Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

11. september v aprílovom Petrohrade... – Štefan Nižňanský

Nie, nezbláznil som sa! Mám mapy, dokonca aj glóbus. Viem kde je sever, no aj kde a kto je „Západ“... A mám dokonca i pamäť. Preto som spozornel pri vodopáde správ o hlúpej politike slovenskej vládnej garnitúry, o totálnom ale dobrovoľnom odzbrojení štátu, o ďalších a nových aktivitách „trnavského Borata“ s 500-euroukou pre „záchranu demokracie“ na Slovensku, o postupnom krachu bánk už aj vo Švajčiarsku, o vražednej streľbe na ďalšej americkej škole, o hroznom vojnovom utrpení civilistov na Ukrajine a o ďalších zbytočných obetiach ruskej agresie. Otupený každodenným omieľaním propagandistického mainstreamového klišé, predsa len som stuhol pri slovách o výbuchu v ruskom Petrohrade. Nebol to nechutný prvoaprílový  žart, keďže explózia sa ozvala 2.apríla podvečer po 18-tej hodine. V petrohradskej kaviarni, ktorá je spájaná s majiteľom Vagnerovej skupiny Jevgenijom Prigožinom, došlo v nedeľu výbuchu. BBC informovala o jednom mŕtvom a o 15-tich zranených. Ruské médiá spresnili, že obeťou je vojnový bloger Vladlen Tatarskij (občianskym menom Maxim Fomin) s pól miliónom sledovateľov na Telegrame.  Správy nespomínali, že by sa niekto k výbuchu prihlásil ani podrobnosti o „výbušnom zariadení“.  Vraj bolo v soške, ktorú blogerovi priniesla návštevníčka kaviarne ako dar. Teda jasne vopred premyslený a dobre pripravený atentát! Všimol som si hneď i dvojaký meter v podávaní informácii. Ani jedno z mainstreamových médií nepoužilo výraz „teroristický útok“, ako to bolo pri výbuchoch či streľbe v Madride, v Paríži, vo Viedni alebo v Bratislave na Zámockej ulici... Dokonca sa z liberálnej kaviarne a šialených sociálnych médií ozval i oslavný pokrik, keďže išlo o zabitie kremeľského propagandistu... V skutku bleskurýchla odozva na prebiehajúcu informačnú vojnu v kontexte rusko-ukrajinského vojnového konfliktu, ktorou sa nedávno - 16.marca 2023 – zaoberali v Európskom parlamente i Európski mediálni regulátori združení v skupine ERGA. A záver?  „Aktuálne dianie v súvislosti s rusko-ukrajinským konfliktom denne potvrdzuje, že vojenskú inváziu sprevádza intenzívna informačná vojnaktorá si vyžaduje tvrdší boj proti dezinformáciám.“  Olej do ohňa prilieva tiež americký prezident cez kamery počas  virtuálneho zasadnutia druhého Summitu za demokraciu proti Číne a Rusku vo Washingtone.  Joe Biden v príhovore z Bieleho domu na virtuálnom stretnutí 121 lídrov oficiálne oznámil novú sumu 690 miliónov dolárov na podporu demokracie po celom svete. Konkrétne spomenul že na „boj proti dezinformáciám, proti korupcii, za demokraciu  a za pluralitu médií.“ /agentúra AP 29. marca 2023/.

 

Cenzúru osobností s odlišným názorom a doterajšie blokovanie „škodlivého obsahu“ (čo poznáme aj na Slovensku), vystriedajú teda takéto násilné, vražedné praktiky? Po páde Dvojičiek Svetového obchodného centra v New Yorku rozpútali Spojené štáty Americké po roku 2001 celosvetovú vojnu proti terorizmu. I tento síce oveľa menší výbuch s neporovnateľnými následkami v Petrohrade predsa len môže niekomu poslúžiť ako zámienka k rozbehu nekontrolovaného násilia s reťazením odvety za odvetu... Svet sa zbláznil! Politické elity nedokážu chápať súvislosti príčin a následkov, nevedia sa počúvať, zabudli na rokovania i na silu a pôvab diplomacie. Tak ako šikovne a umne preniesli  Američania po 11-tom septembri všetky starosti strýčka Sama za oceán (čo najďalej od Bieleho domu), možno aj od Rusov očakávať odhodenie „horúceho zemiaka“ zo svojej dlane niekam do diaľky - až za plot. A dosť možné, že práve na to sa čaká ... Výbuch zásobníka plynu v Belgorode 1.apríla 2022, požiar  vo výskumnom ústave ministerstva obrany v ruskom meste Tver na sever od Moskvy, požiar v muničnom sklade pri obci Staraja Nelidovka, potopenie ruského krížnika Moskva v Čiernom mori 14.apríla 2022, to boli udalosti, ktoré sa dali pripisovať aj nehodám či diverzným akciám ukrajinskej rozviedky vo vojnovom pohraničí. No ranný výbuch cisterny na jedinom moste smerujúcom na polostrov Krym 3.októbra 2022, explózie na predmestiach krymských miest Sevastopol a Jalta 1.marca 2023 už boli rozhodne z iného súdka. A teraz - výbuch v kaviarni v centre Petrohradu – to je už prisilná káva! To už nie je „brechot psa za dverami“... Pred Palmovou nedeľou už prepustili pápeža Františka z nemocnice. Volodymyr Zelenskyj sa chce (podľa agentúry AFP) stretnúť s čínskym prezidentom  Si Ťin-pchingom po tom, čo Peking vyzval na naliehavé mierové rokovania s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine. Blížia sa najstaršie a najvýznamnejšie sviatky kresťanského sveta. Bolo by fajn, keby sa pri spomienke na ukrižovanie Vykupiteľa sveta,  (povedzme po novom – v „Piatok utrpenia pána“), skončilo utrpenie civilného obyvateľstva  Ukrajiny aj vojakov v bojových líniách. A keby tak zvony z Ríma - po rozviazaní - zvestovali svetu zázračný veľkonočný mier! Žiaľ, reálnejšou sa ale javí proroctvo Baby Vangy.  Zosnulá jasnovidka (prezývaná aj ako Nostradamus z Balkánu) na rok 2023 predvídala až štyri desivé udalosti, medzi nimi tiež jadrové výbuchy.

Ak by som si mohol vybrať medzi katastrofou a zázrakom, osobne by som si spolu s mojim obľúbeným autorom zo študentských čias vybral radšej to druhé. Erich Maria Remarque nám zo svojich skúseností odkazuje: V zúfalstve a v nebezpečenstve sa naučí človek veriť v zázrak, inak by to neprežil.