Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ak Európska únia nebude komunikovať, hrozia jej vážnejšie problémy ako migrácia či Brexit – Andrej Danko

Bratislava 9. októbra (TASR) - Predseda Národnej rady Slovenskej republiky dnes v relácií v Politike na TA3 zhodnotil dvojdňový Neformálny samit predsedov parlamentov Európskej únie, ktorý sa konal 6. až 7. októbra.


"Neformálny samit predsedov parlamentov potvrdil, že komunikovať sa naozaj oplatí. Bez kľúčovej komunikácie jednotlivých krajín a spoločných postupov sa Európska únia neposunie ďalej," uviedol predseda NR SR Andrej Danko na úvod. 


Ako ďalej povedal: "Práve naopak, môžu jej hroziť aj omnoho vážnejšie problémy ako migrácia, či Brexit. Sme malá krajina, jedine spoločne vieme veci posunúť vpred. Na druhej strane je však dôležité mať svoj hlas v európskom spoločenstve a povedať si svoj názor a trvať na ňom. Práve to sa podarilo naším samitom."

 

Neformálny samit predsedov parlamentov EÚ v Bratislave dokázal, že je projektom, ktorý pomôže únii prekonávať problémy. Témami boli aj súčasné hrozby európskej jednoty a prekonávanie odstupu medzi Európskou úniou a jej občanmi. Jedným z riešení je aj iniciatíva predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorou budú môcť europoslanci prezentovať svoju prácu aj v našom parlamente. Chystanú zmenu rokovacieho poriadku ocenil nie len predseda EÚ parlamentu Martin Schulz. Táto myšlienka zaujala aj ostatných lídrov na samite. Slovensko tak bude druhou krajinou v rámci EÚ, ktorá takúto možnosť europoslancom dá. 


Predseda parlamentu Andrej Danko v relácii hodnotil samit aj z pohľadu potreby silnejšieho hlasu národných parlamentov, vnútornej kohézii Európskej únie a myšlienke globálne angažovanej Európe. 


Bratislavský parlamentný samit, ktorý niesol motto "Spoznajme sa lepšie", inicioval predseda NR SR Andrej Danko, ktorý chcel aj takto reagovať na dynamický vývoj na európskej i svetovej scéne, počas ostatných mesiacov. Neformálneho samitu sa zúčastnilo spolu 22 predsedov parlamentov členský krajín únie, medzi nimi predseda európskeho parlamentu Martina Schulza, predstavitelia parlamentných komôr Vyšehradskej štvorky (V4), predseda Senátu Francúzskej republiky Gérard Larcher, predseda Národného zhromaždenia Francúzskej republiky Claude Bartolone a taktiež aj predseda parlamentu Malty Angelo Farrugia, nastupujúcej krajiny v rámci predsedníctva Európskej únie.