Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Akými zbraňami Západ napĺňa Ukrajinu a čím ju drví ruská armáda? – Vladimír Mikunda

Analýza vojenského komentátora Komsomoľskej pravdy plk. Viktora Baranca.

 

K dnešným dňom situácia vyzerá nasledovne, pričom k uvádzaným údajom treba doplniť aj obrovské množstva dodaných palných zbraní a nespočítateľné množstvá všetkej munície.

Štát

Počet

Druh zbrane

Austrália

    31

Obrnené transportéry Bushmaster

Belgicko

  200

Protitankové komplexy

ČR

    70

    40

    50

    30

    30

Delostrelecké samochodky 2S1 Gvozdika

Tanky T-72

BVP-1

Raketomety RM-70 Vampire

Delostrelecké samochodky Dana

Dánsko

2700

    50

Protitankové raketové komplexy

Protilodné rakety Harpoon

Estónsko

    50

Raketové komplexy Javelin

Francúzsko

    12

Delostrelecké samochodky CAESAR

Grécko

 

 

Holandsko

  400

  500

    50

  100

Reaktívne granátomety

Prenosné PL komplexy Stinger

Protitankové granátomety Panzerfaust 3

Delostrelecké samochodky PzH 2000

Litva

  100

Prenosné PL komplexy Stinger

Lotyšsko

  100

Prenosné PL komplexy Stinger

Kanada

4500

      4

Protitankové granátomety M-72

Húfnice M777

Nemecko

  500

1500

    15

Prenosné PL komplexy Stinger

Prenosné PLRK Strela

Delostrelecké samochodky Gepard

Nórsko

  100

    18

Prenosné PLRK Mistral

Delostrelecké samochodky M109A3

Poľsko

  100

    20

  100

    20

    40

    88

60 mm mínomety

Drony

Tanky T-72M

Raketomety BM-21 Grad

Delostrelecké samochodky 2S1 Gvozdika

BWP-1

SR

      1

    30

PLRK S-300 (šesť odpaľovacích zariadení)

Delostrelecké samochodky Zuzana (vraj aj Dana)

Slovinsko

    54

Tanky M-84 (Juhoslovanská verzia T-72)

Španielsko

  108

    10

1370

Tanky Leopard A4

Komplexy PVO

Protitankové granátomety

Taliansko

2000

Protitankové granátomety Panzerfaust 3

Turecko

    36

Drony Bayraktar TB2

USA

5500

    90

3000

      4

      2

    16

3000

  700

  120

  100

  120

2200

Raketové komplexy Javelin

Húfnice M777

Ručné granátomety M141

Hliadkové člny typu Island

Hliadkové člny typu Mark VI

Helikoptéry Mi-17V

Reaktívne protitankové granátomety DRTG-73

Kamikadze bezpilotné lietadlá typu Switchblade

Drony Phoenix Ghost

Drony Puma

DronyMQ-9

Prenosné protilietadlové raketové komplexy Stinger

V. Británia

1000

4000

    20

Raketové komplexy Javelin

Protitankové riadené rakety NLAW

Delostrelecké samochodky AS-90

 

Poznámka: Na tomto zozname nie je vojenská pomoc, ktorú Ukrajine poskytujú ďalšie štáty.

  

Ak sa zrátajú počty pôvodnej ukrajinskej armády (255 tisíc ľudí) a prirátame k tomu jej vlastnú a zahraničnú výzbroj, potom ide o (do 24. 2. 2022) najozbrojenejšiu silu Európy (bez Ruska). Dnes to už neplatí, pretože Rusi Ukrajine zničili nielen podstatnú časť jej vlastnej výzbroje, ale aj zbrane všetkých východoeurópskych štátov sovietskej a ruskej proveniencie, ktoré na toto bojisko poslali. A tak sa súčasná ukrajinská armáda spolieha hlavne na výzbroj dodanú z USA a členských štátov EÚ.

Najväčší dodávateľ smrti

Z tabuľky jednoznačne vyplýva, že najväčším dodávateľom smrtiacej výzbroje pre Ukrajinu sú USA. Čo sa čoskoro ešte zvýrazní, pretože Kongres USA už schválil ďalšiu pomoc. A tak budú do ukrajinských vojsk dodané tanky 3. generácie M1A2 Abrams, bojové vozidlá pechoty M2A3 Bradley, delostrelecké samochodky M109A6 Paladin, raketomety HIMARS, raketomety M270 MLRS, PLRK NASAMS a protilietadlový raketový komplex Patriot. Na zozname sú aj stíhače 4. generácie F-16C/D.

Je však pravda, že Biely dom a Pentagon s niektorými zbraňami trochu otáľa. Zatiaľ len európskym armádam NATO vydali pokyn odovzdať Ukrajine sovietske MIG-29 a Su-25 (celkovo sa ich nabralo takmer 80, už sú sústreďované v Poľsku). Dokonca sa, vraj, na nich už trénujú ukrajinskí piloti.

Ale ani to nie je všetko! Počas nedávnej návštevy Nemecka predseda Verchovnoj rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk sa obrátil na hlavu Bundeswehru Christine Lambrechtovú s prosbou o dodanie Kyjevu... ponoriek.

Plk. V. Baranec hovorí, že pri dodávkach raketometov HIMARS sa Rusom kriví úsmev, pretože ide o veľmi silnú zbraň, ktorá zasahuje protivníka do vzdialenosti 40-70 km a s použitím špeciálnej rakety až do 300 (niekde sa uvádza až 500) kilometrov.  

Ruský prezident V. Putin už varoval Washington: ak sa veci posunú k takým dodávkam, „budeme páliť na nové ciele“. Lenže Američania už HIMARS nakladajú do lietadiel a otázka zistenia, kedy vojdú na Ukrajinu je „principiálnou otázkou našej rozviedky a generálneho štábu, ktoré budú likvidovať tieto zákonité vojenské ciele,“ uviedol plk. Baranec. 

 

Načo Západ napĺňa Ukrajinu zbraňami?

Hlavnými organizátormi dodávok výzbroje Ukrajine sú USA. Radi by tým vyriešili niekoľko strategických úloh.

1.     Oslabiť Rusko ako jedného z hlavných globálnych konkurentov vo svete a prinavrátiť si stratené líderstvo.

2.     Rukami Ukrajincov zatiahnuť Rusko do dlhého boja, čím mu podkopať ekonomiku a vyčerpať zásoby výzbroje a munície.

3.     Prinútiť spojencov v NATO oslobodiť sa od starých zbraní a prinútiť ich na nakupovanie zbraní z amerického vojensko-priemyselného komplexu. Ten vďaka tomu nesmierne zbohatne.

4.     Pripravuje sa predmostie na vťahovanie Ukrajiny do NATO, aby sa rozšírila zóna amerického politického, ekonomického a vojenského vplyvu v Európe.

5.     Prinútiť Rusko zastaviť všetky sociálne programy kvôli výdajom na špeciálnu vojenskú operáciu, čím vyvolať nespokojnosť občanov a nakoniec dosiahnuť zmenu moci.

 

Čím Rusi drvia a budú drviť protivníka?  

Počas špeciálnej vojenskej operácie ruská armáda v priemere zničila od 30 do 60 % výzbroje ukrajinskej armády (vrátane zahraničných dodávok). A ruské vojenské námorníctvo vôbec odstránilo existenciu ukrajinského námorníctva. 

Rusi bojujú predovšetkým s výzbrojou overenou v Sýrii a aj s novou technikou. Zo vzduchu vysokopresnými „Kalibrami“, hypersonickými „Kinžalmi“ a raketami Ch-101.

Nebo nad ukrajinským bojiskom ovládli stíhače Su-27, Su-30, Su-34, Su-35 a bitevníky Su-25. Pomáhajú im PVO komplexy S-300, S-400, „Buk“ a ďalšie

Čo sa týka tureckých dronov „Bayraktar“ a ukrajinských „Lelek“, tie, podľa V. Putina, komplexy PVO „Tor“, „Pancir“, „Osa“ a Igla“ „lúskajú ako orechy“.

Nemálo ukrajinskej americkej a európskej výzbroje zničili ruské raketomety „Grad“, „Smerč“, „Uragan“ a „Tornado“ a taktiež ďalekonosné „Hyacint“ a ďalšie (napr. komplex „Iskander“ s diaľkou zásahu do 500 km).

Podľa slov ministra obrany RF Sergeja Šojgu boli len za ostatné týždne zničené desiatky amerických 155 mm húfnic M777. Kriticky sa o nich vyjadrujú zajatí ukrajinskí delostrelci, vraj, „po dvoch výstreloch treba počkať, kým im hlaveň ochladne“. A keďže ide o ťahané delá, po niekoľkých odpaloch sa im treba pripojiť k ťahačom a zmeniť postavenie. No a práve vtedy ich zasahujú ruské granáty.

Mimoriadne vychváleným je americký protitankový komplex „Javelin“. Zajatí ukrajinskí dôstojníci a vojaci hovoria, napríklad, že jeho trajektóriu nie je možné skorigovať alebo presmerovať letiacu raketu na iný objekt. 

Hlavným konkurentom „Javelina“ je ruský protitankový raketový komplex „Kornet“. Keďže ten navádza raketu na cieľ laserovým lúčom, jej let sa dá korigovať v ktoromkoľvek okamihu. Ani rušenie zo strany protivníka mu pri tom nevadí. 

 

Navyše „Kornet“ prevyšuje „Javelin“ takmer vo všetkých parametroch, vrátane dosahu a prieraznosti.

 

„Utilizácia“ bude pokračovať

Vláda V. Británie sľúbila Ukrajine dodať vysokopresné rakety Brimstone a reaktívne systémy salvovej paľby (raketomety) M270 s riadenými raketami M31A1. Tie lietajú na vzdialenosť 70 km. Čo to pre Rusov znamená?

Že sa majú pripraviť na nové ciele a na nové výdaje (na muníciu i na PHM). Zrejme bude z hľadiska termínov skorigovaný aj plán špeciálnej operácie. Ukazuje sa, že najefektívnejším spôsobom riešenia tohto problému bude ničiť nové dodávky zbraní ešte do ich objavenia sa na bojovom poli. Pretože tu ide aj o princíp.

Na záver plk. V. Baranec vyzýva aby ruskí vojaci a velitelia boli k sebe úprimní: „Premárnili sme dodávku 90 amerických húfnic M777, ktoré dnes bijú po Donecku a aj po postaveniam našich vojsk. Pričom „Kalibrov“ a „Kinžalov“ na zničenie amerických raketometov HIMARS alebo anglických M270 máme dostatok“. 

 

Spracoval Vladimír Mikunda