Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ŠPORT: Náhle úmrtia športovcov... – Štefan Nižňanský

Športovú verejnosť i svetové médiá zamestnáva najnovší škandál NHL so zneužívaním mladého hokejistu klubu Chicago Black Hawks jeho trénerom. Nášmu Mariánovi Hossovi to – po vlaňajšej koronavírusovej pandémii – opäť odďaľuje slávnostné uvedenie do hokejovej dvorany slávy v Toronte. Isté je, že „Majo“ sa (skôr či neskôr) tejto najvyššej pocty pre hokejistu po zavŕšení hráčskej kariéry dočká. Na rozdiel od mladých športovcov, ktorí v posledných rokoch na trávnikoch, na ľadových plochách či na striedačkách skolabovali a už sa ďalšieho tréningu ani zápasu nedožili...

 

Celú našu hokejovú rodinu nesmierne bolestne a šokujúco zasiahli dva  „podušičkovské“ smrteľné prípady. Vo veku 36 rokov zomrel viceprezident a generálny riaditeľ klubu IHL iClinic Bratislava Capitals Dušan Pašek mladší, ktorý aktuálne zastával pozíciu viceprezidenta klubu Bratislava Capitals hrajúceho v rakúskej nadnárodnej ICE HL. HC. K smrti Dušana Pašeka prišlo iba dva dni po tom, ako v tom istom klube zomrel vo veku 24 rokov útočník Boris Sádecký. Ten skolaboval na ľade rakúskeho Dornbirnu, bol vo vážnom stave a napokon skonal na zlyhanie srdca.

 

Šokom pre športovú verejnosť u nás ale i v celej Európe boli viaceré úmrtia relatívne mladých bývalých, resp. ešte stále aktívnych športovcov priamo na športoviskách. Talentovaný ruský hokejista Alexej Čerepanov mal v roku 2008 len 19 rokov, keď ho priamo na ľade v zápase Kontinentálnej hokejovej ligy postihol srdcový kolaps a už sa mu nedalo pomôcť. Maďarskému kanoistovi svetového mena Györgyovi Kolonicsovi (36) šokujúco zlyhalo srdce počas tréningu len niekoľko dní pred začiatkom olympijských hier v Pekingu, kde chcel do svojej zbierky pridať tretiu zlatú medailu. Len 26 rokov mala poľská volejbalistka, dvojnásobná majsterka Európy, Agata Mrózová-Olszewská, ktorá podľahla zákernej chorobe.Po ligovom stretnutí v Gabone skolaboval priamo na ihrisku reprezentačný stredopoliar Guy Tchingoma. Krátko pred záverečným hvizdom sa 22-ročný hráč klubu Canon 105 zrazil so súperom z tímu Union Sportive O'Mbila a vyzeral byť zdravotne v poriadku, ale po stretnutí upadol do bezvedomia a už ho neprebrali ani privolaní lekári. Iba 19-ročný kapitán a líder klubu hokejovej OHL Windsor Spitfires Mickey Renaud skolaboval vo svojom dome a lekári mu už aj napriek rýchlemu prevozu do nemocnice nedokázali pomôcť. Slovenský hokej v roku 2018 stratil ďalší talent, keď zomrel 21-ročný Kristián Lunter. Bol jedným zo športovcov, ktorých si smrť našla vo veľmi mladom veku.

 

Dlhý zoznam od júna 2021

 

Nevysvetliteľné, záhadné či náhle úmrtia športovcov na zlyhanie srdca sú známe dlhé roky, aj Wikipedia uvádza zoznam športovcov, ktorí zomreli počas hry. Siaha až do roku 1889 a na prvý pohľad sa zdá byť rozsiahly. No pri pozornom preštudovaní zistíte, že aj v tých „najkatastrofickejších“ rokoch zaznamenáva len asi 5 až 8 úmrtí. Nemusíme ale cúvať až tak ďaleko v čase. Napríklad francúzske médium Future Santé si v roku 2016 povzdychlo nad „množstvom“ úmrtí na zlyhanie srdca vo futbale. V krajine Galského kohúta sa to dotýkalo 2 zo 100 000 športovcov ročne, teda asi  tisícky až 1 500 ľudí. Anglický denník The New Statesman v novembri roku  2018 smúti za 12-timi mladými športovcami, ktorých opustí duša pri behu každý týždeň. A vo februári  2019 sa aj rakúske noviny Der Standard pýtajú, prečo je srdcová smrť práve pri športe tak „častá“? Nie som „antivakser“ a ak by ma tak niekto z vládnych politikov či z mainstreamových pisálkov chcel onálepkovať, svoje argumenty by som mu vysvetlil aj názorne... Som dôchodca, preto nikto (okrem mojej lekárky) nemá sa ma čo vypytovať, či som (alebo nie som) očkovaný?

 

No v nemom úžase si prezerám ten dlhočizný zoznam, vytvorený aktuálne teamom "Telegram Vaccine Death" na základe výskumu, vyhľadávania a rešerše  otvorených zdrojov z celého sveta od júna 2021. Sú v ňom mená viac ako 75 známych prípadov iba za posledný polrok! Pritom EÚ sa začiatkom decembra 2021 hrdí takmer 80 % zaočkovanosťou dospelej populácie.

 

Vysvetlenie chýba...

 

Môže byť pravdivým vysvetlenie súvislostí medzi masívnou vakcináciou, ktorá práve v lete v celej Európe vrcholila? Fakt prišlo k nápadnému nárastu „náhlych a neočakávaných“ úmrtí  vo vrcholovom športe a pri ďalších športových aktivitách až v spomínanej polovici tohto roka? Žiaľ nik z oficiálnych predstaviteľov a medicínskych autorít to nedokáže (alebo nechce?) vysvetliť, ani relevantne vyvrátiť súvis so štartom génového očkovania. Skorumpované mainstreamové médiá budú tvrdiť, že sú to len nešťastné náhody. Napriek tomu, že na ihriskách kolabujú so srdcovými problémami už aj 13-ročné deti! Niečo nie je v poriadku. Čosi sa podceňuje, niečo sa tají, iné ukrýva... Veď ako inak chápať článok v nemeckom časopise WAZ z 13. júna 2021, v ktorom skúsený kardiológ uvádza, že „k náhlej srdcovej smrti prichádza počas športu iba zriedka“? Ak ten nárast nespôsobujú vakcíny, môžu byť za tým drogy, utajený doping, pretrénovanosť, zanedbávanie preventívnych prehliadok, privysoké ambície samotných športovcov alebo ich rodičov? Za mojej mladosti sme vtipkovali, že „športom k trvalej invalidite“... Dnes ide o život!

 

Matovičov ignorantský rozpočet

 

Celkové výdavky na šport v Štátnom rozpočte na rok 2022 sú v kapitole  rozpočtované v sume 121 miliónov eur. No nie sú tam žiadne extra položky na zvýšený záujem o túto oblasť. Rovnako v kapitole Ministerstva zdravotníctva s plánovanými výdavkami vo výške 6,37 miliardy eurabsentujú „príplatky“ na sprísnenie vyšetrenia mladých športovcov. A už vôbec nie na presné - cielené pitvy – po „náhlych“ úmrtiach. Legitímne sú preto otázky: „prečo sa vláda ani úrady o to nezaujímajú“ alebo „prečo siahajú radšej k výhovorkám“? Je vylúčené, aby spomínaní ľudia zomreli či vážne ochoreli na športoviskách úplne z „normálnych“ dôvodov... Nevieme to isto. Postoj vládnucich elít však možno považovať za trestuhodné zanedbanie zo strany tých, čo riadia naše životy a tých ktorých platíme miliardami z daní, aby obyvateľstvu garantovali dobrú zdravotnú starostlivosť a aby nám sprístupnili len a iba naozaj bezpečné a odskúšané lieky.

 

Namiesto toho- topiac sa v korupčnom močiari, dusiac sa pod ťarchou každodenných balvanov bežných problémov občanov, trpiac zápalom rodinkárstva i mozgovými mŕtvicami  škandálov celej štvorkoalície, fučiac pod váhou umelo vytlačených euromiliárd – odvádzajú Čaputová, Heger, Matovič, Kollár, Sulík, Remišová i Kolíková pozornosť a urputne hľadajúvinníka svojej vlastnej neschopnosti. Československá televízia prednovembrovým divákom sľubovala: „Možná přijde i kouzelník“... Súčasná vládna kamarila nám pod vianočný stromček chystá zrejme nevšedný balík. Stávkové kancelárie stavajú kurzy už na Roberta Fica, Borisa Kollára, Petra Pellegríniho, Daniela Lipšica, Jaroslava Haščáka či na bývalého siskára Michala Buraľa. Požijeme, uvidíme...

 

Priznám sa, osobne by som najradšej ostal v téme tohto článku – „náhleho“ úmrtia – temnej  dynamiky ľudí, ktorí túto krajinu teraz riadia.