Žurnalistika nových nevyhnutností – Dušan D. Kerný

Zdravotná kríza zastihla slovenskú žurnalistiku v čase výmeny vlád, čo úplne zmenilo možnosti dať vláde, ministrom oných sto dní hájenia. Neretržite vznikajú nové situácie a s nimi aj potreba hodnotiť konkrétne kroky ako aj mediálne a parlamentné počínanie novej vlády. Vznikla viac ako oprávnená nevyhnutnosť kriticky hodnotiť vládu hneď a teraz. Čím je väčší problém, tým razantnejšie. Vynucuje si to situácia.

 

Do toho všetkého zasahujú medzinárodné súvislosti. Európska únia vydala upozornenie ako čeliť dezinformáciám, ktorými by Čína, ale osobitne Rusko chcelo využiť terajšiu zdravotnú krízu na oslabenie únie. Únia na boj proti dezinformáciám vytvorila nedávno osobitný útvar, jednotku, ktorá už pred vrcholením krízy zistila od začiatku roka už okolo 80 prípadov šírenia ruských dezinformácií.

 

Celé sa to viaže na dlhé, niekoľkoročné úsilie ustáliť v rámci EÚ oficiálne hodnotenie, že za vypuknutie druhej svetovej vojny je spoluzodpovedný ZSSR vedno z hitlerovským Nemeckom,  čo je v prudkom rozpore s hodnotením Ruskej federácie, osobitne jej prezidenta Putina.

 

Dnes teda nejde len o bezprostrednú reakciu na pomoc, ktorú poskytla armáda Ruskej federácie Taliansku a to v čase, keď sa únia len nečinne prizerala obrovským talianskym problémom. Diskutuje sa, že Rusko bude za to chcieť od Talianska zmäkčenie sankcií, inými slovami, že sa z Talianska stane slabý článok jednotnej únie. Áno, isteže Rusko sleduje svoje ciele, tie sú čitateľné: ruská armáda vyslala sto ruských vojenských lekárov, epidemiológov, odborníkov na biologické zbrane priamo do centra talianskej epidémie a skúseností, ktoré tam nadobudnú poslúžia ich praxi v Rusku. Prečo by to nemohlo byť aj našim záujmom, aby tam neprepukla epidémia.

 

Prečo pristávanie mohutných veľkolietadiel ruskej armády, presnejšie ruských leteckých a kozmických síl na letisku významného člena Severoatlantickej aliancie NATO je šokom ? Prečo nevyvoláva skôr otázkiu, či spolupráca v iných oblastiach nie je v rámci Európy výhodnejšia ako konfrontácia vytváranie obrazu Ruska ako nepriateľa všade a vo všetkom. Prečo sa nevieme vyrovnať s tým, že sú oblasti v ktorých Rusko má čo povedať, ba dokonca rozhodne má čo povedať?

 

Nejde o to živiť v čomkoľvek proruské nálady či sympatie. Naopak. K tomu, aby sa žurnalistika stala protiváhou dezinformačným kampaniam  nás núti zdanlivo paradoxne ukrajinská zahraničnopolitická iniciatíva, čeliť a predchádzať tomu, aby Rusko získalo terajším postupom nejaké dobré body v Taliansku či nebodaj inde pri zmäkčení sankcií.

 

 Lenže dnes je zrejmé, že aj Rusko vyjde z krízy oslaben. Napríklad, kto pozorne sleduje dlhodobo vývoj vidí, že cielené dlhoročné úsilie zastaviť priame dodávky plynu z Ruska do Nemecka tzv. Severným potokom 2 nie je len zápas proti závislosti Európy na ruskom plyne, ale v ére Trumpa priame mnohostranné úsilie dosiahnuť bankrot Gazpromu, tohto svetového gigantu a po desaťročia dodávateľa plynu do Európy.

 

Dnes nejde o Rusko, ale o komplex problémov či konfrontácia je pre dnešný stav Európskej únie a teda aj nás, tou najlepšou voľbou. Pre média tým vzniká otázka či najvlastnejším zujmom žurnalistiky nie je začať aspoň slovné odzbrojenie a nielen nekriticky sledovať úsilie osobitnej európskej jednotky pre boj proti ruským dezinformáciám v každej možnej i nemožnej situácii.