Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Atlétke roka v Tokiu unikla účasť vo finále – Vladimír Mezencev

ŠTVRTÁ ŽENA NA TRÓNE

Vyhlásenie najvýraznejšej osobnosti slovenskej atletiky roku 2021 sa síce nieslo v olympijskom duchu, lepšie povedané malo, ale olympiáda v Tokiu sa na slávnostnom večere spomínala skôr iba symbolicky. Nemožno sa tomu čudovať, veď v Japonsku sme v športe č. 1 skutočne neoslnili. Tým vekovo starším – Matejovi Tóthovi, Marcelovi Lomnickému a Martine Hrašnovej – posledná olympiáda v ich prípade nevyšla podľa predstáv, tá nastupujúca generácia, ktorej najvýraznejšími predstaviteľmi sú Ján Volko, Gabriela Gajanová a Emma Zapletalová síce v Tokiu nesklamali, ale medzi svetovú elitu majú ešte stále dosť ďaleko. I keď pri troche šťastia sa v nej mohli ocitnúť... Preto sa na slávnostnom vyhlásení atléta roka viac hovorilo, napríklad, o európskom šampionáte do 23 rokov v estónskom Tallinne, na ktorom sa naši mladí reprezentanti v konkurencii najlepších rovesníkov z celého kontinentu rozhodne nestratili. Naopak! Nečudo preto, že anketu Atlét roka 2021 v kategórii dospelých i mládeže /ročník 1999 a mladší/ vyhrala tá istá osoba: 21-ročná prekážkarka Emma Zapletalová z Nitry, majsterka Európy do 23 rokov v behu na 400 m prekážok a semifinalistka v tejto disciplíne na olympiáde v Tokiu. Jej úspechy sú o to cennejšie, že pred troma rokmi vážne onemocnela na infekčné vírusové ochorenie mononukleózu a trvalo jej až šesť mesiacov než sa zdravotne dala do poriadku.

 

Išlo o jubilejný 30. ročník ankety a iba štvrtýkrát sa jej víťazkou stala žena. V roku 2009 ju vyhrala kladivárka Martina Hrašnová, o tri roky neskôr trojskokanka Dana Velďáková a v roku 2012 stredotratiarka Lucia Hrivnák Klocová.

 

Druhý v poradí Bratislavčan Ján Volko dostával body v ankete nie kvôli svojím výkonom v Tokiu, ale iba zásluhou výsledkov na halových ME z ktorých sa vrátil domov s bronzovou medailou. Na olympiádu sa síce kvalifikoval v oboch šprintérskych disciplínach, podľa jeho slov dal do svojich výkonov všetko, ale výsledky ovplyvnila nevydarená letná príprava, spojená so zranením na mítingu P-T-S v Šamoríne.

Tretie miesto patrilo Matejovi Tóthovi, najúspešnejšiemu slovenskému atlétovi od roku 1993, teda v ére samostatnej SR. Možno že jeho 14.miesto v chôdzi na 50 km spomedzi 59 štartujúcich bolo sklamanie, ale ako sám povedal, bola to jeho rozlúčka síce bez fanfár, ale so cťou. Kto sledoval jeho boj na trati v Sappore /tam sa súťažilo v chôdzi na 50 a 20 km/, musel sa uspokojiť s konštatovaním, že na zisk medaily teraz rozhodne nemal. Nakoniec skončil na 14. mieste, čo bolo najlepšie zo všetkých slovenských atlétov v Tokiu. Matej Tóth si však dosť slávy užil na vyhlásení ankety Atlét roka 2021. Na galavečer prišiel už vo vojenskej uniforme vo funkcii riaditeľa Armádneho športového centra /AŠC/ Dukla B. Bystrica v hodnosti majora a zároveň sa stal laureátom Siene slávy slovenskej atletiky. V jej dejinách ako prvý, ktorý s aktívnou činnosťou skončil prakticky pred niekoľkými týždňami, skôr sa už stalo tradíciou, že sa do nej dostávajú atléti in memoriam... Pri preberaní dekrétu o laureátstve však všetci prítomní mu vzdali úctu dlhým potleskom v stoji čo hovorilo za všetko.

 

Objavom roka sa stala Viktória Forster s prezývkou „Raketa z Hronca“, ktorá na svetovom šampionáte juniorov v africkom Nairobi /Keňa/ v priebehu štyroch dní absolvovala šesť kvalitných behov na 100 m a 100 m prekážok, dvakrát sa dostala do finále, v šprinte na stovke spomedzi 36 štartujúcich skončila na vynikajúcom 6. mieste. Nad prekážkami mala šancu skončiť aj na medailovom umiestnení, žiaľ, po kolízii skončila piata, nakoniec ju však diskvalifikovali. Jej 6. miesto je v každom prípade veľký úspech, veď v ére samostatnosti, teda od roku 1993, sa takéto umiestnenie podarilo na MSJ aj s ňou iba štyrom mladým atlétom.

 

PORIADNY ROZDIEL

V ankete o kráľa českej atletiky za rok 2021 skokanka o žrdi Amálie Švabíková obsadila 10. miesto. S našou víťazkou Emmou Zapletalovou ju spája zisk zlatej medaily z ME do 23 rokov v Tallinne. V Česku to mali jednoduchšie, veď atlétom roka sa stal strieborný oštepár z olympiády v Tokiu Jakub Vadlejch a za ním skončil ďalší medailista z tohtoročných OH a ďalší oštepár – v tomto prípade bronzový Vítěslav Veselý.

 

Nie, rozhodne nechceme týmto dehonestovať víťazstvo Emmy Zapletalovej v ankete Atlét roka 2021 na Slovensku. Veď aj autor týchto riadkov ju ako účastník ankety bez zaváhania umiestnil na prvú priečku. Zapletalová sa v Tokiu v behu na 400 m prek. umiestnila na 15. mieste v elitnej dvadsiatke, splnila svoj cieľ dostať sa do semifinále a keby nebolo niekoľkých chýb, tak to mohlo byť oveľa, oveľa lepšie. Za olympijskú premiéru však už aj lepší a skúsenejší zaplatili svoju daň. Našťastie, ďalšie olympijské hry budú už v roku 2024 v Paríži a verme, že sympatická Emma tam nebude chýbať a príde tam už so zaplatenou nováčikovskou daňou...