Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ani nie tak záhadná „Príručka“ pre migrantov – Arpád Popély

Niektoré západoeurópske média zverejnili informáciu, že pri brehoch gréckeho ostrova Lesbos pracovník agentúry Sky Neews našiel malú knižku.

Príručka, ako ju nazval, obsahuje mapy zobrazujúce najideálnejšie trasy z Turecka do krajín EÚ, aj s malými hraničnými prechodmi. Ďalej radí aj v tom, v ktorom štáte únie aké právne predpisy existujú pre odmietnutie migrantov. Teda migranti po príchode do únie sú právne upovedomení, vybavení informáciami o tom, v ktorej krajine na čo majú právny nárok. Agentúra dodáva, že tak nie je sa čo čudovať, že títo ľudia sa búria proti legálnym zákrokom kompetentných orgánov v štátoch únie. V príručke sú uvedené právne predpisy všetkých krajín únie o migračnej politike, napr. akým spôsobom žiadať o štatút utečenca, právo na odmietnutie bratia odtlačkov prstov, informácie o právnej pomoci, vypovedaní, resp. právne predpisy, ktoré vytyčujú krajine akt, aby migranta pustil do ďalšej krajiny, kam chce...

 

Tieto údaje sa v Príručke najaktuálnejšie – napr. v prípade Srbska, Turecka, Grécka, či dokonca Švajčiarska sú uvádzané zmeny v právnych predpisoch, ktoré sa udiali v krajine iba pre 14 dňami. Rozdáva sa pri nástupe migrantov na lode v Turecku. Obsahuje napr. aj tel. čísla a kontakty na nadáciu Gy. Sorosa pôsobiacu v Maďarsku – Menedék Egyesulet a Haza és Haladás. Text Príručky je arabský.

 

Bude zaujímavé sledovať, či ďalšia aktualizácia bude obsahovať aj nový maďarský migračný zákon....

 

Ako je vidieť, americký miliardár sa pripravil. Tieto príručky sa vydávajú v pobočke jeho nadácie Open Society s názvom W2eu /Welcom to Europe/.

 

Miliardár sám, koncom júla 2015, otvoreným listom v denníku Financial Times sa vyjadril, že Európa sa rozpadne, ak nepomôže migrantom. Upozornil, že aká je naivná a nešťastná Európa, keď v migrantoch nevidí príležitosť pre seba...

 

Ako príklady uviedol Sýrčanov, ktorí sú dnes bez práce a žijú v táboroch v Libanone a v Jordánsku. Do snáh spomínaného miliardára rozkladať EÚ ako celok zapadá aj jeho nedávny krok smerom k Ukrajine. V júli tohto roku osobne odovzdal cenu Open Society predstaviteľom ukrajinskej nadácie s názvom Medzinárodná renesančná nadácia /IRF/. Poslaním IRF je, aby na Ukrajine pomohla napredovať v budovaní pluralitnej spoločnosti, spočívajúcej na demokratických hodnotách a na otvorených princípoch.

 

Pán Soros v rozhovore pre jeden slovenský denník v lete tohto roku taktiež uviedol, že Rusko útočí na Európsku úniu a chce ju rozhádať. Veľkú úlohu v tom zohráva aj Slovensko - dodal... Povedal tiež, že Nová Ukrajina , ktorú chce budovať, sa zrodila na Majdane.

 

Snáď chýba iba myšlienka, že Novú Ukrajinu, podľa jeho vzoru, pomôžu vybudovať už spomínaní lekári, zdravotné sestry a inžinieri. Namieste je taktiež otázka, prečo jeho Nadácia nemá záujem pôsobiť okrem krajín strednej a juhovýchodnej Európy aj v krajinách odkiaľ teraz prichádzajú státisíce migrantov do únie. Ale na to by zrejme odpoveď hľadal veľmi-veľmi dlho a ťažko! A na záver: Prečo sa tzv. slovenské mienkotvorné médiá nezaoberajú aj takýmito otázkami?