Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

AKTUÁLNE od 1. mája 2017

Ak nebude vyriešené financovanie RTVS, bude to zlý riaditeľ Dušan JARJABEK
Bratislava 11. mája (TASR) - Bez ohľadu na to, kto bude novým generálnym riaditeľom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), ak nebude vyriešené financovanie tejto inštitúcie, bude to zlý riaditeľ. Vyhlásil to dnes predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD) po tom, ako na zasadnutí výboru otvorili obálky zaslané 12 kandidátmi na post šéfa RTVS.

      "Ak nebude zabezpečené financovanie, spasiteľom ani jeden z tých dvanástich nebude," povedal. Jarjabek je zástancom pokračovania koncesionárskych poplatkov, keďže ich zrušenie by podľa jeho slov znamenalo zoštátnenie RTVS. "To by bola škoda a krok späť," myslí si.
      Priznáva však, že súčasná výška poplatkov na úrovni 4,64 eura mesačne nestačí. "Preto si myslím, že kombinované financovanie RTVS z reklamy, poplatkov a zo zmluvy so štátom je asi ideálny model v našich podmienkach. My sme odsúdení na to, aby sme sa dohodli," deklaroval.
      Jarjabek tvrdí, že koalícia o mene nového riaditeľa ešte nehovorila. Doterajšieho šéfa RTVS Václava Miku hodnotiť nechcel. "Pán Mika má presne také isté šance ako zvyšní kandidáti. Všetko, čo by som teraz povedal, by bolo znehodnotením ostatných. Myslíme to s generálnym riaditeľom vážne presne tak ako pred piatimi rokmi. Dôverujem NR SR, že vyberie najlepšieho," uviedol Jarjabek.
      Do utorka (16.5.) pracovníci výboru preveria, či všetci kandidáti dodali požadované náležitosti. Ak niekomu bude chýbať nejaká technická drobnosť, dostane možnosť materiály doplniť. Všetci, čo podmienky splnia, dostanú pozvánku na verejné vypočutie, ktoré sa uskutoční 30. mája v historickej budove NR SR.
      Za šéfa RTVS kandidujú Peter Abrahám, Margita Bencová, Richard Dírer, Fedor Flašík, Janka Lastovicová, Norbert Majer, Václav Mika, Aleš Rehák, Jaroslav Rezník, Michal Ruttkay, Zuzana Ťapáková a Stanislav Velitzky. Všetci boli povinní k prihláške priložiť projekt riadenia a rozvoja RTVS v rozsahu od 20 do 50 strán, výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace či štruktúrovaný životopis.

      Podľa zákona o RTVS nesmie byť kandidát na generálneho riaditeľa členom Rady RTVS, musí mať spôsobilosť na právne úkony a byť v plnom rozsahu bezúhonný. Podmienkou je aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a päťročná prax v oblasti riadenia. Funkcia šéfa RTVS je nezlučiteľná s funkciou prezidenta SR, poslanca NR SR, člena vlády, štátneho tajomníka, sudcu či prokurátora. 

 

 

So zamestnávateľmi budeme o sociálnych opatreniach diskutovať – Ján Richter
Bratislava 10. mája (TASR) – Pripravované opatrenia vlády v sociálnej oblasti sú ešte len na začiatku procesu a so zamestnávateľmi sa o nich bude rokovať. Uviedol to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) po dnešnom zasadnutí kabinetu s tým, že každému bude predchádzať analýza. Reagoval tak na kritiku zamestnávateľských zväzov, že sa o návrhoch dozvedajú z médií a sociálny dialóg prebieha len formálne.

      Richter informoval, že prvými analýzami z ministerstva financií sa bude zaoberať koaličná rada na svojom štvrtkovom (11. 5.) zasadnutí. Koaličné strany sa majú dohodnúť, na čom trvajú, čo je aktuálne a čo budú ministri chcieť presadzovať. Zároveň zdôraznil, že má maximálny záujem o pokračovanie kvalitného sociálneho dialógu.
      „V plnej miere rešpektujem požiadavku na predloženie nejakých analýz a dosahov, ktoré z toho budú vyplývať a na základe toho budú rokovania ďalej prebiehať. To nie je proces, ktorý je zavŕšený. To je proces, ktorý prebieha a celkom iste budú mať k tomu právo čo povedať aj sociálni partneri vrátane zamestnávateľov, ktorých sa to bezprostredne dotýka,“ ubezpečil minister.
      Prvé odhady pri opatreniach týkajúcich sa Zákonníka práce podľa neho hovoria o približne 3-% dosahu na zvýšenie mzdových nárokov vyplývajúce pre zamestnávateľov.
      Richter tvrdí, že o niektorých návrhoch sa so sociálnymi partnermi už rozprával a s niektorými by aj mohli súhlasiť, no očakávajú určité kompenzácie zo strany štátu. „Je to otvorené, je to klasický sociálny dialóg. Ja si myslím, že nie sú vôbec tie vzťahy tak vyhrotené, možno trošku veľa toho naraz pribudlo,“ poznamenal.
      Pripravovaný balíček opatrení zahŕňa napríklad rýchlejší nárast minimálnej mzdy, zákaz sociálneho dumpingu, zvýšenie príplatku za nočnú prácu, povinný príplatok za prácu cez víkend a počas sviatku, zavedenie príspevku pri cestovaní za prácou či desať dní pracovného voľna pre otcov po narodení dieťaťa. Hovorí sa tiež o povinnom 13. plate.
      Minister argumentuje zmenou na trhu práce, keď firmám chýba kvalitná pracovná sila a veľké spoločnosti zvyšujú mzdy aj o 10 %. „Preto je potrebné tým zamestnancom aj ponúknuť niečo, čo by ich oslovilo, aby v tej firme zostali a ďalej pôsobili. Aj záujem štátu preniesť to na všetkých zamestnancov je celkom pochopiteľný a prirodzený,“ povedal s tým, že niektoré návrhy sú už dnes súčasťou kolektívnych zmlúv.

      Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR a Republiková únia zamestnávateľov dnes vyjadrili výhrady voči avizovanému balíčku návrhov vládnych strán na zmeny v pracovnej legislatíve. Vnímajú to ako populizmus a varujú pred dôsledkami týchto opatrení. Zároveň zvažujú svoju ďalšiu účasť na rokovaniach tripartity. 

 

 

TASR nevydáva hoaxy a odmieta byť nástrojom politického boja – Jaroslav Rezník
Bratislava 10. mája (TASR) - Tlačová agentúra SR (TASR) vydala v roku 2016 spolu 284.603 správ. Ani jednu nikto neoznačil za hoax, fake news, propagandu či manipuláciu. "Toto je naša vizitka, nie dojmy, ale fakty," vyhlásil generálny riaditeľ agentúry Jaroslav Rezník, ktorý na dnešnom rokovaní parlamentného výboru pre kultúru a médiá hovoril o podpísaní zmluvy s ruskou agentúrou Sputnik. Podanú informáciu vzal výbor na vedomie.

      "Sputnik používajú ako zdroj a citujú mnohé významné renomované médiá a agentúry," zdôraznil Rezník. Poukázal na používanie Sputnika médiami ako CNN, REUTERS, nemecká agentúra DPA, AP, New York Post, Der Spiegel. Francúzska agentúra AFP je partnerom Sputnika. TASR, ktorá odoberá fotografie AP, dostáva podľa Rezníka denne fotografie tejto agentúry s označením Sputnik/Kremlin Pool via AP. V archíve AP je ich vyše tristotisíc. Materiály s označením zdroja Sputnik možno nájsť aj v tradičných slovenských médiách (Pravda, Aktualne.sk).
      TASR vypovedala zmluvu, pretože nechcela byť nástrojom politického zápasu ani ideológie. "TASR je národná agentúra demokratického štátu EÚ, ktorá sa ničím nespreneverila svojmu poslaniu. TASR je profesionálna agentúra, dokáže profesionálne posudzovať kvalitu vstupov a generovať vecné, objektívne spravodajstvo," zdôraznil Rezník. Pripomenul, že zmluva nezakladala žiadne plnenie v servise. "Hlavným cieľom zmluvy bolo legitímne šírenie exportného servisu TASR na teritóriu Ruskej federácie. Ruská agentúra umožnila TASR prístup do svojich databáz. Zmluva nie je záväzok k preberaniu informácií," doplnil Rezník. 
      Rezník pripomenul, že TASR je členom Európskej aliancie tlačových agentúr. "Pracujú pre ňu vlastní profesionálni redaktori doma i v zahraničí. Má obchodné zmluvy s renomovanými agentúrami. Spolupracuje s viac ako dvadsiatimi agentúrami a médiami na základe výmennej dohody či memoranda o spolupráci. Monitoruje kredibilné médiá a weby, CNN, Bloomberg, BBC, ORF, Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Guardian, Le Monde, Die Presse. Niektoré zdroje využíva príležitostne," doplnil s tým, že sa usiluje o propagáciu Slovenska v zahraničí.
      Miroslav Číž zo Smeru-SD považuje za dôležité, aby agentúra mala čo najviac zdrojov a nezabúdalo sa na to, že svet má štyri strany. Číž v zmluve nevidel žiadne ohrozenie a nepozdáva sa mu jej vypovedanie na základe tlaku niektorých médií. Peter Marček (nezaradený) si myslí, že v zmluve by mala TASR pokračovať.
      Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) je naopak rád, že TASR zmluvu vypovedala. Pripomína, že vo vojne informácií musíme byť opatrní. Zdôraznil, že ide o zmluvu s médiom, ktoré Európsky parlament označil za médium šíriace ruskú propagandu. V zmluve ho vyrušujú formulácie o spolupráci a posilňovaní vzťahov. Vníma to ako zásah do zahraničnej politiky. Dušan Tittel z SNS nevidí za podpisom zmluvy zlý úmysel TASR. Hovorí o potrebe hľadania porozumenia. "Neodsudzujem podpísanie zmluvy," poznamenal.
      Rezník odmietol argument Simony Petrík (nezaradená), že vypovedanie zmluvy TASR usvedčuje z pochybenia. "Nepovažujem vypovedanie zmluvy za dôkaz, že sme pochybili. TASR je slobodná a nezávislá. Podpísal aj vypovedal som zmluvu na základe môjho slobodného rozhodnutia. Vypovedal som ju aj preto, že najdôležitejšia vec, ktorú agentúra má, je jej nezávislosť a dobré meno. Nechceli sme a nechceme byť predmetom politického boja či ideológie," povedal Rezník s tým, že TASR sa bude naďalej usilovať o rozmanitosť zdrojov.

      Viskupičovi vysvetlil, že zmluva bola rovnaká ako výmenné zmluvy s inými inštitúciami. Časť hovoriaca o rozvoji projektov je deklaratívna, aké bývajú v memorandách o spolupráci prítomné, no nezakladajú konkrétne plnenia. "V žiadnom prípade TASR nemala a nemá v úmysle šíriť na území Slovenska akékoľvek ideológie, ale len overené a faktografické správy," uzavrel Rezník.

 

 

D. Lipšic mal predávať štátny majetok za zvláštnych okolností 
Bratislava 5. mája (TASR) - Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic mal predávať štátny majetok za zvláštnych okolností. Informuje o tom dnes denník Plus jeden deň.

Malo k tomu dôjsť v roku 2012. Ministerstvo vnútra sa vtedy zbavilo pozemkov v Líščom údolí v bratislavskej Karlovej Vsi deň po Novom roku. Pozemky podľa denníka v tom čase spravoval vtedajší obvodný úrad v Bratislave, prednostom úradu bol Lukáš Pokorný nominovaný Lipšicom.

Išlo o parcely spolu vo výmere 4694 metrov štvorcových, ktoré úrad predal za 234.700 eur. Pozemky kúpila od štátu podľa denníka firma Ekofin consult v Oravskom Podzámku, ktorej šéfoval Vladimír Klocok. Pozemky štát predával v čase, kedy bolo jasné, že vláda Ivety Radičovej končí.

Denník informuje, že obálky s ponukami otvárali štyri dni pred Štedrým dňom, kúpnu zmluvu Pokorný podpísal 2. januára 2012. Pozemky štát predal ako plochy, na ktorých sú skaly či svahy. Dôvodom zmluvy bolo podľa denníka sceľovanie pozemkov.

Lipšic denníku povedal, že išlo o transparentný predaj. Denník tiež poukazuje na výpis z katastra nehnuteľností, podľa ktorého boli parcely prevedené z firmy Ekofin consult na OFZ v Istebnom v roku 2013. Na čele firmy stojí podľa denníka ten istý človek ako pri firme Ekofin consult, ktorá už neexistuje. Do likvidácie bola daná päť dní po prevedení pozemkov.

Denník ďalej píše, že pozemky sú dnes ponúkané na predaj na bytovú výstavbu v Karlovej Vsi. Scelený pozemok vo veľkosti 7500 metrov štvorcových ponúkal predávajúci takmer za tri milióny eur. Denník konštatuje, že po prepočtoch, teda za 4694 metrov štvorcových, ktoré kedysi patrili štátu, získa súčasný majiteľ 1,8 milióna eur.

 

 

Verejne vyhlasujem, že som žiadne listy nekázal čítať ani nečítal – Andrej Danko
Bratislava 4. mája (TASR) - Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) dnes verejne prehlásil, že nikdy nekázal pracovníkom parlamentu čítať listy adresované poslancom a ani on sám žiadne z nich nečítal. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že ak by mu boli obvinenia opozície dokázané, z funkcie odíde sám.

"Bol som kriminalizovaný, pošpiňovaný a obviňovaný spôsobom, ktorý nepatrí do tejto spoločnosti. Ďakujem poslancom, ktorí uznali, že návrh na moje odvolanie je v celom rozsahu klamstvom. Obsahuje toľko lživých vecí, že neviem pochopiť, ako si dovolili také nehanebné klamstvá uvádzať," odkázal a odmietol, že by nariadil a vedel o opatreniach a postupoch pri narábaní s listovými zásielkami. Znova som veľa vecí za tento týždeň v politike pochopil," vyhlásil Danko s tým, že porozumel aj hlavnej postave románu Franza Kafku Proces.


"Verejne vyhlasujem, že som žiadne listy nekázal otvárať a nečítal. Nikdy som nenahrával kolegov a neprikázal nikoho odpočúvať. Sú procesy v NR SR, o ktorých predseda nevie a nemusí vedieť. Ja som si neprisvojil parlament. Pracuje tu 380 ľudí a okrem riaditeľky tlačového odboru som neurobil žiadnu zmenu," zdôraznil.

Danko uistil, že hneď ako sa dozvedel o výhradách časti opozície k spôsobu narábania so zásielkami, okamžite sa s problematikou začal oboznamovať. "Možno si neuvedomujete, ale tých pár žien spracováva 32.000 zásielok ročne. Nikdy sa nebudem zbavovať politickej zodpovednosti, ale budem sa ohradzovať voči klamstvám v médiách a útokom voči mojej osobe. Nikto v NR SR neotváral účelovo listy s cieľom poškodiť opozíciu. Ak niekto písal alebo šíril informáciu, že v NR SR sa účelovo otvárali listy, klamal. Vidím v tom politický útok a odklonenie pozornosti od vecí, ktoré trápia opozíciu," podčiarkol.

Na otázku, akú zodpovednosť za kauzu nesie kancelár parlamentu Daniel Guspan, Danko odvetil, že tu nebol žiaden úmysel poškodzovania listového tajomstva. Podľa jeho slov ak mali poslanci s postupom pri listoch pochybnosti, mohli požiadať kanceláriu o vysvetlenie. "Ak by som zistil úmysel kohokoľvek zasiahnuť do listového tajomstva či inej komunikácie, zasiahnem. Ale na to, aby bol niekto potrestaný, je potrebné, aby konali orgány činné v trestnom konaní," povedal.

Šéf parlamentu zopakoval, že od pôvodného Guspanovho nariadenia zo 7. apríla bolo otvorených 39 listov. Zoznam adresátov však zverejniť nemôže bez toho, aby na to dali oni sami súhlas. Opozícia ho žiada, aby bolo jasné, či sa otvárali zásielky aj koalícii, alebo len tie účelovo vybrané.

Danko sa krátko vrátil aj ku kauze jeho povýšenia na kapitána v zálohe, kde uznal, že bolo komunikačnou chybou pobozkať výložky. To, že pri kauze listov desať dní mlčal, však na rozdiel od opozície za chybu nepovažuje. Vysvetlil, že jeho dovolenka načasovaná presne rok po hospitalizácii bola aj oddychom po summite predsedov parlamentov členských krajín EÚ. "Bez štátneho lietadla a ochranky som si potreboval oddýchnuť," uzavrel.

Kancelária NR SR dnes informovala o zmenách, ktoré dohodlo poslanecké grémium v súvislosti s kauzou otvárania listov občanov pre poslancov. "Bezpečnostné preverovanie listových zásielok zostáva v štandardnom režime, teda realizujú ho naďalej zamestnanci podateľne Kancelárie NR SR. Úprava nastane iba v prípade, ak si poslanec NR SR želá byť prítomný pri realizácii bezpečnostnej previerky podozrivej zásielky," informovala kancelária.

Poslanec bude musieť v takomto prípade zabezpečiť svoju prítomnosť alebo prítomnosť osoby, ktorú poverí, pri otváraní listovej zásielky. "O tom, že poslancovi NR SR bola doručená listová zásielka vykazujúca bezpečnostné riziko, bude poslanec NR SR písomne upovedomený podateľňou Kancelárie NR SR," dopĺňa kancelária.

Ak si poslanec alebo ním splnomocnená osoba neprevezme predmetnú poštovú zásielku, tá bude uložená na určenom bezpečnostnom pracovisku Kancelárie NR SR do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca. "Po neprevzatí predmetnej zásielky ani v tejto lehote bude zásielka skartovaná," píše sa ďalej v stanovisku.

Zásielky, ktorých úprava alebo viditeľný obsah sú urážlivé alebo hanlivé, budú podľa kancelárie naďalej doručované adresátom do poštových priečinkov. "V prípade nesúhlasu s navrhovaným riešením bude Kanceláriou NR SR poslancovi NR SR zriadená na pošte schránka P.O.BOX. Kancelária NR SR nebude v tomto prípade poslancovi doručenú poštu preberať ani zodpovedať za jej bezpečnostnú kontrolu," uviedla kancelária.  

 

 

VLÁDA: Dlh v zdravotníctve vlani narástol takmer o 100 miliónov eur 
Bratislava 3. mája (TASR) - Dlh v zdravotníctve vlani narástol o 97,37 milióna eur. Záväzky po lehote splatnosti dosiahli ku koncu minulého roka 647,24 milióna eur. Najviac, 547,16 milióna eur, dlhujú na nezaplatených faktúrach a odvodoch štátne univerzitné a fakultné nemocnice. Spomedzi 13 netvorila nový dlh iba jedna, a to banskobystrická fakultná nemocnica. Informáciu o dlhu v sektore dnes vzala na vedomie vláda.

Celkové záväzky štátnych zdravotníckych zariadení, v ktorých sa uskutočňuje najväčší rozsah finančne náročných výkonov poskytovanej zdravotnej starostlivosti, vlani vzrástli o 103 miliónov eur. To predstavuje medziročný pokles o 7,7 milióna eur. Najväčšie dlhy majú voči dodávateľom liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu (54,2-percentný podiel z celkového dlhu), nasledujú záväzky voči Sociálnej poisťovni, daňovým úradom a zdravotným poisťovniam (27,3 %).

"Za hlavné dôvody neustáleho rastu zadlženosti zdravotníckych zariadení možno považovať pokračujúce generovanie prevádzkových strát v nemocniciach... Situáciu komplikuje vysoký podiel a nárast osobných nákladov v pomere k výnosom od poisťovní a významný podiel nákladov na lieky a zdravotnícky materiál na celkových nákladoch zdravotníckych zariadení," píše sa v informácii ministerstva zdravotníctva.

Rezort poukázal, že tržby od zdravotných poisťovní nedokážu pokryť prevádzkové náklady univerzitných a fakultných nemocníc napriek postupnému znižovaniu ostatných nákladov. Vlani v nich došlo v dôsledku nárastu výkonov k vyššej spotrebe liekov a zdravotníckeho materiálu, pričom tržby od poisťovní pri náraste osobných nákladov nepokryli ani tieto dve skupiny nákladov. Osobné náklady sa medziročne zvýšili o 30,2 milióna eur, náklady na lieky narástli o 18,8 milióna eur a spotreba materiálu bola vyššia o 8,2 milióna eur.

Práve spomínané zvýšené prevádzkové náklady nepokryté v plnej miere výnosmi od zdravotných poisťovní boli podľa ministerstva vlani hlavnou príčinou zhoršenia hospodárskeho výsledku štátnych nemocníc. Ich kumulatívna strata vlani predstavovala 108,9 milióna eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje zhoršenie hospodárskeho výsledku o 15,12 milióna eur.

"Generovanie prevádzkových strát v nemocniciach negatívne ovplyvňuje verejné financie, čo aj v strednodobom výhľade predstavuje objektívne významné riziká pre verejné financie. Nemocnice čelia aj skrytému dlhu vo forme nevyhovujúcej infraštruktúry, keďže investície do tejto oblasti sú poddimenzované," upozornil rezort.

So záväzkami po lehote splatnosti majú problémy aj zariadenia v pôsobnosti ministerstiev vnútra a obrany (24,89 milióna eur), ako aj tie delimitované na obce a vyššie územné celky a transformované na neziskové organizácie (74,91 milióna eur). Zdravotnícke zariadenia transformované na akciové spoločnosti mali vlani záväzky po lehote splatnosti vo výške 0,28 milióna eur.

Šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) už dlhšie hovorí nielen o potrebe dofinancovania zdravotníctva, ale aj opätovnom oddlžení nemocníc. Ministerstvo odhaduje, že na dofinancovanie treba aspoň 150 miliónov eur, pričom stále nedôjde k úplnému dofinancovaniu ústavnej zdravotnej starostlivosti. To znamená, že aj po dofinancovaní nedôjde k zastaveniu zadlžovania nemocníc.

Rezorty zdravotníctva a financií čakajú pred vyriešením dofinancovania na výsledok minuloročného hospodárenia štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá očakáva rekordnú stratu. Ministerstvo zdravotníctva verí, že zlepšeniu situácie pomôžu aj jeho opatrenia, ktoré majú priniesť do štátnych nemocníc viac kontroly, efektívnosti a transparentnosti.

 

 

Európa je to, čo potrebujeme a na čom sme závislí – Robert Fico
Bratislava/Nitra 1. mája (TASR) - Európa je to, čo potrebujeme a na čom sme závislí. Vyhlásil to dnes v Nitre premiér Robert Fico (Smer-SD) pred viac ako 8000 účastníkmi osláv 1. mája. Slovensko pred 13 rokmi práve na 1. mája vstúpilo do Európskej únie (EÚ). Členstvo v Únii krajine podľa predsedu vlády pomohlo.

Zároveň pripomenul dianie v Únii vrátane brexitu. Poukázal na to, že niektoré krajiny sú pripravené zaradiť tretiu rýchlosť a ak Slovensko nebude pripravené, môže zostať mimo európskeho jadra. To Fico nechce. "Nevieme si predstaviť iný životný priestor, ako je priestor EÚ," vyhlásil s tým, že treba dávať pozor na kritériá, ktoré by nás mohli z jadra vysunúť. 

Pre zotrvanie je podľa neho potrebná politická stabilita, ktorú ako premiér garantuje. "Ako predseda vlády garantujem, že táto vládna koalícia je stabilná, má vnútornú stabilitu a nenecháme sa rozhádzať nejakými bláznami, polobláznami alebo niekým, kto tu šíri nenávisť," povedal.

Ďalším kritériom sú hospodárske výsledky, ktoré podľa Fica Slovensko má. Spomenul hospodársky rast aj historicky najnižší deficit verejných financií. "Treba držať toto tempo. Keď tieto zdravé kontúry SR udržíme, udržíme sa aj v jadre európskeho diania," poznamenal.

Fico ďakoval seniorom a apeloval na mladých, aby nečerpali informácie iba z nenávistných zdrojov. "Zachovajme si zdravý rozum. Netvrdím, že sme neurobili chyby, že sme najlepší. Kto veľa robí, robí aj chyby. Ale to, čo na Slovensku je, je to najlepšie. Iná koalícia vzniknúť nemohla a táto vládna koalícia je garantom stability a rozvoja SR do budúcnosti," vyhlásil.

Zároveň sa opäť ohradil voči politike nenávisti, ktorú podľa neho predvádza opozícia. Vyzval na férovú politickú súťaž. "Vyzývam k láske, úcte a rešpektu," doplnil premiér, podľa ktorého práve takéto správanie dnes chýba.

Ďalej vyzval ľudí, aby 8. a 9. mája dávali kvety k pamätníkom Červenej armády. "Májové dni spájam aj s oslobodením Slovenska, vtedy ešte Československa. Neberieme nikomu zásluhy, pokiaľ ide o 2. svetovú vojnu. Všetci si vážime, čo urobili západní spojenci, ale je tu nepopierateľný historický fakt. Slovensko oslobodila Červená armáda a musíme prejavovať poďakovanie a úctu všetkým, ktorí stratili život a zdravie oslobodzovaním Európy. Bez aktivít Červenej armády by Slovensko a Československo neboli oslobodené," povedal Fico.

 

 

Do Zákonníka práce vláda zakotví zákaz sociálneho dampingu – Robert Fico
Žilina 1. mája (TASR) - Pracovná sila zo zahraničia by mala mať po novom rovnaké podmienky a rovnaký plat ako zamestnanec zo Slovenska. Opatrenie v podobe zákazu sociálneho dampingu chce vláda SR zakotviť do Zákonníka práce, informoval o tom dnes v Žiline na podujatí Konfederácie odborových zväzov (KOZ) premiér Robert Fico (Smer-SD).  

"Dnes je Slovensko krajinou, ktorá má akútny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a je tu tlak zamestnávateľov na dovoz lacnej pracovnej sily zo zahraničia a my nemôžeme dovoliť, aby lacná pracovná sila vytláčala našich ľudí," uviedol Fico. Preto podľa neho vláda dá do Zákonníka práce zákaz sociálneho dampingu, čo bude znamenať, že ak aj bude dovezený zamestnanec zo zahraničia, musí mu dať zamestnávateľ také isté podmienky a taký istý plat. "Pretože v opačnom prípade budú naši ľudia neatraktívni pre našich slovenských zamestnávateľov," podotkol. 

Ďalším opatrením je podľa neho inštitút preddôchodku. Ten sa dotýka ľudí, ktorí prídu o zamestnanie krátko pred nadobudnutím dôchodkového veku, alebo ľudí, ktorí chcú ísť skôr do dôchodku, prípadne pracovníkov, ktorí majú zamestnanie, kde nemôžu pracovať až do 62. veku života. "Tu chceme v kombinácii s takzvaným tretím pilierom zatraktívniť možnosť takého odchodu. V praxi to bude znamenať, že títo ľudia neprídu o časť dôchodku," doplnil Fico s tým, že na opatrení bude vláda pracovať s odbormi a v krátkom čase ho podobne ako pri inštitúte minimálneho dôchodku zakotví do príslušných právnych predpisov. 
      Inštitút preddôchodku sa podľa predsedu vlády SR bude dotýkať ľudí, ktorí sú v treťom pilieri. "Chceme, aby do neho prispieval aj štát, aj zamestnávatelia. Ide o model, na ktorom teraz pracuje ministerstvo práce," dodal. 
      Aktivita v podobe inštitútu preddôchodku, ako poznamenal prezident KOZ Jozef Kollár, vychádzala práve zo strany odborov. "To nie sú iba ľudia, ktorí sú prepustení dva roky pred dôchodkom, ale máme veľa profesií, ktoré pri zvyšovaní veku odchodu do dôchodku nie sú schopné a nevládzu prácu robiť. Jednoducho sú na ňu naučení a iné ani robiť nevedia," vysvetlil s tým, že ide napríklad o tavičov. 
      Odborári v tejto súvislosti podľa Kollára vidia aj viac foriem, nielen sa naviazať na tretí pilier. "Je možné ešte rokovať so zamestnávateľmi, aby boli nejaké možnosti na to, aby tento človek mohol odísť do dôchodku. V každom prípade však treba tretí pilier zatraktívniť, pretože v súčasnosti, keď aj zamestnávateľ do neho prispieva, tak sa mu to zdaňuje, zodvodňuje a to je, si myslím, nie najlepšia cesta, aby ľudia do tretieho piliera vstupovali," uzavrel.