Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

AKTUÁLNE od 29. januára

Hliadka mi chcela zobrať vodičský preukaz ešte pred zastavením auta – Anton Hrnko
Bratislava 30. januára (TASR) - Policajná hliadka bola rozhodnutá zadržať vodičský preukaz poslanca parlamentu a šéfa Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Antona Hrnka (SNS) za údajný priestupok ešte predtým, ako ho zastavila. Policajti boli zároveň už vopred presvedčení o jeho opitosti. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil Hrnko, pričom ako dôkaz zverejnil policajné video, ktoré získal v správnom konaní.


Na zázname z kamery umiestnenej v policajnom aute počuť, ako si členovia hliadky medzi sebou vulgárnym spôsobom hovoria, že vodič je určite opitý, že ho majú nahratého, zoberú mu vodičák a hotovo. Podľa Hrnka išla hliadka bez zapnutých majákov rýchlo, on sa jej chcel uhnúť z ľavého do pravého pruhu a práve vtedy mal podľa polície ohroziť vodiča, pred ktorého sa zaradil. "Ak som obmedzil daného vodiča, tak nie úmyselne, ale určite som ho neohrozil. Moje konanie bolo vyprovokované hliadkou," tvrdí Hrnko.

Koaličný poslanec si na tlačovej konferencii kládol viacero otázok. Pýtal sa, či sa daná hliadka mala v danom čase podľa rozpisu služieb nachádzať na tomto úseku diaľnice alebo ju tam niekto účelovo poslal. "Lebo už vopred si hovoria, čo urobia," povedal Hrnko. Viacero otázok položil aj na piatkovom (27. 1.) správnom konaní, ale nedostal vraj odpovede. "Išiel som maximálnou možnou rýchlosťou. Policajná hliadka nedodržala bezpečnú vzdialenosť a doslova sa na mňa nalepila," povedal.

Hrnko kritizoval aj ďalší priebeh zásahu. Pri vykonávaní dychovej skúšky sa k nemu vraj policajti správali neúctivo a zvyšovali hlas. "Počas dychovej skúšky na mňa ziapali, vtedy som sa ohradil, že som poslanec a že sa budem sťažovať. Reakciou policajta bolo ešte väčšie ziapanie, že ho nezaujíma, čo robím," opísal priebeh zásahu.

Anton Hrnko tiež upozornil, že v zmysle zákona o Policajnom zbore SR je policajt povinný dodržiavať aj Etický kódex, ktorý ho zaväzuje konať morálne. "Išlo o nestranné prešetrenie priestupku, keď mi chceli zobrať vodičák ešte pred vystúpením z auta? Nebolo to šikanózne konanie? Bezdôvodne mi zakázali ďalšiu jazdu, mohli mi dovoliť aspoň zájsť domov. Nebolo osočovaním nazvať ma opitým, keď dychová skúška bola negatívna?" pýtal sa Hrnko.

On sám podľa svojich slov rešpektuje a chápe ľudské konanie, s ktorým býva späté aj zlyhanie. "Táto situácia by však mala byť výkričníkom. Vyzerá to, že v tomto prípade chceli policajti niečo úplne iné, ako pomáhať a chrániť," uzavrel Hrnko s tým, že sa bude na konanie polície ďalej pýtať.

Polícia zadržala Hrnkovi vodičský preukaz 21. januára popoludní. Dôvodom bolo, že poslanec údajne nedal pri preradení sa z ľavého do pravého jazdného pruhu prednosť v jazde predchádzanému autu. Podľa polície tým tohto vodiča obmedzil a ohrozil. Hrnko trval na tom, že nepochybil, odmietol zaplatiť pokutu 150 eur v blokovom konaní, hliadka mu preto zadržala vodičský preukaz. Poslanec sa podrobil aj dychovej skúške s negatívnym výsledkom.

 

 

Podiely v energetických spoločnostiach treba odkúpiť naspäť – Andrej Danko
Bratislava 29. januára (TASR) - Jedinou záchranou energetiky je podľa predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) spätné odkúpenie pôvodných podielov štátu v energetických spoločnostiach. Ako poukázal v dnešnej relácii televízie TA3 V politike, cez dividendy z nich odchádzajú desiatky až stovky miliónov eur a keď nestíhajú platiť úvery, nájdu si lojálnych úradníkov a ceny energií sa záhadne zvýšia.

"Musím kvitovať postup vlády, bol to jednotný koaličný postup, ktorá tvrdo ukázala, že jednotlivci si nebudú robiť čo chcú," skonštatoval Danko v TA3. Štát musí byť podľa neho v energetických podnikoch silný, aby nedošlo v budúcnosti ku zvýšeniu cien o 200 či 400 percent. "Verím, že zajtra na koaličnej rade budeme pokračovať v debate o energetických podnikoch," doplnil. Je presvedčený, že z pohľadu akcionárskych zmlúv sa treba vrátiť do roku 2006.

Štátni nominanti v energetických spoločnostiach nemajú v súčasnosti vplyv, majú byť vo veľkej miere štatisti, tvrdí Danko. "Ak sa to nezmení, takáto situácia sa bude opakovať," upozornil. Keďže sa manažérske a výkonné funkcie odovzdali súkromníkom, jediné riešenie vidí v spomínanom spätnom odkúpení podielov v energetických spoločnostiach.

Podľa neho tiež okamžite treba rokovať so spoločnosťou EPH. Riešenie vidí aj v energetickom holdingu, s ktorým sa majú "stotožňovať" aj koaliční partneri. Po spätnom odkúpení podielov hovorí o potrebe vytvorenia pravidiel, na ktorých by bola celospoločenská zhoda, aby ku zvyšovaniu cien energií nedochádzalo.

 

 

Chcem, aby na politickej scéne vždy fungovala ľavicová strana – Robert Fico
Bratislava 29. januára (TASR) – Na slovenskej politickej scéne by podľa predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) mala vždy fungovať štandardná ľavicovo orientovaná strana, ktorá je postavená na antifašistických tradíciách. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike s tým, že je to jeho sen a je jedno, či táto strana bude v opozícii, alebo vo vláde. 

Strana Smer-SD sa podľa jeho slov zastabilizovala a má v pláne vyhrať ďalšie parlamentné voľby a pokúsiť sa prípadne o vstup do vládnej koalície. "Ak pôjdeme do opozície, chcem, aby to bola silná opozičná ľavicovo orientovaná strana, ktorá sa bude jednoznačne stavať na stranu tých, ktorí sa hlásia k SNP a hodnotám, na ktorých stojí naša štátnosť," skonštatoval.

Fico tvrdí, že nikto nie je nenahraditeľný a týka sa to aj jeho strany, preto sa rozhodol na svojich cestách po regiónoch Slovenska brať so sebou aj mladších politikov. "K výmene politickej generácie musí prirodzene prísť, preto som oslovil Petra Pellegriniho, štátnu tajomníčku na ministerstve vnútra Denisu Sakovú. Rovnako je tu veľmi veľa ľudí, ktorí majú v Smere obrovský politický potenciál ako Peter Kažimír, Juraj Blanár i ďalší, ktorí sú dnes vo vedení strany," skonštatoval Fico. Ako tvrdí, je zodpovednosťou predsedu strany, aby nezabíjal konkurenciu.

V Európskej únii môže podľa neho nastať taký virvar, že prežijú len stabilné krajiny. Prioritou Smeru-SD je preto udržiavať stabilitu systému. "To, čo sa deje v okolitom svete, nás núti správať sa ešte zodpovednejšie a stabilnejšie ako inokedy. Chceme byť garantom stability," povedal Fico.