Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Aká budeš Európa? – Daniel Bachát

Odchádzajúci rok priniesol Európe nemálo problémov. Začalo sa to vlastne Gréckom, ktoré začalo ťahať dolu celú EÚ a krajiny sa ocitli na kraji možného krachu, čo v EÚ už bolo dávno neslýchané. Potom na Európu udrela migračná kríza, ktorá so sebou nesie trestnú činnosť, rasovú neznášanlivosť a aj agresiu medzi domorodými obyvateľmi. Rozpory nastali vo vnútri EÚ, lebo každý sa iným spôsobom snažil zatvoriť svoje hranice a začali sa obviňovať navzájom. Zachrániť sa pred emigrantmi sa väčšine krajín aj tak nepodarilo a trhliny v EÚ sa začali rozširovať. A vrcholom všetkého sa stali atentáty, ktoré sa ukazujú ako dôsledok činnosti USA na Blízkom Východe. Výsledkom bolo, že európske krajiny zistili, že nie sú schopné čeliť radikálnym islamistom, príliv ktorých pokračuje a tak sa Európa ocitá pod silným úderom. Problémy však týmto nekončia, pretože hrozí rozkol spoločenstva, keďže Veľká Británia celkom vážne chce odtiaľ vystúpiť. Pravdepodobnosť, že sa tak stane možno oceniť 50/50, čo je pre Európsku úniu nebezpečné, lebo za tým môžu nasledovať ďalšie krajiny, ktoré nie sú také silné.

 

Treba vedieť, že ekonomika veľkej Británie je piata najväčšia na svete a jej armáda je jedna z najväčších v EÚ. Takto by EÚ stratila obrovský potenciál, čo by ju značne oslabilo. Nehovoriac o tom, že niektoré krajiny sú na najlepšej ceste stratiť svoju celistvosť, Veľká Británia Škótsko, Španielsko Katalánsko. Na pulze dňa je aj rozpad Schengenskej zóny. Obrovské množstvá emigrantov potrebujú financie, čím sa krátia rozpočty, už dnes možno zaznamenať je krajiny, ktoré sú lídrami EÚ zaznamenávajú akúsi ekonomickú ustatosť. Obavy z ďalších teroristických útokov znižujú pracovnú aktívnosť a aj spotrebiteľskú. Tento stav priniesol vznik nových, ale stupňujúcu aktivitu existujúcich populistických strán. Pravicové či ľavicové strany demonštrujú nenávisť ku všetkému, od moslimom až po globalizáciu. Radikálne antimigračné a antimoslimské strany začínajú dvíhať hlavy v Holandsku, Dánsku, Švédsku či Fínsku. V Španielsku a Portugalsku môže prísť k moci ľavicová koalícia. Vo Francúzsku takmer vyhrala voľby Marin Le Pen so svojim Národným frontom a môže vyhrať aj prezidentské voľby. A netreba zabúdať na pokles popularity nemeckej kancelársky A. Merkelovej s otvorením náruče pre emigrantov.

 

Celý problém EÚ spočíva vlastne v jednom: medzi tým, čo Európania chcú a medzi tým, čo im je reálne treba, vzniká veľká medzera. Rast ultranacionalizmu a neschopnosť kolektívne riešiť problémy iba prehlbuje tie problémy, ktoré v EÚ existujú. A pri tom existuje jednoduché riešenie, nastúpiť cestu solidárnosti, kooperácie a rovnomerného rozloženia rizík a znova by sme tu mali Európsku úniu, aká by mala byť.