Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Americký sen? – Dušan Konček

Mladý človek spod Tatier sa po páde železnej opony vyberie do sveta, teda rovno do Ameriky. Ako gastarbaiter musí robiť všetko čo mu ponúknu, zametať ulice, predávať na benzínovej pumpe a podobne. A mesiace ubiehajú, mladý muž si šetrí, lebo však je zo Slovenska na to aj zvyknutý. Ale ten americký sen sa plní ťažko. Vedy však príde ponuka z istej spoločnosti, ktorá mladého človeka zláka na to, že mu sľúbi úlohu riaditeľa pobočky spoločnosti vo vtedajšom Československu. Pravdaže nič nie je zadarmo a tak ťažko zarobené peniaze dáva tejto spoločnosti, ktorá ale zanedlho skrachuje a tak vidina amerického sna sa zasa vzdialila. Znechutený mladý človek spod Tatier sa vracia domov bez peňazí a čuduj sa svete začína podnikať. Pritom sa mu darí. Potom predáva spoj biznis, začína s charitou a kandiduje na vysoký post v štáte. Vyvrcholením tohto amerického sna, alebo scenára pre nový slovenský film by bolo keby sa stal významným politikom.

Ten scenár však akosi pokrivkáva v detailoch. Ktorá spoločnosť len tak z ničoho ponúkne gastarbaiterovi úlohu riaditeľa pobočky v bývalom Československu. No dobre, možno ich niečím tento mladý človek okúzlil, pripusťme. Ale dones nevieme o akú spoločnosť išlo. Možno by sme boli múdrejší keby sme meno tejto spoločnosti poznali. A meno tejto spoločnosti by si mladý muž spod Tatier mal pamätať, lebo jej „venoval“ ťažko zarobené peniaze. Ďalší zaujímavý detail je, že keď sa vrátil domov, bez ťažko zarobených peňazí, začal úspešne podnikať a to spôsobom, kde bolo treba dosť značný základný kapitál. Keď zistil, že už finančne vyrástol, začal sa venovať akože charite, čo už je predpoklad zviditeľnenia sa, aby mohol ísť vyššie v spoločenskom postavení, dokonca kandidovať a možno byť prezidentom, to už je pohodlnejšia časť scenára a dosť vo svete známa.

No a v realite scenár amerického sna na Slovensku pokračoval. V prvom kole prezidentských volieb sa objavili letáky, ktoré nášho chlapca spod Tatier označili ako príslušníka pseudorelígie zvanej scientológia, Je jasné, že bez vetra sa ani lístok na strome nepohne a tak či je mládenec členom tejto sekty alebo nie, to zistíme len veľmi ťažko. Sám sa totiž pasuje za dobrého katolíka, čo však sekta scientológov nijako nevylučuje, členom môže byť aj príslušník inej cirkvi. Samozrejme, že letáky okamžite pripísali na konto jeho súpera v druhom kole. Pravda bude však taká, že týmito letákmi sa jednoducho na Slovensku zviditeľnila scientologická sekta, či už so súhlasom alebo bez súhlasu údajného jej člena či nečlena. Je to jednoduchý a praktický ťah, za reklamu, ktorá sa objavila scientologická sekta nič nemusela platiť. A to bol účel tejto celej hry s letákmi. A zdá sa, že účel bol splnený. Nikdy sa nedozvieme, iba ak náhodou, či prezidentský kandidát je alebo nie je členom tejto sekty. Len tak na okraj, o tejto sekte sa na Slovensku vedelo málo a ak tak len tí, vedeli viac, čo sa tomu venovali. Je teda záhadou, ako kandidát na vysokú funkciu okamžite reagoval, že o tejto cirkvi vie len to, že je v nej John Travolta? Venuje sa teda sektám? V Los Angeles, kde sídli ústredie tejto pseudorelígie, ktorú na Slovensku vydávajú niektoré média div nie za vedu sa nič nedozviete. Tak ako mozgovom centre sekty na Floride. Členom tejto sekty je napríklad Arsenij Jaceňjuk, terajší dočasný premiér Ukrajiny, jeho setra, ktorý žije v USA už 15 rokov, pracuje na ústredí v Los Angeles a má vysoký rang DT /Praktizujúci Tethan- rang má osem stupňov/. Ak chcete získať napríklad DT-8 musíte zaplatiť takmer 12 tisíc dolárov za školenie plus úhradu za stravu a ubytovanie, pričom kurz je niekoľkotýždňový/. Ale za kurz na rang DT-5-7 zaplatíte až 27 tisíc dolárov a trvá niekoľko mesiacov. Takýmto spôsobom sa stal Ron Hubbart veľmi bohatým človekom, rovnako ako jeho sekta.

Inak scientológiu volajú aj „autorskou sektou", ktorá je osobným vyznaním Rona Hubbarta, ktorý sa narodil v Nebraske a slúžil v americkom námorníctve. Najskôr napísal tzv. Dianetiku – súčasnú vedu duševného zdravia. Túto knihu Federálny súd USA označil za šarlatánstvo a veci v knihe opísané nemajú vedeckú váhu. Jeho syn vypovedal na súde, že jeho otec túto knihu písal pod silným vplyvom narkotík a jeho v detstve nútil užívať narkotiká, aby začal skôr hovoriť. A tak Hubbard rozhodol pridať svojim názorom religióznu podstatu a tak vznikla scientológia, teda sektárska relígia / relígia preto, lebo týmto spôsobom sa vyhol plateniu daní/ . Výbor Komisie štátu Victoria v Austrálii, ktorý skúmal túto sektu povedal: Scientologia – to je zlo, jej technika a príjmy – zlo, ich uplatňovanie v praxi- veľké nebezpečenstvo pre spoločnosť, z pohľadu lekárstva, morálky a sociálnej sféry.

Sudca Najvyššieho súdu štátu Kalifornia /teda tam kde sídli sekta/ Brekenridghe o vynesenom rozsudku z roku 1984 takto charakterizuje túto relígiu: Je úplne jasné, že organizácia je schizofrenickou a paranoidnou a čo je na tom pikantné, že táto kombinácia je vlastne zrkadlovým obrazom osobnosti jej zakladateľa L. Rona Hubbarta /ďalej LRH/. Všetky dôkazy nám odkrývajú človeka, ktorý je doslova patologickým klamárom súvislosti s jeho životopisom, od začiatku až do konca. Okrem toho všetky písomné dôkazy a dokumenty odrážajú jeho nezvyčajný egoizmus, dosiahnuť moc za každú cenu, pomstu a agresívnosť k ľudom, ktorí podľa jeho mienky nie sú k nemu lojálni, alebo nepriateľskí /opublikované v americkom zborníku Sekty proti cirkvi/.

Z myšlienok LRH vyberáme :
Zarábajte peniaze, zarábajte peniaze, zarábajte viac peňazí, prinúťte iných pracovať, aby aj oni na vás zarábali peniaze.
Každý scientológ, nemusí sa obávať sankcií cirkvi, môže zbaviť vlastníctva /to znamená ukradnúť, alebo olúpiť/ ktorúkoľvek predmetnú osobnosť alebo skupinu ľudí a spôsobiť im akékoľvek zlo. Možno ich chytať do pasce, žalovať ich na súde, možno im klamať a možno ich zničiť aj fyzicky /teda zabiť/ .
U človeka v celom vesmíre, niet inej nádeje – len my. To je neuveriteľná zodpovednosť. Najskôr som ju niesol ja sám. Nastal čas rozdeliť si ju so mnou.

Všetci ľudia – sú vaši otroci!
Zaujímavé je, že ako sa do tejto sekty verbujú ľudia. Musíte najskôr vyplniť tzv. Oxfordský text „Dajú vám na ulici do ruky alebo do poštovej schránky tento test na ktorom je napísané „Zoznámte sa s týmto človekom. Tento človek – to ste vy „Tam sa píše, aby ste navštívili pobočku sekty, kde bezplatne vyplníte test“ Oxfordský test možností človeka“. Potom špecialista test zhodnotí a povie vám, čo máte robiť pre seba. Je to klamstvo, lebo tento test nemá nič spoločné s Oxfordom, či Oxfordskou univerzitou a vytvoril ho bývalý námorník, ktorý nemá žiadne psychologické vzdelanie. Test má 2OO otázok a nie je anonymný, teda musíte napísať všetky údaje narodenia, bydliska a otázky sú štylizované tak, že slúžia ako databáza pre prípadné vydieranie, či manipulovanie. Habbart zdôrazňoval: Keď sa človek zapíše na náš kurz, berte to tak, že sa stal našim na večné veky. Ak sa nám človek upísal, znamená, že stúpil na loď a ak je už na lodi je s nami vo všetkých udalostiach a za všetkých podmienok - víťazstvo alebo smrť v boji za víťazstvo“.

Možno je zaujímavé vedieť, aký vzťah má scientologia ku kresťanstvu. Na túto otázku dostanete k sekte niekoľko odpovedí, v závislosti od úrovne vášho rangu. Keď ste len na začiatku, povedia vám, že scientologia je príkladná religiózna filozofia. Možno vyznávať akúkoľvek vieru a byť členom tejto sekty. PO niekoľkých kurzoch sa dozviete, že skutočnosti Ježiš Kristus dostihol úrovne len o kúsoček väčšej úrovne „čistého“: Každý Praktizujúci Tethan /teda DT/ aj prvého rangu je ďaleko vyššie ako Kristus. Na ďalších rangoch sa dozviete aj takéto „hlbokomyseľné vety“: Sú bohovia, ktorý sú vyššie iných bohov. Sú bohovia nad druhými bohmi i bohovia nad bohmi vesmíru. Alebo: My súhlasíme s cieľmi Krista v dosiahnutí múdrosti, dobrého zdravia a nesmrteľnosti. V predstavách Hubbarta bol Ježiš Kristus len „nositeľom informácií“. Samozrejme v 60-70 rokoch sa dostala táto sekta aj do Európy, Francúzska, Talianska, Španielska a Nemecka, práve v Nemecku je veľmi rozšírená a aj dosť prenasledovaná, pretože už nejde len o sektu, ale aj o organizáciu, ktorá sa snaží preniknúť tak do spravodajských, priemyslových či straníckych štruktúr. Jej hlavné sídlo Európe je Kopenhagene, ale už sa jedno sídlo objavilo aj v Bruseli a začína prenikať do štruktúr Európskej únie.

A ešte malá ukážka z rozhovoru Jerry Armstronga, osobného archivára L. Rona Hubbarta, ktorý z tejto sekty zutekal a teraz ho sekta prenasleduje po celom svete, siahli mu aj na život.
X Ako ste sa dostali do tejto sekty
- Tak obyčajne, ako verbujú všetkých ľudí. Sľubovali mi, že sa o mne objavia neobyčajné schopnosti, že môj rozum sa zvýši niekoľkonásobne, že za každú hodinu ich auditingu, čo je ich hlavná procedúra sa môj intelekt zvýši o jeden stupeň.

X To znamená, že vám sľubovali to, čo vlastne chceme všetci, byť lepšími, rozumnejšími ?
- To je pravda . Učenie scientológie je nasmerované na egoizmus. Podľa môjho názoru obracia človeka na sociopata. Pre niektorých ľudí je však výhodné byť sociopatom.

X A to ako?
- Sociopat, to je človek, ktorý nemá svedomie. Oni pokojne klamú, vŕšia sa na iných ľuďoch, napádajú ich, bez toho, aby sa nich pohol aspoň kúsok svedomia. No a takým spôsobom dosiahnu aj čiastočné úspechy, pretože ak človek nemá svedomie, môže niečo materiálne aj dosiahnuť.
/ Rešerše ZT/