Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

AKTUÁLNE: Slovensko splnilo všetky svoje záväzky z prístupovej zmluvy – Robert Fico

Premiér Slovenskej republiky Robert Fico (Smer-SD) a Českej republiky Bohuslav Sobotka (ČSSD) na spoločnom verejnom vystúpení v rámci Národného konventu o Európskej únii (EÚ) na pôde Univerzity Komenského v Bratislave konštatovali, že po desiatich rokoch členstva už naše republiky nie sú novými členskými štátmi Európskej únie. Práve preto je podľa Sobotku potrebné postupne prekonať všetky staré dohody dávajúce členom, ktorí vstúpili do EÚ pred rokom 2004, rôzne výnimky. Výzvou je podľa českého premiéra aj lepšia koordinácia rozpočtovej a hospodárskej politiky, ďalšie rozširovanie EÚ a udržanie jej konkurencieschopnosti. Česká republika pod jeho vedením plánuje priblíženie k EÚ, okrem iného sa chcú začať pripravovať na prijatie eura. "Radi by sme boli pri tom, keď sa bude diskutovať o európskej budúcnosti," povedal Sobotka.

Slovensko podľa Fica splnilo všetky svoje záväzky z prístupovej zmluvy, vrátane prijatia eura a vstupu do schengenského priestoru. "Sme súčasťou najužšieho jadra Európskej únie," poznamenal. Pripomenul, že HDP Slovenska sa za desať rokov v EÚ zvýšilo o 25 percent a momentálne dosahuje 75 percent priemeru EÚ, pre porovnanie, česká ekonomika dosahuje až 80 percent európskeho priemeru. Slovenský premiér však upozornil, že rozdiely vo výkonnosti oboch republík boli v čase rozdelenia Československa podstatne väčšie. Zároveň pripomenul, že Slovensko dostane v najbližších rokoch z EÚ o 13 mld. eur viac, ako do nej odvedie. Len na zamestnávanie mladých ľudí môže podľa neho Slovensko v rokoch 2015 a 2016 čerpať až 200 miliónov eur. "Až 75 percent všetkých verejných investícií, ktoré na Slovensku robíme, financujeme zo zdrojov Európskej únie," upozornil Robert Fico. "Vstup do EÚ viedol k prosperite, umožnil modernizáciu ekonomiky. EÚ je tiež garantom mieru, stability, demokracie a prosperity. Česká republika a Československo boli v minulosti vždy závislé od rozhodnutia veľmocí, niekedy bez toho, že by sa prihliadalo na náš názor. To už sa nebude opakovať," zhrnul Sobotka výhody členstva v EÚ. Obaja lídri sa zhodli, že nadchádzajúce eurovoľby prinášajú riziko zvolenia príliš veľkého počtu europoslancov z protestných a radikálnych strán. Zároveň vyjadrili vieru, že socialistická a ľudová frakcia získajú v EP dostatočnú väčšinu.

"Vyzývam občanov SR na čo najvyššiu účasť na voľbách do EP. Ťažko hovoriť o europoslancoch ako o reprezentatívnej vzorke, ak k voľbám príde necelá pätina ľudí," vyhlásil Fico, ktorý chce na tému eurovolieb hovoriť aj s predsedami strán Ľudovej platformy. Dodal, že slovenskí voliči často nechápu význam a úlohu EP, niekedy aj v dôsledku mále zrozumiteľného informovania zo strany inštitúcií EÚ. "Právomoci EP sa od jeho vzniku dramaticky zmenili. Dnes je spoluzákonodarcom pre takmer celé právo EÚ," upozornil Robert Fico. "Ešte do konania volieb do EP sa stretne česká a slovenská vláda na území Slovenskej republiky," avizoval slovenský premiér spoločné rokovanie oboch kabinetov. Verejné vystúpenie premiérov SR a ČR zorganizovali Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Centrum pre európske záležitosti SR v spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave. Dopravné prepojenie Slovenska a Česka, spoločné energetické projekty a obranný priemysel budú hlavné témy spoločného zasadnutia vlád oboch krajín.

Po dnešnom rokovaní s premiérom ČR Bohuslavom Sobotkom to na tlačovej konferencii uviedol jeho slovenský partner Robert Fico. Sobotka je v Bratislave na prvej zahraničnej návšteve od svojho vymenovania. Ministri by sa na spoločnom zasadnutí mali stretnúť v niektorom slovenskom meste. Fico by chcel, aby sa tak stalo ešte pre májovými voľbami do Európskeho parlamentu. Obaja označili za prioritu cestnú infraštruktúru. "Mali by sme spraviť všetko pre zlepšenie spojenia. Je chyba a do značnej miery aj hanba, že máme len jednu diaľnicu medzi SR a ČR. Je dôležité, aby sme prepojili rýchlostnými komunikáciami Zlínsky a Trnavský kraj, Moravskosliezky a Žilinský kraj," zdôraznil Sobotka s tým, že jeho krajina si od toho sľubuje hospodársky rozvoj spomínaných krajov a posilnenie zamestnanosti. Sobotka by bol rád, keby na avizovanom spoločnom zasadnutí vlád ministri dopravy informovali o stave prípravy daného rýchlostného prepojenia a dohodol sa bližší harmonogram postupu. "Bolo by dobre, keby sme boli schopní rýchlo pokračovať vo výstavbe a keby sme boli do toho schopní zapojiť zdroje z EÚ," dodal.

Fico potvrdil, že pri prepojení medzi Púchovom a štátnou hranicou SR/ČR, teda pri rýchlostnej ceste R6, sú už urobené konkrétne rozhodnutia. "Cesty R5 a R6 považujeme za mimoriadne dôležité," zdôraznil. R5 spojí križovatku Svrčinovec na diaľnici D3 s hraničným priechodom Svrčinovec do Česka. Fico verí, že na spoločnom rokovaní kabinetov sa prijme rozhodnutie, ktoré ich výstavbu mimoriadne urýchli. Premiéri sa zhodli aj na dôležitosti koordinácie postojov Slovenska a Česka či už vo Vyšehradskej štvorke, alebo pri európskych témach. Sobotka spomenul napríklad budúcu energetickú koncepciu únie, ktorá, ako zdôraznil, je v bytostnom záujme oboch krajín. Za jednu z podmienok pre lepšiu hospodársku prosperitu ČR označil politickú stabilitu, pričom deklaroval, že jeho vláda sa bude usilovať o zmenu doterajšej hospodárskej politiky. "V minulosti sa naše vlády príliš zameriavali len na jediný hospodársky cieľ, a to bolo zníženie rozpočtového schodku, pričom zabudli na podporu rastu a zamestnanosti," upozornil s tým, že nový kabinet chce výrazne podporovať investície a tvorbu nových pracovných miest.