Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ak nebudeme chrániť Schengen, príde ďalšia vlna, ktorú EÚ nezvládne – Robert Fico

Bratislava 24. septembra (TASR) - Ak Európa nebude dôsledne chrániť schengenské hranice, príde ďalšia obrovská migračná vlna, ktorú Európa nemá šancu zvládnuť. Na dnešnej parlamentnej Hodine otázok to povedal premiér Robert Fico (Smer-SD). Naďalej odmieta povinné kvóty, pripomína avizované podanie žaloby na EÚ v súvislosti s prijatím kvót a tiež volá po tom, aby sa EÚ stala veľkým hráčom pri riešení globálnych kríz.

 

"Európska únia má viac ako 500 miliónov obyvateľov a zdá sa, že nie sme globálnymi hráčmi. A ťažko aj môžeme byť, keď nie sme schopní ochrániť si vonkajšie hranice," uviedol Fico. Pýta sa, ako je možné, že únia nedokáže byť rozhodujúci hráč v Sýrii a nevie zatlačiť a povedať, že tam jednoducho budú bezpečnostné zóny. Fico by chcel, aby únia sedela za rokovacím stolom s veľkými hráčmi a hľadala s nimi riešenia. "Európska únia sa musí vrátiť za rokovací stôl a musí byť súčasťou veľkých rozhovorov," doplnil. V súvislosti s migračnými vlnami poukázal na vyjadrenia predsedu Európskej rady Donalda Tuska. "Konštatoval, že ľudia v táboroch vedia, že sa ľahko dostanú do Európy, že neexistuje žiadna ochrana hraníc. Vedia, že sa do Európy dostanú bez toho, aby ich niekto kontroloval. Toto vedia a okrem toho sú presvedčení, že ich tu všetkých vítame," uviedol Fico.

 

Predsedu vlády teší, že viacerí premiéri v Bruseli označili povinné kvóty za "irelevantné riešenie". Slovensko má podľa neho právo povedať, že s nimi nesúhlasí, a tiež sa brániť. Pripomenul avizované podanie žaloby v súvislosti s kvótami. "Musíme využiť všetky možnosti, ktoré máme. Ak dnes umožňuje európska legislatíva podanie žaloby proti rozhodnutiu, ktoré sa nám nepáči, nikto nám to nemôže vyčítať. Na to máme právo, lebo takto je to stanovené v pravidlách EÚ," zdôraznil Fico. Premiér je za to, aby sme kultivovaným spôsobom, naďalej zdôrazňujúc potrebu solidarity voči tým, ktorí to potrebujú, chránili záujmy Slovenskej republiky. "Na toto nás poverila Národná rada SR. Použijúc tieto prostriedky si myslím, že nemôžeme nič pokaziť. Len si stojíme za tým, čo sme povedali," doplnil Fico.