Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Armádni luhári a podvodníci – Štefan Nižňanský

Tragikomédia jedného z najmladších zo všetkých 196 štátov sveta pokračuje. Zopár jedincov pod Vysokými Tatrami sa vytešuje, že od USA dostaneme vraj hodnotu za miliardu, hoci zaplatíme „len“ 340 miliónov! Neprekvapuje ma to u politických stroskotancov a takých militantných kreatúr, akými sú Heger, Naď, Káčer, Krúpa či Osuský... Protiústavne, mimo schválenia parlamentom, proti vôli občanov republiky, darovali sme Ukrajine ďalšiu masívnu vojenskú pomoc. Stíhačky, ktorých poskytnutie dovtedy striktne odmietali všetky členské štátu NATO. Maličké Slovensko na čele s prezidentkou Čaputovou (vrchnou veliteľkou ozbrojených síl) sa štylizovalo do role agresívneho premianta. „Rozhodovanie vlády vo veci dodania stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu nepatrí medzi rozhodnutia, ktoré podliehajú súhlasu prezidentky“. Uviedla to Zuzana Čaputová vo svojom stanovisku k vyjadreniam povereného premiéra Eduarda Hegera. Otázka, či vláda o tejto veci môže rozhodnúť, je inou otázkou, ktorú musí vyriešiť vláda spolu s ústavnými právnikmi," poukázala prezidentka na možnosť východiska. Nestalo sa tak, verejnosť žiadnu relevantnú odbornú a nespochybniteľnú analýzu nevidela, hlava štátu z toho aj napriek tomu nič nevyvodila. Rozhodnutiu odvolaného vládneho kabinetu bez dôvery, s ústavou oklieštenými právomocami napokon predchádzalo iba zasadnutie parlamentného brannobezpečnostného výboru v utajenom režime. Dokonca boli počas neho zapnuté rušičky, aby si slová ministra silového rezortu Jaroslava Naďa nemohol nik nahrať. Poslankyňa Romana Tabák (Sme rodina) sa pred novinármi po jeho rokovaní nevyhla kritike. „Myslím si, že tento proces bol úplne netransparentný. Pán Naď tam klamal. Aj to, ako na tlačovke Naď hovorí niečo iné ako Heger. Najskôr majú tú právnu analýzu, potom ju nemajú, je to celé zle. Celé to je jeden veľký podvod.“

 

MiG-y sú hranou vojny (možno i občianskej...)

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď 17.marca 2023 podpísal s veľvyslancom Ukrajiny na Slovensku Myroslavom Kastranom medzivládnu dohodu závažného významu. „Slovensko daruje 13 stíhačiek MiG-29 a 2 kusy odpaľovacích zariadení protilietadlového raketového systému Kub. Tiež systém riadenia a prislúchajúce náhradné dielce a rakety“. Politici vládnej luzy ani bezpečnostní analytici (a už vôbec nie mainstreamoví miništranti) verejnosť neinformovali, že poskytnutie stíhačiek MIG-29 tretej strane porušuje medzinárodné právo, keďže odporuje ustanoveniam pôvodnej zmluvy pri získaní tejto ruskej techniky pre našu armádu. (Po rozdelení federácie v roku 1993 disponovalo letectvo a protivzdušná obrana štátu na 5-tich leteckých základniach dokopy až 229 lietadlami a vrtuľníkmi!).  Spomínaná poslankyňa Romana Tabák sa nedokázala stotožniť s postojom svojho materského poslaneckého klubu k nelegitímnemu spôsobu darovania MIG-ov Ukrajine a z Kollárovho klubu Sme rodina vystúpila. V NR SR sa naďalej rozširuje počet nezaradených prísediacich v poslaneckých laviciach...  Samozrejme táto kauza rozbúrila parlamentné i mediálne vody. „Keby som bol predsedom vlády ja, stíhačky MiG-29 by som Ukrajine neposlal, pretože tie by naďalej chránili vzdušný priestor Slovenska“, povedal v relácii RTVS O päť minút 12 líder Hlas- SD Peter Pellegríni.  Sediac oproti Hegerovi zároveň podotkol, že rozhodnutie vlády rešpektuje spôsobom, ako keď rešpektuje každé rozhodnutie súdu, hoci s ním nemusí súhlasiť. „Čo sa hádžem o zem alebo som sa išiel na Sliač reťazou uviazať o mig, aby neodletel? Myslím si ale, že vláda na toto rozhodnutie nemala právo,“ povedal. Čo ale vôbec nechápem, bolo Pellegríniho uspokojenie s protihodnotou za poskytnuté MIG-y...

 

Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú...

Potvrdilo sa to vzápätí informáciou, ktorú museli priznať aj v podcaste Dobré ráno denníka SME vo štvrtok 23.3.2023, že namiesto očakávaných vrtuľníkov APACH a 500 rakiet Air Fire dostaneme údajne 12 útočných použitých helikoptér VIPER. To sú ale námorné vrtuľníky, ktoré nemajú kolesový podvozok! Iba lyžiny, aby mohli zlietavať aj pristávať z lietadlových lodí...  Špecialisti k tomu poznamenali, že Slovensko nemá ani jedného jediného pilota, ktorý by vedel na týchto strojoch lietať. Zrejme rozhodla akási historická nostalgia. Možno si ktorýsi z prastarých poradcov vetchého prezidenta Bidena v Bielom dome alebo z historicky vzdelaných jastrabov v Pentagóne spomenul, že kedysi bol kráľom Madagaskaru Slovák Móric Beňovský. Alebo, že sme – ako súčasť Československa - patrili kedysi k námorným veľmociam. Mladším čitateľom sa patrí pripomenúť,  že pod našou vlajkou sa plavilo celkom 44 obchodných lodí, ktoré prepravili 61 miliónov ton tovaru a prešli vyše 50 miliónov kilometrov. Posledná z nich „Ján Želivský“ zmenil majiteľa na sklonku roku 1998 a od tej chvíle je Československá námorná plavba históriou.

 

Vraj dobrá kúpa...

Z opozície, z právnických kruhov a z alternatívnych médií zaznievajú upozornenia na vlastizradu a porušenie ústavy i medzinárodného práva, ohrozeniu mieru, čo v budúcnosti môže vyústiť k zaslúženým trestnoprávnym postihom. V konzervatívnom denníku Postoj som sa 21. marca 2023 dočítal, že podľa prieskumu v rámci projektu RevivEU financovaného Európskou úniou, ktorý uskutočnil Bratislava Policy Institute v spolupráci s agentúrou STEM Praha, polovica populácie na Slovensku obviňuje z vojny na Ukrajine USA. 80% občanov tvrdí, že vývoj v našom štáte nejde správnym smerom a až 70% Slovákov je proti dodávaniu zbraní na Ukrajinu. 

 

Militanti v Hegerovej vláde sú nadšení a unesení len kšeftárskou stránkou kauzy. Zarazila ma však glosa Petra Pellegriniho, ktorého budúcnosť sa spája s účasťou v akejkoľvek budúcej vládnej koalícii: „Ak dostanete zariadenia, ktoré bežne na trhu stoja miliardu a musíte za nich zaplatiť 300 miliónov, tak je to určite dobrá kúpa. Nákup nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom je z ekonomických parametrov výhodný. Pomer cena verzus výkon je veľmi dobrá.“ Zasvätení chápu, prečo (ženám sympatický Bystričan s jamkami v lícach)  ministra v demisii Jaroslava Naďa v tomto kroku vlastne pochválil. Lebo sám Pellegrini (vtedy vo funkcii predsedu vlády) v decembri 2018 stál pri stole keď minister obrany generál Peter Gajdoš (SNS) podpísal zmluvu o kúpe 14 amerických stíhačiek F-16 za 1,6 miliardy dolárov, čím si zároveň „kúpil“ tiež prijatie prezidentom USA v Oválnej pracovni Bieleho domu - už v máji 2019. Obaja spomínaní nakupovali od firmy LOCKHEED MARTIN, najväčšej americkej zbrojárskej firmy, ktorá je hlavným partnerom Pentagónu v dodávke zbraní a techniky. Pikantériou zo zákulisia možno nazvať fakt, že firma LOCKHEED MARTIN je hlavným donorom think tanku GLOBSEC, ktorý v roku 2005 založil dnešný poverený minister diplomacie Rastislav Káčer, spolu s jej budúcim šéfom Róbertom Vassom. A úplne náhodou bol v rokoch 2014 a 2015 zástupcom riaditeľa tejto militantnej mimovládky Jaroslav Naď... Mňa osobne táto vládna zločinná skupinka presvedčila (hneď po menovaní prezidentkou Čaputovou), že je schopná všetkého. I najhoršieho, čo sa len môže stať. Preto ich podozrievam aj teraz, že ešte i tie námorné vrtuľníky s raketami, ktoré nám Pentagón tak „výhodne“ teraz predáva, je len zámienka. Slovenská vláda splnila rolu užitočného idiota, aby sme po darovaní stíhačiek MIG – 29 a protilietadlových systémov, mohli poslať na Ukrajinu tiež tieto vrtuľníky a 500 rakiet ešte pred predčasnými voľbami. Jaroslav Naď klamal a klame! Je to podvodník. Klamal o vojenskej zmluve s USA, klamal o darovaní S 300, klamal o analýze aj o stíhačkách.  Pamätáme si, keď tvrdil, že máme 3 stíhačky odložené ešte z čias ČSSR, ktoré vraj nikdy nelietali, aj jeho tvrdenie, že 11 z 13-tich MIG-29 je uzemneným šrotom. Bohorovne presviedčal verejnosť v parlamente, že „celý proces bude trvať niekoľko týždňov!“.  Prvé štyri MIG-y ale odleteli zo Slovenska už 24.marca 2023, teda dva dni po jeho tvrdení..

 

Slovensko proti mieru a Charte OSN?

Ešte aj špeciálne školený a cvičený papagáj bruselskej propagandy - generál vo výslužbe Pavel Macko - pre PLUS Jeden Deň potvrdil, že „naše stíhačky neboli žiadne šroty“. Ich poslanie na Ukrajinu však obhajoval dovolávajúc sa Charty OSN. Všeobecne. Spolu so svojim chlebodarcami z ministerstva vojny a z Globsecu ale akosi nedočítali chartu až po články 106 a 107. Podľa nich je totiž možné úplne inak chápať všetko, čo sa udialo pred vypuknutím vojenského konfliktu na Ukrajine. Je smutné, že ich nepozná ani samotný generálny tajomník OSN António Guterres. Na súvislosti príčin a dôsledkov od roku 2014 poukazujú viacerí politici a svetové autority, hovorí o tom nielen americký senátor Robert Kennedy, americký ekonóm Prof. Jeffrey Sachs, český exprezident Václav Klaus či líder slovenskej opozície Robert Fico. A mainstream ich všade vo svete cenzuruje, dokonca sa v živom vysielaní takýmto diskutujúcim odoberá slovo, moderátori ich prerušia, skočia im do reči a nedajú dohovoriť. Nielen u nás v RTVS, v Markíze či v TA3. Svoje skúsenosti s touto taktikou mainstreamu na umlčanie historickej pravdy má tiež taliansky historik s vynikajúcou reputáciou Franco Cardini, no aj historik- korešpondent televízie RAI v Moskve Marc Innaro a mnohí ďalší po celom svete.

 

Militantní duševní maloroľníci

A potom sa pod Tatrami nájdu vojnoví štváči, ktorí sú akože zaskočení a pohoršení správou, že aktivity Slovenska vo vyzbrojovaní Ukrajiny považuje Rusko za nepriateľský akt a za priamy vstup do konfliktu! Znepokojená je tým na sociálnej sieti dokonca i slovenská polícia, ktorá si všimla vraj šokujúce vysielanie diskusie v ruskej televízii NTV. „Jednu raketu, nie jadrovú, ale obyčajnú, pošlime do centra Bratislavy, niekde, kde sedia všetci lídri tejto krajiny vrátane premiéra. Začali by sa správať inak", zaznelo z úst moderátora Romana Babajana, odvolávajúc sa na názor vojenských expertov. Chce ešte niekto jasnejší dôkaz, že súčasný politický režim v Slovenskej republike urobil z územia nášho štátu vojnový terč a priamo všetkých 5 miliónov obyvateľov Slovenska, aj nás - ktorí sme nevolili prezidentku Čaputovú ani Matovičovu štvorkoalíciu ani Hegerových, Sulíkových či Kiskových utečencov - zaťahuje do vojny? Tam už končí meranie výhodnosti a nevýhodnosti vyzbrojovania Ukrajiny priekupníckymi počtami, nepriznaného osobného uspokojenia z úplatkov zbrojárskych monopolov alebo oficiálnej  obchodnej bilancie priemyslu.  

Naopak, angažovanosť Slovenska sa odoslaním všetkej našej vojenskej techniky, ani  stíhačiek v marci a v apríli zďaleka nekončí ... Lebo v rozsiahlom areáli niekdajších Závodov ťažkého strojárstva (ZŤS) Dubnica nad Váhom s takmer 15-tisíc zamestnancami sa denno-denne vyrába pre Ukrajinu aj delostrelecká a mínometná munícia. Každá piata 155-milimetrová strela, ktorú ukrajinská armáda v tomto roku vystrelí z húfnic ako Zuzana 2 zo Slovenska, Ceasar z Francúzska či zo systému Krab z Poľska, bude mať na tele kód označujúci dubnický závod Konstrukta defence. Dubnický výrobca je jednou z 15 fabrík v Európskej únii, od ktorých plánuje Únia jednotne nakupovať muníciu. V DMD Group pritom popri munícii profitujú aj z výroby vojenskej techniky, ktorá smeruje nielen na Ukrajinu, ale aj ozbrojeným silám na Slovensku.

Podľa ankety redakcie Extra plus z 20.apríla 2023 deväť z 10-tich opýtaných sa domnieva, že namiesto zbraňových systémov, munície aj stíhačiek MIG-29, slovenský parlament mal poslať na Ukrajinu celý vládny kabinet Eduarda Hegera v demisii aj s nedôveryhodnou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Tým by sme najvýstižnejšie pred celým svetom demonštrovali svoj vrúcny vzťah k Ukrajine a k jej prezidentovi Zelenskému.