Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

A. Danko chce, aby ÚPV rozhodol aj o R. Ficovi, dovtedy voľba sudcov ÚS nebude

Bratislava 26. januára (TASR) - Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko chce, aby parlamentný ústavnoprávny výbor rozhodol aj o kandidatúre expremiéra Roberta Fica. Pokiaľ nerozhodne o kandidátoch v celom rozsahu, nebude možné voliť v pléne kandidátov na ústavných sudcov. Vyplýva to z Dankovho stanoviska. Šéf parlamentu chce aj to, aby sa hlasovania vo výbore zúčastnil aj poslanec Peter Kresák (Most-Híd).


Ústavnoprávny výbor neprijal k Ficovej kandidatúre žiadne stanovisko. Za to, že formálne zákonné podmienky spĺňa, hlasovalo šesť koaličných poslancov, proti bolo šesť opozičných. Zároveň neprešiel ani návrh, že Fico podmienky nespĺňa. Pri jeho mene tak stanovisko výboru nie je. Opozícia mu vyčíta, že nemá dostatočnú prax. Róbert Madej (Smer-SD) sa ho zastával. Kresák nehlasoval, keďže kandiduje aj on a na hlasovaní o sebe a svojich protikandidátoch sa nezúčastnil.

"Predseda NR SR Andrej Danko vyzve predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR Róberta Madeja, aby príslušný výbor rokoval až do prerokovania praxe Roberta Fica, či už s pozitívnym, alebo negatívnym výsledkom. Každý kandidát má právo na to, aby bol vypočutý, a príslušný výbor je povinný rozhodnúť, či spĺňa alebo nespĺňa podmienky," uvádza sa v stanovisku.

Danko zároveň upozorní Kresáka, aby si splnil všetky povinnosti ako člen ústavnoprávneho výboru (ÚPV). "Pokiaľ je poslanec Peter Kresák členom ÚPV, nemá priestor na alibistický postoj. Svojím postojom totiž vytvára patovú situáciu na výbore," píše Danko v stanovisku. Kresák si podľa jeho slov musí byť vedomý toho, že nepárny počet členov príslušného výboru nie je svojvoľný.

"Nehovoriac o tom, že ak chcel konať čisto a transparentne, bol poslanec Kresák povinný sa svojej funkcie v príslušnom výbore vzdať. Pokiaľ príslušný výbor nerozhodne v celom rozsahu, nebude možné voliť v pléne NR SR ústavných sudcov," vyhlásil Danko.

"Zatiaľ sme pánovi predsedovi Dankovi neodovzdali výpis zo zápisnice a schválené uznesenia. Predpokladám, že túto povinnosť si splníme v utorok (29. 1.) a očakávam jeho formálnu reakciu na to. Otázka, či sa na prípadnej ďalšej schôdzi výboru zúčastní aj pán poslanec Kresák, je otázka na neho," reagoval pre TASR Madej.

Pri zvyšných 39 kandidátoch, o ktorých poslanci hlasovali jednotlivo, výbor vždy jednohlasne konštatoval, že podmienky spĺňajú. Poslanci majú vo voľbe vybrať 18 kandidátov, ktorých ponúkne prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi a ten má vymenovať deväť nových sudcov Ústavného súdu SR.