Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Boj proti daňovým únikom – Vladimír Mezencev

BOJ PROTI DAŇOVÝM ÚNIKOM
Prvá zahraničná cesta nového českého premiéra Bohuslava Sobotku viedla na Slovensko, konkrétne do jeho hlavného mesta. Okrem toho, že sa tu stretli dvaja predsedovia vlád išlo zároveň o schôdzu dvoch predsedov sociálnodemokratických strán, ktoré vo svojich krajinách majú najväčšiu základňu voličov a teda aj väčšinu v národných parlamentoch. Sobotkova návšteva Bratislavy je „iba“ pokračovaním tradície na základe ktorej český prezident i premiér vždy po svojom zvolení najskôr vycestujú do Bratislavy. V tomto prípade však nešlo iba o zdvorilostnú cestu, ale predovšetkým o naplnenie pracovného programu. Bohuslav Sobotka určitý čas pôsobil aj ako minister financií a preto jeho s Petrom Kažimírom vôbec nebolo formálne. Okrem toho s Robertom Ficom prerokovali ďalšiu budúcnosť diaľničného prepojenia Slovenska a Česka. Rýchlostná cesta má spojiť Zlín s Trnavou a ďalšia Ostravu so Žilinou. O týchto dvoch cestách sa síce hovorí už dve desaťročia, ale Sobotka prisľúbil, že na plánovanom jarnom spoločnom zasadnutí oboch vlád zverejní aspoň harmonogram výstavby.

Obaja premiéri navštívili aj Univerzitu Komenského, kde sa v diskusii hovorilo aj o nízkej účasti voličov vo voľbách do Európskeho parlamentu. Český predseda vlády si v tejto besede podal aj svojich, teda sociálnodemokratických europoslancov: „po polročnom pôsobení v Bruseli im človek pri rozhovore prestáva rozumieť. Používajú akýsi nový bruselský dialekt...“. Bohuslav Sobotka sa so svojím sprievodom vrátil do Prahy aj s poznatkami, ktoré chce realizovať na české pomery. Ide predovšetkým o výber daní – v tomto je naše Slovensko predsa len o dva kroky pred nimi. Tak napríklad ČR stále nemá účinný zákon o registračných pokladniciach, ktoré sú u nás už úplnou samozrejmosťou. V roku 2005 síce ČSSD presadila prijatie zákona o ich zavedení, ale neskôr novovytvorená pravicová /!!!/ vláda zrušila povinnosť ich používať. Aj táto skutočnosť napríklad spôsobuje, že v Česku ročne uniká na daniach približne v prepočte 5,8 miliardy eur a na DPH asi 2 miliardy! Češi chcú podľa nášho vzoru pripraviť aj svoju „bločkovú lotériu“ a okrem toho prevziať náš model boja proti daňovým únikom, napríklad aj krížové kontroly faktúr, či zriadenie špeciálnej jednotky polície.

Počas pobytu B.Sobotku v Bratislave si českí novinári všimli, že ich premiér nemá tú charizmu, ako jeho slovenský kolega. Keď stáli pri sebe tak bolo vidieť, že obaja majú približne rovnaké postavy, ale R.Fico pôsobil mohutnejšie i ako presvedčivejší líder. Je to spôsobené nielen Ficovými nekompromisnejšími prejavmi, ale aj jeho výraznejšej charizme, za ktorou tá Sobotkova dosť zaostáva. Má však možnosť priučiť sa aj v tomto od nášho predsedu vlády.. Keď už sme spomenuli dane tak ich výber sa najviac darí v Nemecku. Zdravá ekonomika a zníženie nezamestnanosti pod 7% spôsobili, že v minulom roku v SRN vybrali na daniach až 570,2 miliardy eur, čo je o 3,3 percenta viac ako v roku 2012.