Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
ŠPORT: Koľkí z nich sa stanú olympijskými víťazmi? – Vladimír Mezencev
Banská Bystrica bude hostiť mládežnícku športovú elitu Európy
Ako to už u nás chodí – spočiatku bolo všetko inakšie. V poradí 16. Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) mal byť v Košiciach a to pred rokom. Na veľké a pre mnohých nemilé prekvapenie druhé najväčšie mesto v republike zorganizovať veľkú športovú udalosť pre deti a mládež vo veku 14 – 18 rokov odmietlo. Argumentovalo najmä množstvom zanedbaných športových objektov, ubytovacích zariadení, nedostatkom finančných prostriedkov i času na dôstojnú prípravu takéhoto podujatia. I keď pôvodne sa malo uskutočniť v minulom roku, ale pre pandémiu ho preložili na tento rok. Šance sa potom chytila Banská Bystrica a tá bude hostiť v dňoch 24. – 30. júla približne 3000 mladých športovcov až zo 48 krajín starého kontinentu.
Mesto pod Urpínom je na tento veľký športový sviatok už pripravené a i keď zápasí s niektorými problémami, napr. kvalitným ubytovaním pre rozhodcov a technický personál, môžeme právom predpokladať, že svoju úlohu hostiteľa zvládne dôstojne a úspešne.
V B. Bystrici je už aj Oheň mieru pre EYOF, ktorý podľa tradície zapálili 55 dní pred začiatkom podujatia v Ríme pri oltári, ktorý dal postaviť cisár Augustus ešte v antickom období na oslavu mieru v celej Rímskej ríši. Pod Urpínom sa naplno rozhorí až 24. júla počas slávnostného otvorenia tohto najväčšieho multišportového podujatia v dejinách Slovenska.
FESTIVAL BUDÚCICH OLYMPIJSKÝCH VÍŤAZOV A MEDAILISTOV
Všetko začalo už v roku 1991 v belgickom Bruseli, kde sa z iniciatívy vtedajšieho prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Belgičana JacquesaRoggeho uskutočnili Európske olympijské dni mládeže (EYOD) s cieľom „omladiť olympijské hnutie, zbaviť sa prílišného konzervativizmu, dať mladým európskym športovcom motiváciu...“ O desať rokov neskôr, teda v roku 2001, sa názov tohto veľkého sviatku mladých športovcov zmenil na súčasný Európsky olympijský festival mládeže (EYOF). Každá krajina (a Rusko a Bielorusko boli vyčiarknuté z účasti, mladí športovci tak musia pykať za činy svojich najvyšších politických predstaviteľov) tradične vysiela svoje najkvalitnejšie a najperspektívnejšie nádeje. Potvrdzujú to aj čísla – až 22 víťazov EYOF získali zlaté medaily i na tých skutočných, teda seniorských olympijských hrách a dokonca ešte viac je tých, ktorí síce na EYOF nezvíťazili, ale podarilo sa im to na „veľkých“ olympiádach.
Čo sa týka Slovákov, tak doteraz sa vrátili domov z letných EYOF s 53 medailami, z toho 13 bolo zlatých, o jednu viac strieborných a až 26 bronzových. Tak napríklad džudista Jozef Krnáč, strieborný na OH 2004, na EYOD na stupni víťazov nestál. Na druhej strane tenistka Viktória Kužmová na letných mládežníckych olympiádach až dvakrát stála na najvyššom stupni víťazov... Zlatú získali aj atléti Jozef Repčík, Tomáš Kružliak, Miriam Bobková, Boris Vazovan, bronz tenisti Dominik Hrbatý, Andrej Martin, Klaudia Boczová, Barbora Zahnová... Na rozdiel od dospelých na mládežníckych olympiádach sa Slovensku darí aj v kolektívnych športoch: celkove prvenstvá obsadili basketbalistky v roku 1997 v Lisabone a v roku 2003 v Paríži, hádzanárky skončili raz druhé (Tampere 2009) a tretie (Bath 1995). Samozrejme, tých prvenstiev i ďalších pódiových vystúpení bolo oveľa viac – ešte aj v tenise, atletike, rýchlostnej kanoistike, džude, stolnom tenise, plávaní, cyklistike...
BEZ DOBROVOĽNÍKOV SA TO NEDÁ
Je ich už vyše 1200 a už v polovici mája väčšina z nich – vyše 700 sa priamo „na mieste činu“ oboznámila so svojimi povinnosťami počas EYOF a stihla sa zdokonaliť v odvetví, ktoré bude mať počas podujatia na starosti. Priemerný vek dobrovoľníka je iba 25 rokov, najmladší má 16, najstarší 76, zo zahraničia ich bude asi 200. Týchto nadšencov organizátori potrebujú všade. Od uvítania hostí, ubytovania, transferov až po administratívne práce... Celkovo budú nápomocní v 16 oblastiach. Napriek takémuto ich vysokému počtu ich zrejme bude ešte viac.
KOĽKO MEDAILÍ ZOSTANE DOMA?
O čo najlepšie výsledky a výkony budú mladí športovci zápoliť v atletike, basketbale, cestnej cyklistike, džude, hádzanej, plávaní, športovej gymnastike, tenise a volejbale - to sú stabilné, teda povinné športy. Usporiadateľská krajina má právo si určiť desiaty, teda voliteľný. V slovenskom prípade je to bedminton.
Zo zainteresovaných akosi nikto zatiaľ nechce hovoriť o medailových plánoch. Možno však veľa očakávať od našich dievčat spod košov, ktoré s intenzívnou spoločnou prípravou začali už 28. júna. V nominácii prevládajú hráčky z východného Slovenska - až osem je ich z Košíc, po jednej z Popradu, Spišskej novej Vsi, Rožňavy, dve z Ružomberka a Starej Turej, jednu reprezentantku majú i Bratislava a Trnava. Tieto nádeje spolu hrávajú už dva roky a majú za sebou už niekoľko vydarených účastí na medzinárodných turnajoch. V B. Bystrici však budú mať veľmi ťažkú skupinu. Ich súperkami budú Maďarky, Španielky a Slovinky.