Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Aká jabloň, také jablko – Štefan Nižňanský

Spomenul som si na staré slovenské príslovie, keď do verejného priestoru presiakol v polovici januára 2023 chýr, že nová politická strana europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej sa bude volať Jablko. Skôr by jej - podľa mňa - pasovala Figa alebo Hruška (z ktorých klamárom narastie dlhý nos), no jej tútori dobre vedia, prečo siahli v názve tejto strany na západnej hranici Ukrajiny práve na plod biblického stromu hriechu... Lebo vôbec nejde o podobnosť čisto náhodnú... Nadväzuje na existenciu, pôsobenie i ciele ruskej opozičnej politickej strany Jábloko. Tá vznikla roku 1993 s deklarovanou snahou brániť občianske slobody, presadzovať integráciu so Západom a získať členstvo v Európskej únii. Ruské Jábloko pôsobí v rámci bloku protikremelských síl. Udržuje vzťahy s liberálnymi stranami, je členom Aliancie liberálov a demokratov pre Európu a Liberálnej internacionály.

 

Podľa slov zakladateľky nového subjektu na Slovensku s liberálnou DNA,  Jablko má byť moderná, stredová, proeurópska strana. „Je sviežou alternatívou k súčasným politickým stranám, ktoré sú ideovo alebo ľudsky vyprázdnené a už nedokážu dať ľuďom nádej," priblížila. Bez toho, aby som revokoval osočovanie (vtedy ešte poslankyne NR SR) Nicholsonovej z prostitúcie v Kanade, vcelku vhodné sa mi javí glosovanie jej snahy ako „hltanie politického planktónu“... Podľa politológa Jozefa Lenča „po minulých skúsenostiach s SOP, ANO, SaS, Sieťou a duom Za ľudí a Progresívne Slovensko (so zabudnutým Spolu), by mal byť volič opatrný. Lenže nie je. A tak sa nám tu zas a znovu rozohráva hra o to, že už naozaj potrebujeme zmenu, že niečo už naozaj musí vzniknúť – inak nám niet pomoci a posledný zhasne svetlo ˇ“.

 

Pripomeňme si, že Nicholsonová opustila Sulíkovu stranu SaS v roku 2021 po konflikte s bábkoherečkou Veronikou Remišovou, ktorá je šéfkou Kiskovej skrachovanej strany Za ľudí. Dôvod? Ako vždy – žiarlivosť, závisť, peniaze. V tomto prípade eurofondy... Mnohí si Luciu Ďuriš Nicholsonovú zapamätali nielen kvôli hlúpym výrokom v parlamente, no viac kvôli jej afroúčesu s dredmi počas pandémie v roku 2020. Iných najviac  pobúrila výrokom dílerky farma firiem  o rok neskôr: „neočkovaní a netestovaní nepatria do spoločnosti“. Jeden z mojich známych mávol rukou, zamumlúc, že „takáto smiešna partaj s komickou figúrkou na čele, odoberie síce hlasy existujúcim nevýznamným pravicovým a liberálnym stranám, no do parlamentu sa nedostane“... Trochu inak sa na vec pozerajú isto hokejoví fanšmekri, ktorí si v Bratislave na Národnom futbalovom štadióne na Tehelnom poli nenechali cez víkend 13. až 15.januára 2023 ujsť Kaufland Winter Games. Vonku slota, lejak nečas. No vybraní hostia boli nadšení, keď sa vo V.I.P. priestoroch mohli stretnúť s najväčšími legendami slovenského hokeja. Nespochybniteľne medzi nimi žiaril Václav „Venco“ Nedomanský, ktorý bol ambasádorom týchto hokejových zápasov pod holým nebom. No zopár zorientovaných ostalo prikovaných ako Lótova žena, keď medzi hosťami rozpoznali tvár údajného investigatívneho „novinára“ s kanadským aj britským  občianstvom  Toma Nicholsona. Na náhody neverím, preto v politickej hre svetovládcov šípim opäť nejakú lotrovinu. Založenie strany Jablko, otváranie spisu Gorila, pokračovanie procesu k dvojnásobnej vražde vo Veľkej Mači na jar 2018, po ktorej padla Ficova vláda... Všetko to smrdí sírou pekelnou. Neposudzujte nikdy podľa dojmu. Nie v každom jablku je červík. V niektorom môžu byť aj dva." —  Marcus Aurelius