Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

B. SOBOTKA zvolá mimoriadny summit krajín V4 ohľadom riešenia migračnej krízy

Bratislava 26. januára (TASR) – Česká republika zvolá mimoriadny summit krajín V4, ktorý sa bude zaoberať riešením migračnej krízy na európskej úrovni. Uskutoční sa 15. februára v Prahe, tesne pred februárovým summitom EÚ. V Bratislave to dnes oznámil predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka.

 

Českého premiéra prijal predseda vlády SR Robert Fico, témou ich pracovného obeda boli aktuálne otázky súvisiace s migračnou krízou. Sobotka, ktorého vláda aktuálne predsedá V4, vysvetlil, že na mimoriadnom summite sa stredoeurópske krajiny pripravia na rokovanie lídrov Európy v Bruseli.

 

Predovšetkým však podľa neho budú hovoriť o aktívnom príspevku k riešeniu migračnej krízy. „Veľmi rád by som na mimoriadnom summite V4 diskutoval o tom, čo konkrétne môžeme urobiť pre zlepšenie ochrany vonkajších schengenských hraníc,“ uviedol Sobotka.

 

Rokovať by sa malo o takzvanom záložnom pláne pre prípad, že Grécko a Turecko zlyhajú z hľadiska ochrany vonkajšej hranice EÚ. „Bol by som veľmi rád, keby sme aj na platforme V4 diskutovali o možnosti posilniť ochranu napríklad hranice medzi Macedónskom a Gréckom alebo medzi Bulharskom a Gréckom tak, aby sme vytvorili podmienky pre reguláciu silného migračného tlaku, ktorý dnes do Európy smeruje,“ ozrejmil český ministerský predseda.

 

Takýto záložný plán musí exitovať aj podľa Roberta Fica. „Predovšetkým je to Macedónsko a Bulharsko, ktoré môžu zohrať kľúčovú úlohu pri ochrane Schengenskej hranice,“ zdôraznil. „Potom zostane úplne nepodstatné, či Grécko bude, alebo nebude súčasťou Schengenu, pretože dnes je v Schengene, ale neplní tie úlohy, ktoré sa od neho očakávajú,“ domnieva sa.

 

Fico by bol rád, keby pražský summit priniesol čo najkonkrétnejšie riešenia. Slovensko je podľa jeho slov pripravené použiť nedávno vytvorenú zahraničnú policajnú jednotku o sile 300 policajtov. „Chceme ukázať, že existujú riešenia, nie iba lacné a prázdne politické vyhlásenia, ktorých tu máme už ani neviem koľko,“ doplnil.

 

Český premiér je na jednodňovej pracovnej návšteve Slovenska. Popoludní spolu s Ficom otvoria stálu expozíciu Múzea holokaustu v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi.