Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Aký bude Prešov v roku 2016?
Túto otázku si na začiatku roka „veľkých“ volieb dávajú mnohí obyvatelia tohto východoslovenského krajského mesta. Na rozdiel od susedov z neďalekých Košíc, s ktorými pred niekoľkými rokmi prehrali súboj o kontinentálne hlavné mesto kultúry a ktorí štart do roka 2016 oslávili veľkolepým ohňostrojom, hlásajúcim do širokého okolia, že si vydobyli aj primát hlavného mesta športu, v metropole Šariša bolo všetko podstatne skromnejšie. Aj ohňostroj, aj silvestrovský program v centre mesta. Verme, že to bol práve poriadny mrazisko, ktorý spôsobil, že vítanie rodiaceho sa nového roka prišla privítať iba hŕstka najotužilejších a najodvážnejších optimistov.
A možno je chyba niekde inde. Prešovčania si už dobrých 18 či 20 rokov dokázali v komunálnych voľbách vybrať ľudí v takých straníckych tričkách, ktoré sú v parlamente v opozícii. Nech už vládne pravica či ľavica. Vďaka čomu sa mesto dlhodobo ocitá na okraji záujmu centra. Vidieť to v jeho uliciach, cítiť v atmosfére každodenného života. Odráža sa to v minime strategických rozvojových projektov, v nezáujme investorov, v slabnúcej intenzite cestovného ruchu a turizmu. Kedysi intenzívne kontakty s partnerskými mestami v zahraničí, ktorých filozofia bola postavená na zviditeľňovaní Prešova za hranicami republiky, patria už iba do oblasti pekných spomienok. Nebyť tunajšej hádzanej a vysokoškolského volejbalu, mesto by zmizlo zo športovej mapy Slovenska úplne. Žabomyšie vojny o zimný štadión pochovávajú kedysi mocný hokej a krasokorčuľovanie. Či mesto bude schopné realizovať projekt generálnej rekonštrukcie futbalového štadióna 1. FC Tatran, nevie dnes nikto. Neustály boj o funkcie na radnici a mestské peniaze odčerpáva mnoho energie, potrebnej k plánovitému rozvoju mesta. Spomenuli sme vysokoškolský šport. Nuž hej, vysokoškolákov tu študuje možno až príliš, ale univerzitná pôda je akási sama pre seba, izolovaná, na živote mesta ju necítiť. Prešov, kedysi nazývaný Aténami nad Torysou, už dávno stratil lesk známeho centra vzdelanosti, vedy a kultúry. Stal sa obyčajným mestom s vysokoškolákmi, ktorí sem prídu a odídu, nezanechávajúc nijakú stopu v spoločnosti, kultúre či vede.
Už dnes je jasné, že ani po marcových parlamentných voľbách sa postavenie mesta voči centru nezmení. A opačne. Možno celý tento problém spôsobuje fakt, že v Prešove sídlia až tri biskupstvá, čo v podstate rozvrstvuje tunajšiu občiansku spoločnosť. Isté však je, že práve táto skutočnosť spôsobuje, že mesto, aj napriek tomu, že je chudobné, prikloní sa v každých voľbách skôr k neplodnej a samoúčelnej politike pravice, ktorá už desaťročie dokazuje, že v podstate jej nezáleží ani na štáte, ani na jeho občanoch. Ba dokonca ani na pravicových (nie to ešte ľavicových) partneroch. Pre mesto doslova bezvýchodiskový stav. Nebyť toho, že pri realizácii niektorých projektov ho k činnosti doslova dokope krajská samospráva, nerobilo by sa tu nič.
Nemožno však povedať, že by v Prešove chýbali otvorené hlavy a šikovné ruky. Obrovské úspechy niekoľkých tu sídliacich výrobných spoločností, zaoberajúcich sa vývojom a výrobou komodít dnes svojou kvalitou a progresom známych v celom svete (napr. Spinea, BWG či Tomark) síce mestu robia mimoriadne dobré meno, ale na zvrat to akosi nestačí. Na druhej strane je potrebné zdôrazniť, že prešovská mestská samospráva získala za vlaňajší rok mimoriadne cennú trofej. Českí odborníci na fungovanie obecných samospráv z nezávislej spoločnosti Clevermaps a pridruženého periodika Smart Cities pri hodnotení zverejňovaných dát, formy a otvorenosti voči verejnosti 28 slovenských miest umiestnili prešovskú mestskú samosprávu bezkonkurenčným spôsobom na prvé miesto. Zdôrazňujú najmä skutočnosť, že informácie, poskytované radnicou elektronickou cestou širokej verejnosti idú ďaleko nad rámec zákona (povinné informácie), sú prehľadne usporiadané, dá sa v nich ľahko orientovať a poskytujú široké možnosti ich ďalšieho využitia. Prešov so ziskom 173 bodov predbehol ostatné slovenské mestá nie o povestnú konskú dĺžku, ale o desať takýchto dĺžok. Napríklad, druhá Nitra získala iba 67 bodov, Bratislava so 17 bodmi skončila na 24. priečke!
Aký teda bude Prešov v roku 2016? Optimisti tvrdia, že určite opäť pravicový, určite opäť chudobnejší. Pesimisti na túto otázku odpovedia ďalšou otázkou: A kde to je, ten Prešov?
Prešov veru nie je Sydney
|
Ohňostroj má svoje čaro aj cez konáre stromov
|