Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Aký je rozdiel medzi Krymom a Kosovom? – Vladimír Mikunda

Krym a Kosovo majú veľa spoločného: autonómny štatút, vojenské základne iných krajín na svojom území, túžbu po nezávislosti väčšiny obyvateľov. Aký je teda medzi nimi aj rozdiel? Odpoveď! Majú rôznych tútorov. V posledných dňoch mnohí prirovnávajú udalosti na Kryme k agresii NATO proti Juhoslávii v roku 1999. Udalosti pritom vysvetľujú rôzne, ako sa komu zachce. Napríklad, bývalý veľvyslanec USA v Moskve Michael McFaul tvrdil na CNN, že vojenské zasahovanie Ruska je neprijateľné, pretože je veľký rozdiel medzi situáciou na Kryme a v Kosove v roku 1999. „Prirovnávať Krym a Ukrajinu ku Kosovu a Srbsku nemá zmysel. Srbsko ohrozovalo obyvateľov Kosova, Ukrajina ale nikomu nehrozí“.

Či ale môže štát ohrozovať časť vlastného územia? V autonómnom kraji Kosovo žili Srbi, Albánci, Turci a ďalší. Obyvatelia Kosova – takýto národ neexistuje. Koho tam bránili USA? V Kosove nie je ani jeden Američan, na Kryme ale je poldruha milióna Rusov. Je to teda naozaj veľký rozdiel. No pre západné médiá majú Krym a Kosovo veľa spoločného. „Taktika a metodológia využívaná Miloševičom počas vojen v bývalej Juhoslávii sú tu očividné. Ak sa Putin rozhodol stať sa novým Miloševičom, Západ uvidí nový rozkol v Európe“.

Slobodan Miloševič chcel, aby sa situácia zlepšila, ale výsledok bol iný. Nemal silu, aby odporoval postupu NATO na východ. Amerika v snahe rozmiestniť svoje sily na východe Európy si vybrala srbský autonómny kraj Kosovo, aby tam založila svoje vojenské základne. Využila na to Kosovskú oslobodzovaciu armádu, ktorá sa pritom nachádzala na americkom zozname teroristických organizácií. Po vpáde síl NATO do Kosova tam USA vytvorili druhú najväčšiu základňu sveta. Tá Spojeným štátom dovoľuje kontrolovať priestor Stredozemného a Čierneho mora a tiež cesty na Blízkom Východe, v Severnej Afrike a na Kaukaze, ako aj prepravu energetických nosičov z Kaspického regiónu a Centrálnej Ázie. Základňa v Srbsku je pre nich celkom zákonná a veľmi výhodná. Dokonca za využívanie tohto územia ani len neplatia. Rusko, na rozdiel od Američanov v Kosove, za svoju základňu na Kryme platí 100 miliónov dolárov ročne. Čiernomorská flotila Ruska je na Kryme už 230 rokov. „Čiernomorská flotila nie je bezdomovcom. Sevastopoľ je jej rodiskom“, zdôraznil vicepremiér RF Dmitrij Rogozin. Krym bol ešte pred 50 rokmi súčasťou ZSSR. Historické, hospodárske a kultúrne styky s Ukrajinou poskytujú Rusku plné právo zasiahnuť, aby ochránilo svoj ľud. Čo však USA robia na srbskom území?
Podľa Hlas Ruska, 6. marec 2014