Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Biela nemoc – Rudolf Slezák

Všetci vieme, že keď písal Karel Čapek knihu - Biela nemoc, chcel upozorniť svet, predovšetkým na nebezpečenstvo fašizmu, v susednej krajine. Vtedy však už bol národ v tejto krajine i mimo nej, natoľko pobláznený,že nereagoval na varovania, ani tých najväčších osobností svetovej kultúry. Stačilo, aby sa fanatický muž, s pristrihnutými fúzikmi,alebo minister s krátkou nohou, objavili niekde na tribúne a ľudia sa išli zblázniť od nadšenia, keď prehovorili.Predstavme si, že by sa vtedy, medzi nimi objavil dr. Galen a začal by ich prehovárať, aby prestali zbrojiť a pripravovať sa na vojnu. Dopadlo by to s ním, ako v Čapkovej knihe - Biela nemoc. Udupali by ho. Boli už natoľko sfanatizovaní a nasiaknutí vojnovou propagandou, vo svojej veľkej krajine, že si už ani nevedeli inak, predstaviť svoju budúcu slávu a prosperitu, bez toho, že by nenapadli svojich susedov. Karel Čapek, nechal svojho Galena udupať davom ľudí a nezachránil sa ani liek, ktorý mal naveky zbaviť ľudstvo, nevyliečiteľnej choroby.

Ak by sa Karel Čapek dožil až do dnešných čias, určite by bol sklamaný z toho, že ani po jeho varovaniach, a tiež i po skúsenostiach z druhej svetovej vojny, si nedokáže ľudstvo riešiť svoje problémy i spolužitie, bez ustavičného zbrojenia a hrmotania so zbraňami.Ak by žil ešte aj v týchto časoch, možno by poslal Galena aj na Majdán, aby tam prehovoril, keď iní rečníci podobného razenia, ako bol muž s fúzikmi, alebo ten s konskou nohou, roznecovali v dave vášne a pudy.Predpokladám však, že by prišiel tiež k úrazu, ak by ich začal presviedčať, že Ukrajina by si mala riešiť svoje problémy pokojnou cestou, voľbami, referendom... a pod. Ak by ho neudupali, celkom určite by ho umlčali dlažobnou kostkou alebo zápalnou flašou...možno by bol aj vhodným terčom pre snajperov. Neuverili by mu, že ani táto revolúcia alebo tento štátny prevrat nezabezpečí každému, aby sa mal dobre. Žiadna revolúcia, ani žiaden štátny prevrat ešte nezabezpečil, aby sa všetci mali dobre. To iba niektorým ľuďom sa podarí, aby dokázali aj z biedy a nešťastia iných, vydolovať miliardy a milióny.Ukrajina má dnes toľko takýchto zbohatlíkov a korupčníkov, že cez ich hradbu, by Galenové volanie po pokoji a mieru, neprerazilo. Podarilo sa mu síce vymyslieť liek proti malomocenstvu, no liek proti biede ešte nikto nevymyslel, tej je čoraz viacej.

Pred pár dňami sa so situáciou na Ukrajine, začala vážne zaoberať aj naša vláda.Ukrajine totiž hrozí ešte väčšia bieda, ako tomu bolo doteraz. Navštívila nás skupina expertov, aby prerokovali dodávky plynu cez naše územie. Nečudujem sa, že Robertovi Ficovi, sa do toho nechce, je to príliš veľký podnikateľský risk, po skúsenostiach, aké máme s týmto našim susedom. Nie nadarmo spomenul, aké sme mali problémy počas plynovej krízy s Tymošenkovou. V ničom nám nepomohla vtedy, vyjadril sa premier v jednej politickej relácii. Asi má pravdu, pretože na to isté si spomenul aj miestopredseda poslaneckého klubu TOP 09, František Laudát 14.4. v Parlamentných listoch....Dianie na Ukrajine, by malo byť pre nás mementom, povedal. Nepokoje sú tú preto, lebo oligarchovia všetko rozkradli, citujú ho PL. Pamätám si na obdobie, keď sme predsedali EU,za premierovania Mirka Topolánka a on tiež musel urýchlene riešiť plynovú krízu. Vrátil sa a vykrikoval: musel som rokovať so zlodejmi a nebolo si z koho vybrať...dodal ešte. Bolo to v tých časoch, o ktorých hovoril Robert Fico, keď v krajine o všetkom rozhodovala plynová princezná - miliardarka Julia Tymošenková.Teraz sa vracia do politiky a možno znova bude prezidentkou. Máme jej veriť?

Chudoba a bieda, sú dnes smrteľnou chorobou, ktorá sa vznáša nad Ukrajinou. Je rovnako smrteľná, ako malomocenstvo, proti ktorému vynašiel liek - Čapkov Dr Galen. Až do svojej smrti, bude väčšina Ukrajincov, žiť pod hrozbou tejto choroby, v ustavičnom odriekaní, nech si zvolia hoci koho.Príliš veľa sa toho už rozkradlo. To najdôležitejšie, čo nám chcel Čapek odkázať je však -Nikto by sa nemal zahrávať s vášňami a pudmi davu. Ono sa môže stať aj to, že hnev davu sa môže obrátiť aj proti tým, čo ho vyvolali, proti tým, čo ho dlhé roky klamali a okrádali. V tomto prípade, to nebol iba Janukovič.