Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ako a kde sa dalo ľahko prísť k peniazom? V Teplárni Košice! – Vladimír Mezencev

Predstavte si, že pracujete v štátnej akciovke  iba 42 dní, dostanete za tento čas slušný plat generálneho riaditeľa a potom ešte odstupné vo výške 94 247,11 eur.  Dohromady takých 100 000 eur, čo predstavuje 2 381 eur denne. Nuž, o takomto príjme za takýto čas sa azda nesnívalo ani najväčšiemu  fantastovi.  Takýto  príjem je však skutočne reálny, aspoň v prípade Jána Podhorského, nominanta SDKÚ, bývalého generálneho riaditeľa a expredsedu predstavenstva  Teplárne Košice /TEKO/. Tých vyše 94 000 eur predstavuje odstupné, potvrdené Okresným súdom Košice I a potom aj Krajským súdom v Košiciach. Akurát súdy sumu 94 247,11 eur nepovažujú za odstupné, ale ako odmenu za vykonanú prácu v prospech TEKO za 42 dní. Tepláreň okrem toho musí zaplatiť 5 209,29 eur súdne trovy.

 

Pán Podhorský svojho času „doplatil“ iba na politické dohody medzi SDKÚ a SaS, ešte v časoch vlády Ivety Radičovej. Vtedy ešte strana M.Dzurindu a SaS R. Sulíka si jednoducho vymenili svoj vplyv na teplárne. Tá košická sa dostala do sféry „sulíkovcov“  a tak došlo k výmene generálneho riaditeľa. J. Podhorský  dostal odstupné na základe dohody o ukončení pracovného pomeru a pretože išlo o dohodu tak ju i dobrovoľne vlastnoručne podpísal.

 

Jeho nástupca Ivan Zich, teda nominant SaS však na svoje odstupné ešte stále čaká. Tiež sa súdi s TEKO a ako vidieť, na košických súdoch má šancu uspieť. Pre zmenu chce od TEKO 109 000 eur plus úroky z omeškania...

 

Strana SDKÚ ešte v roku 2011, aby si zachovala  dekórum, požadovala od svojho nominanta J. Podhorského vrátenie odstupného tam, kam patrí. Teda na účet Teplárne Košice. J. Podhorský  to odmietol.  Napriek tomu, že si musí byť vedomý toho, že mu tá slušná suma, minimálne z morálneho hľadiska, určite nepatrí, to odmietol.

 

Teraz sa už dokonca každému môže vysmiať do očí – na jeho strane boli aj nestranné súdy. TEKO sa však nevzdáva, i keď jeho šance na spätné získanie zaplateného odstupného sú minimálne. Je tu ešte možnosť podať dovolania na Najvyšší súd SR. Pokiaľ skutočne dôjde  k pojednávaniu pred Najvyšším súdom SR, jeho senát sa bude musieť zrejme rozhodnúť  medzi dvoma tvrdeniami: J. Podhorského, že jeho ukončenie pracovného pomeru dohodou po 42 dňoch bolo podmienené vyplatením  dojednanej odmeny a na druhej strane  stanoviskom TEKO ktorá tvrdí, že 42 dní trvania pracovného pomeru nevytvorili  nárok na vyplatenie odmeny vo výške 94 247,11 eur aj preto, lebo ju neschválili štatutárne orgány tejto štátnej organizácie...

 

Peniaze pána Podhorského  a možno i pána Zicha sú jedna vec. Drahé politické šarády so svojimi  kádrami, realizované SDKÚ a SaS, ktoré zaplatili a ešte možno zaplatia odberatelia tepla a teplej vody v Košiciach.