Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Autor lyrickej moderny vystavuje v Bruseli a Prešove

Žije síce v Trebišove, ale v Prešove sa cíti stále doma. To od čias, keď tu študoval na Vyššej pedagogickej škole a to bolo veľmi, veľmi dávno. Možno aj táto citová väzba mladosti spôsobila, že uznávaný majster slovenskej maliarskej moderny predstavuje svoje diela na prešovskej pôde už druhýkrát.  Čím postavil metropolu Šariša na  úroveň Bruselu, keďže aj tam, priamo v sídle Rady Európy, vystavuje (na žiadosť vedenia Rady) tiež už druhý raz. Svoju mladosť trávil na štúdiách výtvarnej výchovy v Prešove a Bratislave, aby potom celý svoj aktívny život venoval pedagogickej práci, predovšetkým  formovaniu najmladšej generácie  budúcich výtvarníkov na Základnej umeleckej škole v Trebišove.   Vypracoval sa na odborníkmi vysoko ceneného krajinára, ktorí pre jeho diela tohto žánru našli prívlastok „bubánovská krajina“.  Známy je aj vývoj jeho na začiatku služobných kontaktov  s bývalým košickým primátorom a neskôr prezidentom Rudolfom Schusterom, ktoré časom prerástli  do celoživotného priateľstva, umocneného skutočnosťou, že sú krajania. A exprezidentovi zabránili v prítomnosti na prešovskej vernisáži diel Štefana Bubána ešte stále existujúce „služobné povinnosti“ v hlavnom meste Slovenska. Darmo, prezidenti nemajú nikdy „padla“. 

 

Ako sme už spomenuli, v Prešove, konkrétne v galérii Átrium na Floriánovej ulici  vystavuje už druhýkrát. Tentoraz predstavuje kolekciu 49 olejomalieb, ktoré pre Prešovčanov vybral kurátor Dr. Juraj Žadanský. Ten rozdelil vybraný súbor do troch tém – hudba, vesmír a súčasný život. Sám o ňom na vernisáži výstavy k životnému jubileu autora povedal:

-          Števo Bubán dokázal doslova zlyrizovať modernu a to pomocou svojej vynikajúcej schopnosti zharmonizovať farebnosť svojich diel. Ďalšou jeho prednosťou je správna reakcia na aktuálnu spoločenskú klímu a situáciu, i na dnešnú hodnotovú krízu nielen väčšiny našej spoločnosti, ale bezmála celého ľudstva.  Má svoju špecialitu farebnosti, rovnakou končí svoj jeden cyklus a začína ďalší, aby ju v priebehu tohto cyklu postupne menil a s novou prechádzal do ďalšieho štýlového a zároveň časového obdobia.

 

Pre dnes vyše 80 ročného Štefana Bubána však neexistuje iba Brusel a Prešov. Svoju tvorbu vystavoval už v Izraeli, v Egypte, na Cypre a na Kube, jeho obrazy mali možnosť obdivovať milovníci výtvarného umenia v bezmála všetkých európskych krajinách. A zacestoval si aj do Uzbekistanu či Japonska. Napriek svojej cestovateľskej záľube však považuje Slovensko za krajinu, ktorú by nedokázal nikdy opustiť.  Množstvo ocenení z prestížnych medzinárodných výstavných projektov však svedčí o tom, že  jeho citlivá, jemná a lyrická moderna pôsobí všade pozitívne a preto si vie vždy nájsť citovo vnímavé a bohaté publikum. Rovnako to bolo aj v Prešove. V Átriu o to milšie, že sa tu udialo stretnutie dvoch bývalých spolužiakov a dlhoročných priateľov, ktorí našli spoločnú životnú záľubu – viesť k výtvarníctvu a kráse tých najmenších vo výtvarných školách. Prešovčan Jožko Čanda, ktorý    bol dlhé roky dokonca aj úspešným riaditeľom mestskej  ZUŠ – výtvarný odbor, vystavoval kolekciu svojich diel (tiež k osemdesiatke) práve pred svojim bývalým „bratom v školských laviciach“.  A pri príležitosti otvorenia Bubánovej  výstavy si bývalí spolužiaci aj s chuťou zaspomínali. Najmä na mladé, spolužiacke  roky...

 

Milé stretnutie so spolužiakom

Milé stretnutie so spolužiakom

Na vernisáži s kurátorom Jurajom Žadanským

Na vernisáži s kurátorom Jurajom Žadanským

Štefan Bubán na tlačovej konferencii

Štefan Bubán na tlačovej konferencii