Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ako v banánových republikách – Dušan Konček

Lesy pokrývajú 41 percent plochy Slovenska, ich výmera je viac ako 2 milióny hektárov, kde máme takmer 480 miliónov kubických metrov dreva, čo je skutočne národné bohatstvo. V  posledných rokoch dochádza k devastácii tohto   národného bohatstva, pretože drevo sa vyváža do zahraničia a slovenské píly krachujú. Nielen zo štátnych lesov, ale aj urbariátov, pretože urbárov sa zmocnili súkromníci, ktorí ťažia hlava-nehlava, bez akéhokoľvek obnovenia lesa. Starší občania a majitelia lesov, predali svoj podiel tým, ktorí sa zmocňujú takýmto spôsobom celého urbariátu, nič nevyplácajú, lebo končia rok na nule a vyvážajú drevnú hmotu za hranice. V okrese Revúca už pomaly dva roky denno-denne idú kamióny s drevom do susedného Maďarska, okrem toho sa denne otočia aj trikrát otočia menšie nákladné autá  s maďarskými poznávacími značkami, ktoré nikto nekontroluje, pretože chodia zavčas rána, alebo v podvečer.

 

Slovenská polícia klopí zrak a miestni tvrdia, že to je všetko v jednom kruhu, čo vy si mal všimnúť aj minister vnútra. A neďaleko slovenských hraníc na maďarskej strane na plné obrátky pracujú píly, ktoré spracúvajú slovenské drevo. V okrese Revúca, ktorý má bohaté zásoby dreva nepracuje žiadna píla,  pritom je tu najvyššia nezamestnanosť na Slovensku a tak sme stretli slovenských  robotníkov na maďarských pílach a čuduj sa svete niektoré z nich majú majiteľov Slovákov. Je to naozaj ako v banánových republikách, namiesto toho aby sme efektívne dokázali spracovať drevnú hmotu, tak ju vyvážame. Keď vedia podporiť drevospracujúci priemysel v Maďarsku, ktoré má minimálne zásoby dreva, nevieme to urobiť  na Slovensku?

 

Nech by už slovenský premiér R. Fico mal 99  hriechov, jeden pozitívny  „nehriech“ neguje všetkých 99 hriechov. A to je jeho zásadný postoj voči emigrantskej otázke a voči kvótam. Tento jeho postoj oceňujeme nielen doma, ale cenia si ho aj za hranicami a postupne sa čoraz viac štátov k tomu pridáva. A to zo začiatku bol sám, keď mu drukoval len Miloš Zeman a čuduj sa svete slovenský prezident mlátil prázdnu slamu,  mláti ju  ďalej a ak  v tom bude pokračovať začnú ho Slováci podozrievať či nie je náhodou Daeš/IGIL/. 

 

Slováci si každým dňom uvedomujú, čo nám hrozilo, ak by  sa Fico nebol postavil proti kvótam. A samozrejme Slovač už dnes vie, že ešte všetkému nie je koniec, pretože, že o mesiac  dva do Európy začnú prúdiť ďalšie tisíc či milióny. Európska únia sa s tým jednoducho nedokáže  popasovať a už ani pani Merkelová v Nemecku, ktorá  si utekala pred pár dňami kľaknúť  do Ankary pred Erdoganom. Ten chce za niečo čo nesplní tri miliardy, potom päť a nakoniec možno aj desať. Ale tým sa nič nevyrieši. Ankare si poplakala, že hynú pri ruskom bombardovaní nevinní ľudia, lebo ona má nejakú laserovú lupu, ktorá rozlišuje medzi islamistami, takými či onakými ozbrojencami a civilným obyvateľstvom.  Pravdou je, že ak by  Rusko spolu so sýrskou armádou prestalo k likvidácií Daešu, príliv emigrantov by sa znásobil.

 

Teraz keď bombarduje Rusko a sýrska armáda  útočí, utekajú odtiaľ do Európy teroristi a tomu treba zamedziť. Tých nie sú milióny. A keď sa Sýria skonsoliduje, útek migrantov prestane. Takže pani Merkelová si mala ísť radšej kľaknúť do Moskvy pred Putina, aby čím skôr vyhnal z krajiny teroristov a potom  bude po probléme a tie milióny by mohla EÚ dať na obnovu Sýrie.  Zatiaľ a ešte to nejaký rok potrvá, pretože ide o vplyv na Blízkom Východe a tu  sa situácia  tak rýchlo nezmení a emigrantské cunami bude pokračovať. Inak uznávaný nemecký psychoanalytik Hans-Joachim Maaz konštatoval, že pani Merkelová stratila zmysel pre realitu, jej jednanie je iracionálne a tvrdohlavo verí vlastnému obrazu, ktorý si sama o sebe vytvorila. Ako povedal pre americký „the Hufftington Post“, z týchto dôvodov predstavuje nebezpečenstvo pre krajinu a spoločnosť.