Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ŠPORT: Pochváliť, analyzovať, ešte náročnejšie a kvalitnejšie pracovať! – Jozef Mazár

Majstrovstvá Európy 2016 vo futbale majú tak ako mali iné futbalové fiesty, svoje prekvapenia, komentáre, analýzy, východiská. Pokúsme sa na tento šampionát starého kontinentu pozrieť očami nezainteresovaného na naše národné mužstvo, ktoré hralo vo veľmi ťažkej skupine. Sotva mnoho renomovaných odborníkov predpokladalo, že Wales bude jej víťazom a Anglicko pôjde do osemfinále z druhého miesta.

 

 Z nášho pohľadu musíme už účasť našej reprezentácie pokladať za veľký úspech. Uspeli sme v silnej kvalifikačnej skupine. Oprávnenosť nášho postupu podčiarkuje skutočnosť, že sme v skupine dokázali poraziť každého nášho súpera. Odohrali sme viaceré veľmi kvalitné stretnutia, v podaktorých sa nám futbalovo síce veľmi nedarilo, ale naše mužstvo už v kvalifikačných súbojoch dokumentovalo, že je silné so svojim vnútorným charakterom.

 

Slovenský futbal sa konečne dostal aj na najväčšie európske futbalové fórum zásluhou samotného hráčskeho kolektívu a celým realizačným tímom, lebo na tom rozhodcovskom, či funkcionárskom už dávno predtým mal a má aj dnes svoje špičky. Síce nie kalibru Christova, Micheľa či ďalších nespomenutých, ale tešiť nás môže, že sa o našom futbale v Európe hovorí vážne a s úctou. Ináč by sotva majstri sveta a myslím si  súčasne i futbaloví elegáni s najprepracovanejšou futbalovou štruktúrou  na svete, Nemci, nastúpili proti našim chlapcom s tak precízne pripravenou technickou, taktickou i psychologickou zdatnosťou.

 Prečo si to dovolím tvrdiť? Nedovoľovali napríklad našim hráčom dôsledne dostupovať na ich hroty v útočnej línii, preukázali ovládanie vysokoškolského futbalového učiva priamo na ihrisku tak po technickej ako aj taktickej stránke. Svojím vystúpením pozornému odborníkovi i laikovi priblížili, že čerpajú z veľmi precízne spracovanej metodiky hry pre každého jednotlivca v prospech kolektívu. Ináč by sotva do 27. minúty vyslali smerom na našu bránu až 9 striel a za celý prvý polčas štrnásť, kým naši sa priblížili na dostrel nemeckého brankára za prvú polovicu iba dvakrát.

 

 Každý objektívny a súdny divák musí súhlasiť, že náš lodivod Ján Kozák dosiahol s našim reprezentačným kolektívom v celom prípravnom období  aj na samotnom šampionáte výborné výsledky. Veď futbal je krásny tým, že aj lepší zavše prehrá. Napríklad tak sa možno pozerať na naše víťazstvo v kvalifikácii nad výbornými Španielmi. Naše mužstvo tak potvrdilo, že môže a vie raz vyhrať aj s najlepšími, ale nemôže vyhrávať vždy.

 Prečo? Prirodzene, že aj preto, lebo našim mnohým hráčom chýba celozápasová kondícia, čo sa na vrcholnej európskej scéne prejavilo a mnohým aj správny výber miesta hlavne v kľúčových okamihoch stretnutia.

 

Nemecko zatiaľ na týchto ME víťazí vtedy, kedy najviac potrebuje, čo je podstatné, baví futbalom rôznorodo reagujúce publikum. Vyspelý divák európskeho futbalu musel v zápase našich s Anglickom postrehnúť, že našim chlapcom tak ako vo víťaznom súboji s Ruskom nebolo možné uprieť statočné futbalové srdce a tímovú spoluprácu. Nemci nám však v našom poslednom tohtoročnom európskom šampionáte v priamom súboji ukázali tiež ako sa hrá na efektivitu. Už po troch svojich zápasoch so súpermi dokázali v skupine držať až 66 percent z celej hry loptu vo svojej moci, v presnosti prihrávok dokonca predstihli aj chýrnych Španielov, všetko dôkazy, že majstrovstvo hráčov Nemecka je v súčasnosti obrovské.

 

Nemci aj v súboji s nami dokumentovali, že do svojej futbalovej praxe a metodiky aplikujú tie najprogresívnejšie prvky. I z toho dôvodu ma donútili pri celkovej stručnej bilancii nášho pôsobenia v bojoch o účasť na ME v krajine galského kohúta a potom na samotnom šampionáte, kde sme postúpili medzi posledných 16 mužstiev starého kontinentu našu reprezentáciu pochváliť, naše pôsobenie aspoň takto stručne analyzovať, ale zároveň rovnako upozorniť, že máme v slovenskom futbale na čom pracovať, aby sme boli úspešnejší, kvalitnejší, vo futbalovom svete ešte žiadanejší ako doposiaľ. Veď radostné chvíle, ktoré pri futbale zažil aj priaznivec nášho, slovenského futbalu, týmto šampionátom nekončia.