Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:
  • Majster sveta Samuel Andrejčík
    Majster sveta Samuel Andrejčík

Úspešná tradícia športových úspechov

Už pred 11 rokmi položil Prešovský samosprávny kraj základný kmeň ušľachtilej tradície odmeňovať najúspešnejších športovcov kraja za uplynulý rok. Tento rebríček krajských majstrov, ktorého jednotlivé priečky aktívne prispievajú k šíreniu dobrého mena regiónu, boli postupne rozširované a „dolaďované“. Dnes teda okrem najúspešnejších jednotlivcov a družstiev dospelých už existujú aj mládežnícke, žiacke a dokonca aj školské kategórie (okrem mimoriadnych cien). Od utorka 14. januára poznáme najúspešnejších športovcov severovýchodného Slovenska za rok 2013. Špičku ovláda už tradične najúspešnejší prešovský šport ostatných rokov – mužská hádzaná. Nikto z prítomných sa preto nečudoval, keď na krajský trón opäť zasadli pancierová päsť Tatrana Prešov Dajnis Kristopans a aj jeho športový kolektív, ktorý v slovenských rozmeroch vlastne nemá vážneho súpera.

Lotyšský legionár Dajnis , ktorý je priebojným hrotom kolektívu Tatrana už piatu sezónu, patrí svojimi „technicko-taktickými dátami“ k najrobustnejším hádzanárom planéty (215 cm a 135 kg). Žiaľ, tento skúsený lotyšský reprezentant prispel poriadnym dielom aj k tomu, že Lotyši pred časom porazili našu reprezentáciu v neúspešnej (pre nás) kvalifikácii na majstrovstvá sveta 2014. Dajnis obhájil svoje vlaňajšie krajské prvenstvo a po štyri a pol roku je jeho verbálny prejav v slovenčine lepší, ako u mnohých rodených Slovákov. Medzi desiatich najlepších športovcov kraja za rok 2013 (bez určenia poradia) patria aj zápasník Mykola Bolotnyuk (ZK Vihorlat Snina), lyžiarka Jana Gantnerová ml. (Ski klub Zelené Pleso), kulturista Tomáš Grib (ŠKM Stará Ľubovňa), jeden z najznámejších svetových horolezcov Peter Hámor z Popradu, silový trojbojár, majster sveta v tlaku na lavičke Ján Matej (KSTaK Matej Bardejov), jeho „tlaková“ kolegyňa, dvojnásobná majsterka sveta a absolútna majsterka Európy Martina Namešpetrová ((ŠK Slyo fit Prešov), hádzanár Žarko Pejovič (Tatran Prešov), volejbalistka Monika Smák (MŠK Oktan Kežmarok) a kickboxerka Erika Tartaľová (Kickboxing klub Panter Prešov).

Najviac fotografovaným objektom slávnostného večera však nebol, ako by sa dalo čakať, víťaz ankety Dajnis Kristopans, jeho výška zrejme odradila väčšinu fotografie chtivých adeptov v tušení, že by popri ňom vyzerali ako trpazlíci. Zato pokoriteľ ďalšej, v poradí už „svojej“ jedenástej osemtisícovky, tentoraz Lhoce (druhý pokus, v roku 1996 sa výstup nepodaril), Peter Hámor, sa na nedostatok priazne prítomných sťažovať nemohol. Z kráľovskej koruny 14 osemtisícoviek na svete mu chýbajú ešte tri klenoty, ale ako konštatoval, môžu, ale nemusia byť. Všetko sa bude odvíjať od okolností, najmä finančných a kondičných. Ako sme už spomenuli, na tróne najúspešnejšieho kolektívu dospelých sa usadili hádzanári Tatrana Prešov pred volejbalistami VK Chemes Humenné a džudistami MŠK Vranov nad Topľou. Najlepšími v mládežníckej kategórii sa podľa očakávania stali dorastenci a žiaci hádzanárskeho klubu Tatran Prešov, pred 18 ročným hokejovým dorastom PHK Prešov, ktorého kolektív získal vlani titul majstrov Slovenska a pred kickboxermi Kickboxing klubu Panter Prešov. Najúspešnejšími študentmi stredných škôl v pôsobnosti PSK sa stali fitneska Stanislava Dolinská (SOŠ Košická ul. Prešov) a hádzanár Lukáš Urban (SPŠ elektrotechnická v Prešove), titul športovo najúspešnejšej školy za rok 2013 získala Hotelová akadémia O. Brűcknera v Kežmarku.

A ešte dve mimoriadne ocenenia – Cenu predsedu PSK Petra Chudíka získal Turistický oddiel Tatran Prešov, cenu pre najúspešnejšieho zdravotne postihnutého športovca si prevzal úradujúci víťaz Majstrovstiev sveta v boccii (EuroBoccia 2013 Guimaraes – Portugalsko) Samuel Andrejčík zo Strednej priemyselnej školy v Snine. Žiaľ, v športových súvislostiach Prešovského kraja je potrebné aj so smútkom a prekvapením konštatovať, že z tradične naj... lokality zimných športov, Vysokých Tatier, ktoré boli tradičnou liahňou lyžiarskych reprezentantov, pôjdu na blížiacu sa zimnú olympiádu v Soči iba dvaja Tatranci...

Dajnis Kristopanis prevyšuje svojich športových kolegov najmenej o jeden a pol hlavy

Dajnis Kristopanis prevyšuje svojich športových kolegov najmenej o jeden a pol hlavy

Dvojica tatranských reprezentantov Peter Hámor a Jana Gantnerová ml.

Dvojica tatranských reprezentantov Peter Hámor a Jana Gantnerová ml.