Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Atentát na slovenskú kultúru – Štefan Nižňanský
Vysielaním seriálu „Priznanie“ od 9. januára 2022 verejnoprávna RTVS priznala, že aj s „chlpmi“ prijala Istanbulský dohovor, že po spravodajstve už aj jej programové prostredie riadia viac think tanky, platené za implementáciu ich „dolárovej agendy“do slovenského prostredia. Gender politika, migrácia, zvrátenosti...Niektoré médiá publikovali pobúrenie biskupa Jozefa Haľka, ktorý seriál kritizoval. Následne prišli Rade RTVS desiatky sťažností na prvú časť seriálu Priznanie, v ktorej sa objavili dve lesbické postavy. Dôvodom je zrejme petícia Aliancie za rodinu, ktorá je proti „agresívnej LGBTI ideológii“ a vyzýva na vrátenie koncesionárskych poplatkov. Nepomohlo. Skôr naopak, iba to na seriál upozornilo. Druhá epizóda totiž prilákala k televíznym obrazovkám Jednotky vyše pol milióna divákov a stala sa najsledovanejším nespravodajským programom dňa.
Divadlo za covidovou oponou
Za oponou protipandemických opatrení sa dejú veci aj v slovenskej kultúre!
Mesačník Extra plus už pred poldruha rokom upozornil na diskrimináciu a poškodzovanie práv i záujmov pronárodných spisovateľov predajcami kníh v sieti súkromných kníhkupectiev. No tiež na distribučný bojkot denníkov a časopisov, otvorene píšucich proti likvidácii právneho štátu Matovičovou štvorkoalíciou alebo proti štandardným aj alternatívnym médiám, ktoré kritizujú prezidentku Čaputovú tráviacu demokraciu. No a s príchodom roka 2022 pribúdajú ďalšie čudné a nepochopiteľné správy. Niežeby kultúrna obec od ministerky Natálie Milanovej očakávala čosi osvieteného. Každý pod Tatrami dobre vedel, že je len jedným z nekompetentných babrákov OĽaNO. Príkladne domrvila „otvorenie kultúry“ v režime OP s povolením 50 ľudí na predstaveniach.Matovič bol s ňou nespokojný, no ešte viac zástupcovia kultúrnej obce, ktorí hneď vyjadrili nesúhlas s avizovanou podobou uvoľnenia podmienok pre živú kultúru. Označili ich za nedostatočné a nedôstojné, likvidujúce kultúru. Poslanec NRSR, známy operný spevák Dušan Jarjabek to v TA3 aj v ďalších médiách vystihol: „Milanovej ministrovanie je atentátom na slovenskú kultúru.“ Nie je to len názor opozičného politika. Objavil sa titulok: „Spisovatelia pôjdu do ulíc“, po ktorom nasledovali argumenty. Spolok Slovenských spisovateľov píše poslancom kvôli čiernej listine, na ktorej sa ocitlo viacero literárno-umeleckých a kultúrno-spoločenských časopisov.
Poslanci Výboru NR SR pre kultúru a médiá dostali otvorený list od vedenia Spolku slovenských spisovateľov, v ktorom ich upozorňujú, že po prvýkrát v histórii Fond na podporu umenia (FPU) neudelil viacerým etablovaným hodnotovým časopisom finančnú dotáciu.Literáti pripomínajú, že Spolok slovenských spisovateľov (SSS) dlhšie ako tri desaťročia vydáva tlačené médiá Literárny týždenník a časopis pre mladú literatúru a umenie Dotyky. Práve tieto časopisy, vrátane internetového časopisu SSS Kultúrno-literárny týždenník, ako aj niektoré tlačené periodiká iných spisovateľských združení, sa v roku 2022 ocitli na čiernej listine, t. j. zostali bez akejkoľvek dotačnej podpory FPU. Pritom ich pôsobenie v slovenskom mediálnom priestore je nezameniteľné.
Vyvolení z kamarily majú plné mešce
Slovenská kultúra vysychá ale spriaznení autori, vybrané médiá a firmy, agentúry majú raj. Stačí nahliadnuť do registra zmlúv a podporených projektov na ministerstve (ne)kultúry. Napríklad Kollárove rádiá si na účty pripísali státisíce. Časopis PLUS 7Dní umožnil nahliadnuť, koľko im zarobili zmluvy so štátom!Lotériová spoločnosť Tipos (jej stopercentným vlastníkom je rezort financií), od volieb „vo veľkom obchoduje s firmami, ktoré vlastní práve Kollár“. V Centrálnom registri zmlúv (CRZ) sú zverejnené reklamné zmluvy Tipos-u na rok 2022. A v nich „svietia“ tiež firmy, ktoré vlastní predseda parlamentu!Za propagáciu štátnej firmy má v priebehu roka dostať Kollárovo Fun Rádio 168-tisíc eur. Ďalších 96-tisíc si pripíše na účet Rádio Vlna, ktoré od októbra už tiež patrí do balíka aktív šéfa Sme rodina.
Redakcia Extra plus sa zaujímala, ako sa vodí v tejto psote našej Matici slovenskej? Od jej hovorkyne Veroniky Grznárovej sme sa dozvedeli, že na bežné výdavky dostáva MS od štátu ročnú dotáciu 1 344 600 eur. „Matica slovenská ako najstaršia ustanovizeň slovenského národa, ktorá už takmer 159 rokov zameriava svoju činnosť na podporu a rozvoj slovenského národa a podieľala sa na vzniku Slovenskej republiky v roku 1993, by nemala mať v dobe vlastného zvrchovaného, demokratického štátu finančné problémy. Aktuálne tieto ekonomické problémy pociťujeme, a to z dôvodu výrazného zníženia prevádzkovej dotácie zo strany štátu v roku 2021 o takmer 400-tisíc EUR, ako aj ekonomického dopadu pandémie Covid-19 na súkromné príjmy MS. Preto sme museli prijať mnohé reštrikčné opatrenia, vrátane prepúšťania, znižovania miezd či zmeny periodicity niektorých matičných periodík. Slovenské národné noviny prešli z týždenníka na dvojtýždenník a Slovenské pohľady z mesačníka na dvojmesačník. Od novembra 2021 sa nám však s pomocou sponzorov podarilo vrátiť Slovenské pohľady späť na mesačnú periodicitu. Čo sa týka výšky štátnej dotácie pre MS na rok 2022, zatiaľ je prisľúbená rovnaká suma ako v roku 2021“.V kolónke výšky grantov z Fondu na podporu umenia svieti veľká 0 za roky 2020, 2021 aj 2022!
Predseda Únie slovenských novinárov Jozef Kuchár odvetil, že: „my v únii nemáme dobré skúsenosti s podporou a z ministerstva kultúry sme nič nedostali ...“ Šéfka vydavateľstva Mayer media, šéfredaktorka časopisu Extra plus Lenka Mayerová bola tiež stručná: „my od štátu nič nechceme!“
Milanovej úbohých 15 minút slávy...
Ministerka kultúry Natália Milanová čelila už v minulosti kritike zo strany kultúrnej obce a to najmä pre nedostatočnú pomoc v čase pandémie. „Jej problém spočíva v tom, že je vizuálne nevýrazná, komunikačne menej zdatná, bez charizmy, navyše riadi rezort, ktorý bol v období pandémie posunutý na vedľajšiu koľaj," zhodnotil prednedávnom jej slabšie stránky aj politológ Radoslav Štefančík.Svoju mentálnu pubertu v plnej nahote predviedla ministerka Milanová počas reakcií na snahu o prijatie nového mediálneho zákona z jej chlieva na Námestí SNP v Bratislave. Pokúšal sa zrušiť povinnú kvótu hrať 25 % slovenskej hudby v rádiách. V súvislosti s vtedajšou situáciou vznikla aj petícia, ktorú sa rozhodlo podporiť množstvo hudobníkov a umelcov. „Ministerstvo kultúry plánuje potichu zrušiť kvóty na slovenskú hudbu. Málokedy podpisujem petície, ale k tejto som sa neváhal pridať ani sekundu. A z telefonátov s kolegami a priateľmi, s ktorými som na túto tému volal, vyplýva, že nás bude veľa," napísal hudobný expert Juraj Čurný na sociálnej sieti. Pridal sa aj spevák, hudobník a profesionálny porotca talentovej šou Pavol Habera. Nahnevaný Habera svojim podrezaným jazykom Milanovej vtedy počas finále pesničkovej súťaže odkázal, žeslovenskí hudobníci „nie sú až tak na ho*no, ako si ministerka myslí.“ A tá sa rozhodla využiť svoj vládny žetón všemohúcnosti a vybrať si svoju 15-minútovú jazdu slávyna kolotoči opíc. Spevákovi poslala štipľavý odkaz. „Výroky pána Pavla Haberu ku kvótam slovenskej hudby v súkromných rádiách spĺňajú definíciu hoaxu, snažiac sa navodiť dojem, ako keby ministerstvo kultúry diktovalo playlist a rotácie skladieb v jednotlivých rádiách. Nie je to pravda od roku 1989, keď pán Habera žal najväčšie hudobné úspechy. Kto, kedy a koľkokrát denne sa bude hrať, určuje samotné rádio, najčastejšie hudobný dramaturg a najnovšie aj počítačový algoritmus. Štát určoval, čo majú ľudia robiť a autoritársky štýl vládnutia tu viedol pán Mečiar a jeho vláda, ktorým spieval pán Habera na ich mítingoch," dodala ostro ministerka.
Svätá prostota, ministerská sprostota! Akoby na nesmrteľnosti najznámejšieho sex symbolu 50-tych rokov 20. storočia alebo zo slávy Marilyn Monroe (vlastným menom Norma Jeane Mortensonová) ubralo čosi, že v roku 1962 v sieni Madison Square Garden v polopriesvitných šatoch zmyselným hlasom zaspievala americkému prezidentovi J.F. Kennedymu blahoželanie k narodeninám. Hoci krátko nato ju zastihla tragická smrť, jej filmy sa hrajú s úspechom dodnes. Bude to tak i s Haberom a pesničkami jeho skupiny Team. A nemyslím pritom len na pieseň „Čas vrán“ (ktorú pôvodne isto nezložil pre Milanovú, Kolíkovú, Remišovú, Nicholsonovú, Cigánikovú ani pre Čaputovú). Niektoré posolstvá sú ale fakt nesmrteľné...
Kreatívna zločinecká likvidácia
Najnovšie sa objavili opodstatnené obavy, že odkedy sa ministrom financií stal Igor Matovič, rozhodol sa názorových odporcov nielen z parlamentnej a celej politickej opozície, no aj z kultúry zlikvidovať, umlčať alebo aspoň zastrašiť sofistikovane. Podobne ako to vybavil s vakcínou Sputnik. Niekoľko publicistov a literátov, ktorí pôsobia ako samostatne zárobkovo činné osoby (živnostníci alebo jednoosobové eseróčky) potvrdilo, že odrazu sa im v schránkach - po dlhých rokoch pokoja - zjavilo oznámenie o daňovej kontrole. Všetko v období, keď sa na trh dostali nové knihy renomovaných spisovateľov: „Koronavírus ako terorizmus“alebo„GENERÁL Milan Lučanský“od Gustáva Murína. Je to výkrik výčitiek voči brutálnemu inštitucionalizovanému bezpráviu. Pavol Dinka po „Planéte na rázcestí“ napísal v roku 2021 knihu esejí „Stretnutia s krutým partnerom. “ Po knihe „Prepisovači dejín“ od Maroša Puchovského, Romana Michelka, Mareka Mahúta& Ľudovíta Števka ich obavy potvrdila ministerka Milanová zmluvou s ministrom obrany Naďom o presunutí Múzea SNP do rúk vojnových štváčov. Takto bude ľahšie vymývať mozgy mladej generácii a presvedčiť ju, že nás po 2.svetovej vojne oslobodili Američania, nie? No a najnovšie siĽudovít Števko dovolil napísať knihu: „Byť kajúcnikom sa oplatí“. Viacero expertov sa zhodlo, že autor ani nemohol nájsť vhodnejšieho krstného otca! V časoch, keď na Slovensku pojem ´právny štát´ spadol do ústrania a masový fenomén kajúcnikov sa dostal do popredia,knihu pokrstil 20. januára 2022 práve líder najväčšej parlamentnej opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Uvidíme, čoho všetkého sa teraz vo februári k 2. výročiu uchopenia moci šialeným Matovičovým štvorlístkom ešte dočkáme?
Kultúrne a v rukavičkách
Prezidentka Zuzana Čaputová nám predviedla, ako sa robí medzinárodná diplomacia v rukavičkách. Tak, aby po zločine neostali stopy... Bývalá politička Anna Belousovová (SNS) ju kritizovala, že sa „ozýva a vyjadruje k veciam, keď má mlčať a mlčí vtedy, ak má povedať jasné slovo“. Išlo o diskusiu a odpor voči obrannej zmluve Slovenskej republiky s USA, keď sa našli zlé jazyky, ktoré upodozrievali nájomníčku Grasalkovičovho paláca z protekčného preferovania odevného dizajnu a modelingovej tvorby svojho módneho návrhára Borisa Hanečku. Isto, aj to patrí do kultúry a je súčasťou kultúrneho rozmeru osobnosti. Česká skupina Kabát má výbornú pesničku so silným textom: „to nie je krv moja milá, to len kvitnú vlčie maky“... Kedysi boli slovenskými vzormi krásy dievčatá „krv a mlieko“. Prekrásne Slovanky s vrkočmi, oblečené v krojoch... Na televíznej obrazovke potom v 80-tych rokoch zažiarila pôvabná Emma Tekelyová, ktorá má čitateľkám a diváčkam čo povedať dodnes.
Žiaľ, symbolmi dnešnej doby (pravnučiek Sládkovičovej Maríny a Štúrovej lásky Adely Ostrolúckej) sa stali Adela Banášová s Emmou Čaputovou... Veľavravné. Nie však cez sitko verejného alebo odborného zhodnotenia či posúdenia vzhľadu. Ešteže Jožo Oklamčák je už na dôchodku... Vkus je možné upraviť aj médiami znásilniť. Na nedokonalom ľudskom tele už možno operovať nos, viečka, uši, prsia i kadečo iné. Dnešná veda dokáže transplantovať vlasy aj srdce. Najnovšie už aj z prasaťa. Svedomie sa dá kúpiť. Našťastie, duša národa zatiaľ nie.