Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ak niekto môže ohroziť Smer-SD, sú to jeho predstavitelia – Robert Fico

Bratislava 28. júna (TASR) - Strana Smer-SD je pilierom slovenského politického systému, a to napriek tomu, že je stále pod mediálnym tlakom. Ak ju niekto môže ohroziť, sú to len straníci samotní. V prejave počas pracovného snemu Smeru-SD v Bratislave to uviedol predseda strany Robert Fico.

 

"Mrzí ma, že som ako predseda strany konfrontovaný s prejavmi arogancie na okresnej úrovni. Niektorí naši predstavitelia prestali komunikovať so starostami a podceňujú spätnú väzbu. Dôjde preto k zmenám nielen vo vedení strany, ale aj na nižších úrovniach," avizoval. Krajskí predsedovia strany majú preto prísť s návrhmi na výmenu okresných predsedov tam, kde je to nevyhnutné. Krajské a okresné rady majú tiež vykonať personálny audit nominantov v manažérskych pozíciách a vo verejnej správe. "Stane sa, že nám nominant robí hanbu. Sú len dve kritériá - či zlyháva po morálnej a či po odbornej stránke. Musíme zabrať nielen obsahovo, musíme sa predovšetkým ako sociálni demokrati správať vo všetkých úrovniach. Bohužiaľ, nie je tomu vždy tak," podotkol.

 

Fico sa nevyhol ani uplynulým voľbám. "Na piaty mandát v Európskom parlamente nám chýbalo 3000 voličov. Ako je možné, že sme ich nedokázali zmobilizovať?" pýtal sa. Predseda Smeru-SD tiež nerozumie, prečo jeho stranícki podriadení nedokázali lepšie zmobilizovať voličov v druhom kole krajských volieb v Banskej Bystrici a v druhom kole prezidentských volieb. Straníkov vyzval, aby mali odvahu verejne povedať, že sa objavujú aj prípady arogancie zo strany niektorých predstaviteľov Smeru-SD. "Je omylom politika, ak sa domnieva, že ľudia sú tu pre neho a nie on pre nich. Od podpredsedov budem očakávať aktívnejšiu politickú prácu, ja budem viac organizovať výjazdy vlády mimo Bratislavy," podčiarkol.

 

Fico tiež potvrdil individuálne zmeny vo vláde a medzi štátnymi tajomníkmi, pokarhal však aj svojich poslancov v NR SR. "Málo využívame kapacitu 83 poslancov. Vyzerá to ako masa ľudí, ktorá nás podporuje, ale je tam málo ľudí, ktorí idú do súbojov, musia byť aktívnejší. Keď sa 83 ľudí rozbehne po Slovensku, tak to musí byť iná vlna aktivít. Klub musíme ešte viac oživiť," zdôraznil. Problémy podľa Ficových slov spôsobuje aj kumulácia funkcií. "Smer-SD musí prísť s iniciatívou, že ústavný činiteľ s viacerými funkciami bude mať len jeden plat a za výkon ostatných funkcií bude poberať len minimálnu mzdu," avizoval s tým, že strana musí tiež prijať Etický kódex jej predstaviteľov. Robert Fico zároveň pripomenul, že za 15 rokov sa jeho politický subjekt ani raz neoslabil delením, čo je na slovenské pomery zázrak. "Neodišiel nám z klubu ani jeden poslanec, naopak, ukázali sme veľkú schopnosť spájať. Nikdy sme neboli mediálnou bublinou alebo čistým marketingovým produktom. Kým v pravici prebieha ďalší a ďalší rozpad strán, Smer-SD ponúka politickú stabilitu," dodal.