Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Autor lyrickej moderny vystavuje v Bruseli a Prešove
Žije síce v Trebišove, ale v Prešove sa cíti stále doma. To od čias, keď tu študoval na Vyššej pedagogickej škole a to bolo veľmi, veľmi dávno. Možno aj táto citová väzba mladosti spôsobila, že uznávaný majster slovenskej maliarskej moderny predstavuje svoje diela na prešovskej pôde už druhýkrát. Čím postavil metropolu Šariša na úroveň Bruselu, keďže aj tam, priamo v sídle Rady Európy, vystavuje (na žiadosť vedenia Rady) tiež už druhý raz. Svoju mladosť trávil na štúdiách výtvarnej výchovy v Prešove a Bratislave, aby potom celý svoj aktívny život venoval pedagogickej práci, predovšetkým formovaniu najmladšej generácie budúcich výtvarníkov na Základnej umeleckej škole v Trebišove. Vypracoval sa na odborníkmi vysoko ceneného krajinára, ktorí pre jeho diela tohto žánru našli prívlastok „bubánovská krajina“. Známy je aj vývoj jeho na začiatku služobných kontaktov s bývalým košickým primátorom a neskôr prezidentom Rudolfom Schusterom, ktoré časom prerástli do celoživotného priateľstva, umocneného skutočnosťou, že sú krajania. A exprezidentovi zabránili v prítomnosti na prešovskej vernisáži diel Štefana Bubána ešte stále existujúce „služobné povinnosti“ v hlavnom meste Slovenska. Darmo, prezidenti nemajú nikdy „padla“.
Ako sme už spomenuli, v Prešove, konkrétne v galérii Átrium na Floriánovej ulici vystavuje už druhýkrát. Tentoraz predstavuje kolekciu 49 olejomalieb, ktoré pre Prešovčanov vybral kurátor Dr. Juraj Žadanský. Ten rozdelil vybraný súbor do troch tém – hudba, vesmír a súčasný život. Sám o ňom na vernisáži výstavy k životnému jubileu autora povedal:
- Števo Bubán dokázal doslova zlyrizovať modernu a to pomocou svojej vynikajúcej schopnosti zharmonizovať farebnosť svojich diel. Ďalšou jeho prednosťou je správna reakcia na aktuálnu spoločenskú klímu a situáciu, i na dnešnú hodnotovú krízu nielen väčšiny našej spoločnosti, ale bezmála celého ľudstva. Má svoju špecialitu farebnosti, rovnakou končí svoj jeden cyklus a začína ďalší, aby ju v priebehu tohto cyklu postupne menil a s novou prechádzal do ďalšieho štýlového a zároveň časového obdobia.
Pre dnes vyše 80 ročného Štefana Bubána však neexistuje iba Brusel a Prešov. Svoju tvorbu vystavoval už v Izraeli, v Egypte, na Cypre a na Kube, jeho obrazy mali možnosť obdivovať milovníci výtvarného umenia v bezmála všetkých európskych krajinách. A zacestoval si aj do Uzbekistanu či Japonska. Napriek svojej cestovateľskej záľube však považuje Slovensko za krajinu, ktorú by nedokázal nikdy opustiť. Množstvo ocenení z prestížnych medzinárodných výstavných projektov však svedčí o tom, že jeho citlivá, jemná a lyrická moderna pôsobí všade pozitívne a preto si vie vždy nájsť citovo vnímavé a bohaté publikum. Rovnako to bolo aj v Prešove. V Átriu o to milšie, že sa tu udialo stretnutie dvoch bývalých spolužiakov a dlhoročných priateľov, ktorí našli spoločnú životnú záľubu – viesť k výtvarníctvu a kráse tých najmenších vo výtvarných školách. Prešovčan Jožko Čanda, ktorý bol dlhé roky dokonca aj úspešným riaditeľom mestskej ZUŠ – výtvarný odbor, vystavoval kolekciu svojich diel (tiež k osemdesiatke) práve pred svojim bývalým „bratom v školských laviciach“. A pri príležitosti otvorenia Bubánovej výstavy si bývalí spolužiaci aj s chuťou zaspomínali. Najmä na mladé, spolužiacke roky...
Milé stretnutie so spolužiakom
|
Na vernisáži s kurátorom Jurajom Žadanským
|
Štefan Bubán na tlačovej konferencii
|