Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Bez eurofondov by bolo Slovensko v recesii - Robert Fico

Pokiaľ by Slovensko nemalo možnosť čerpať finančné zdroje z fondov Európskej únie (EÚ), nachádzalo by sa v recesii. Takmer 70 % všetkých investícií na Slovensku je totiž realizovaných práve prostredníctvom eurofondov, upozornil po dnešnom stretnutí v Bratislave s predsedom Európskeho parlamentu (EP) Martinom Schulzom slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).

Jednou z hlavných tém ich rokovania bola príprava viacročného finančného výhľadu EÚ na roky 2014 až 2020. "Jasne som formuloval stanovisko vlády SR, že pokiaľ dôjde k nejakým škrtom v európskom rozpočte, tak musia byť na úkor všetkých politík EÚ, nie iba na úkor súdržnosti a odstraňovania regionálnych rozdielov. Pre nás sú eurofondy životne dôležité," zdôraznil šéf slovenskej exekutívy. Zároveň privítal aktívnu úlohu, ktorú chce EP zohrať pri schvaľovaní viacročného rozpočtu. "Som rád, že máme podobné názory na význam kohézie pre hospodársky rast a Európu ako takú," dodal Fico.

Podľa Schulza celej EÚ prospeje, pokiaľ sa zabezpečí rovnocenný vývoj všetkých jej členov. "K tomu samozrejme patrí aj regionálny a štrukturálny rozvoj krajín ako SR. Toto je najväčší úspech politiky súdržnosti EÚ a obidvaja budeme bojovať za to, aby sa tento úspech udržal. Môžem povedať, že tento postoj má v EP veľkú väčšinu," priblížil šéf inštitúcie, ktorý je dnes na návšteve Slovenska. Zároveň ocenil postoj SR k pomoci krajinám najviac zasiahnutým dlhovou krízou v eurozóne. "Myslím si, že slovenský národ si zaslúži veľký rešpekt zo strany európskych inštitúcií, pretože občania tejto krajiny sa veľmi snažili o to, aby boli solidárni. A boli solidárni aj s krajinami, ktoré majú vyšší príjem na hlavu ako je na Slovensku," podčiarkol Schulz.

Z tohto dôvodu si Slovensko podľa neho zaslúži a má nárok na neobmedzenú solidaritu zo strany EÚ. "Vám a vašej vláde chcem povedať, že sa môžete spoľahnúť na podporu EP," dodal predseda parlamentu.
TASR

Predseda vlády SR Robert Fico (vpravo) prjal 18. septembra 2012 Bratislave predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza (vľavo). FOTO TASR - Pavel Neubauer

Predseda vlády SR Robert Fico (vpravo) prjal 18. septembra 2012 Bratislave predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza (vľavo). FOTO TASR - Pavel Neubauer