Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ŠPORT: FLORBAL priniesli do Košíc bedmintonisti Akademika TU – Vladimír Mezencev

Z UČŇOV SA STALI MAJSTRI, REPREZENTANTI AJ LEGIONÁRI

Košičania na Slovensko priniesli dva športy. Boli ich priekopníkmi u nás a ako to už v našich končinách býva, mnohí v nich nevideli úspešnú budúcnosť. Bedminton doslova priviezli do svojho mesta košickí vysokoškoláci z Prahy začiatkom 60. rokov minulého storočia. Hra s operenou loptičkou dnes už patrí medzi stabilné odvetvia letných olympiád a má veľmi málo spoločné s naším krátením si dlhej chvíle niekde na piesočnej pláži s bedmintonovými raketami v rukách. Z našej metropoly východu vyšla celá plejáda spočiatku československých a neskôr slovenských reprezentantov, ktorí žali úspechy nielen na domácich palubovkách, ale aj v zahraničí. V Košiciach sa zrodil aj prvý  bedmintonový turnaj na Slovensku s medzinárodnou účasťou o Pohár VEČERa a naše mesto bolo určitý čas dokonca sídlom Slovenského bedmintonového zväzu!  V tých časoch, teda na prelome 60. a 70. rokoch minulého storočia medzi priekopníkov bedmintonu v Košiciach patril aj Juraj Dudovič, ktorý v roku 1999 priniesol do metropoly východu aj florbal. Zhodou okolností bol vtedy v Prahe ako vedúci výpravy bedmintonistov...

 

JEDNODUCHÝ, ALE PRÍŤAŽLIVÝ

„Florbal ma zaujal doslova na prvý pohľad. Napríklad aj tým, že hráči – až na brankára – používali hokejky, hralo sa s loptičkou a golman svojím oblečením skôr pripomínal futbalového brankára, než hokejového“, spomína Mgr. J. Dudovič, v súčasnosti odb. asistent katedry telesnej výchovy TU a predseda Florbalového klubu Akademik TU Košice. Rozvoju florbalu pomohol aj dar jednej z najstarších a najuznávanejších vysokých škôl v Prahe – Českého vysokého učenia technického /ČVUT/ v podobe desiatich špeciálnych hokejok, dovtedy v našich končinách neznámych.

Základ prvého florbalového mužstva akademikov – technikov teda tvorili bedmintonisti a prvý turnaj sa im podarilo v Košiciach zorganizovať už v roku 1999. Samotný klub vznikol až o dva roky neskôr a v roku 2002 sa stal aj významnou súčasťou Slovenského zväzu florbalu /SZF/. Tento atraktívny šport sa takto plne udomácnil na košickej akademickej pôde, ale jeho protagonisti sa zároveň zamerali na rozšírenie florbalu nielen na základné ale dokonca i na materské školy. Členská základňa sa pomerne rýchlo výrazne rozširovala a florbal sa na TU podarilo zaradiť  medzi výberovú telesnú výchovu. Nečudo, veď náklady na výstroj sú v porovnaní s hokejom skutočne minimálne a okrem toho pravidlá vychádzajú v ústrety momentálnemu počtu hráčov, teda môže ich v jednom tíme byť 3+1 /brankár/, alebo 4+1 a najviac 5+1.

 

OD ÚSPECHU K ÚSPECHU

Nielen k rozvoju, ale aj skvalitneniu florbalu pod strechou Akademika TU pomohli rôzne turnaje, v roku 2003 usporiadanie I. Akademických majstrovstiev SR v tom istom roku zorganizovanie Košickej akademickej ligy, ale najmä účasť v najvyššej národnej dlhodobej súťaži – Victory Sport Extralige od sezóny 2002/03.  V premiérovom ročníku skončil tesne „iba“ tretí, v ďalšom už získal striebro a keď už podľa teoretických predpokladov mal nasledovať titul, tak v dôsledku prestavby mužstva bol to len bronz.

 

V Akademiku TU sa, našťastie, nesústredili iba na získanie seniorského prvenstva v extralige. Zakladateľ klubu Juraj Dudovič vytrvalo navštevoval základné školy, presviedčal riaditeľov i telocvikárov, niekde mu vyšli plne v ústrety, inde ho odmietli. Veď prečo by sa mali v niečom angažovať navyše, keď v tom nevideli žiaden svoj finančný zisk? V každom prípade výsledok sa po trpezlivej a systematickej práci dostavil: v roku 2010 sa majstrami SR stali chlapci dvoch prípraviek, teda vekovo mladší i starší, okrem nich starší žiaci a dorastenci, juniori sa museli uspokojiť s 3. a muži dokonca so 4. miestom. o rozmachu florbalu na akademickej pôde TU svedčí i to, že v roku 2005 mal klub v súťažiach už 12 tímov rôznych vekových kategórií aj kvalít, pričom mnohé z nich sa prebojovali až do záverečných zápolení o tituly majstrov republiky.

V sezóne 2014/15 sa najvyššia súťaž mužov hrala už systémom play-off a už v prvom finále vôbec sa stretli Akademik TU a „kobylky“ zo Žiliny. V tomto súboji síce neuspeli, ale nasledujúci ročník však už patril košickým vysokoškolákom – získali majstrovské tituly dokonca v súťažiach mužov aj  juniorov.

Ďalšie roky priniesli so sebou určitú stagnáciu výkonnosti seniorov, ale nemožno sa tomu vôbec čudovať. O čistých amatérov prejavovali vážny záujem polo a plne profesionálne kluby v zahraničí, predovšetkým z Česka, neskôr aj zo Švajčiarska a Nemecka. O tom, že u našich západných susedov už ide o veľmi obľúbený šport svedčí i to, že finálové stretnutia o majstra krajiny priamo sleduje aj vyše 8 000 divákov! Juniori však naďalej patria medzi absolútnu národnú špičku, rovnako aj dorastenci a žiaci. Je to priamy dôkaz toho, že svedomitá práca s mládežou pravidelne prináša svoje ovocie.

 

REPREZENTANTOV AKO MAKU 

Počas dvoch desaťročí až 44 odchovancov dostalo príležitosť obliecť si reprezentačný dres. Medzi nimi aj traja synovia zakladateľa klubu – Juraj, Peter a Michal, ale v tomto dlhom zozname je aj Roman Faith. Jeho meno je už dobre známe priaznivcom hokeja. Je to už tretie pokolenie „rodinného klanu“ vynikajúcich hokejistov /v prípade jeho zakladateľa Jána Faitha st., zároveň aj trénera/. Roman napriek svojmu mladému veku už reprezentoval Slovensko na najvýznamnejších svetových juniorských podujatiach v oboch športoch, teda vo florbale i hokeji. V roku 2019 na svetovom šampionáte juniorov v kanadskom Hallifaxe ho odborníci zaradili do All stars tímu a na prelome rokov 2021-22 je členom hokejovej reprezentácie SR na svetovom šampionáte hráčov do 20 rokov v Kanade! „Ťahaniu na dvoch frontoch“ však musel urobiť rázny koniec a v súčasnosti dáva prednosť jednoznačne hokeju. Košický rodák momentálne oblieka dres extraligových Michaloviec...

 

NEZOSTALI SAMI

Vysokoškoláci – technici teda priniesli florbal do Košíc, ale dlho nezostali osamotení. V súčasnosti sú v meste štyri kluby. Okrem Akademika TU ešte FLORKO Košice, Žltý sneh a Florbalová akadémia. O tom, že aj ďalšie tímy sú na patričnej úrovni svedčí aj finále o majstra Slovenska seniorov v roku 2016 v ktorom sa stretli Akademik TU a FLORKO. Jednoducho košický súboj o majstra. Predsa však najskúsenejší klub Akademik TU je stále krok vpredu pred ostatnými mestskými rivalmi. Veď jeho juniori sú už trojnásobní majstri republiky /2016, 2017 a 2019/, v uznávanej ankete Športová osobnosť Košíc /ŠOK/ v kategórii kolektívy Akademik TU dominoval v roku 2016, Michal Dudovič dokonca dvakrát – v roku 2015 ako „nádej“, o tri roky neskôr už v TOP 10, do ktorej sa dostal aj Dominik Turek /2016/. Pritom nespomíname množstvo získaných trofejí na rôznych turnajoch v niekoľkých vekových kategóriách, či už to bolo v Prahe, Brne, alebo na domácej palubovke /Cassovia games/.

Oslavy výročia založenia klubu mali vyvrcholiť v poslednom mesiaci roku 2021, ale z rôznych príčin sa tak nestalo. Predovšetkým kvôli pandémii COVID-19 , ale aj preto, lebo v decembri sa uskutočnili majstrovstvá sveta seniorov vo Fínsku a vo výprave SR mali technici až ôsmich svojich hráčov, resp. odchovancov. Konkrétne to boli Filip Čonka-Skyba, Michal Dudovič, Ladislav Gál, Ronald Gašparík, Kristián Kozák, Michal Pažák, Lukáš Řezanina /kapitán reprezentácie/ a Lukáš Ujhelyi. Reprezentácia SR skončila síce na peknom 7. mieste, ale najlepší jej hráč Michal Dudovič, ktorý už pôsobí ako profesionál vo Švajčiarsku, s umiestnením nie je spokojný. Napriek tomu, že je to najlepšie umiestnenie družstva SR na svetových šampionátoch. Tím mal za cieľ obsadiť 5.priečku ale v boji o túto pozíciu sa súper z Lotyšska ukázal v lepšom svetle. Dudovič prakticky odohral všetky zápasy so zranenou nohou, okrem toho ešte v nevykúrenej hale prechladol. Tieto majstrovstvá potvrdili, že najlepší florbal hrajú severania /vo finále Švédsko zdolalo domáce Fínsko/, za nimi nasledujú Česi a Švajčiari, s určitým odstupom za týmto kvartetom sú Slovensko, Lotyšsko, Nórsko, Japonsko, Singapur...

 

HLBOKO ZAPUSTENÉ KORENE

Florbal na Slovensku má už svoje meno i postavenie. Ani si veľmi nekonkuruje s veľmi podobným hokejbalom, veď každý z týchto športov ide svojou vlastnou cestou. Podľa J. Dudoviča st. hokejbal je tvrdší, teda kontaktnejší než florbal, svojím výstrojom i pravidlami sa podobá viac hokeju a preto sa mu venujú aj výrazné hokejové osobnosti, ktoré už korčule zavesili na klinec.

Slovenský zväz florbalu eviduje takmer 10 000 registrovaných členov v 96 kluboch, pričom ich počet neustále stúpa. Zväz má solídne postavenie aj v Medzinárodnej florbalovej federácii /IFF/, ktorá združuje národné zväzy 35 krajín. Jedným z jej cieľov je dostať florbal na olympijské hry. V Paríži v roku 2024 bude tento šport ešte chýbať, ale o štyri roky neskôr, teda v Los Angeles 2028 by už florbal mal byť súčasťou olympijského programu. U nás sa mu dostalo veľkej podpory už aj tým, že Úrad verejného zdravotníctva SR ho svojou vyhláškou zo 16. decembra 2021 zaradil na úroveň profesionálnych športových súťaží vo futbale, hokeji, hádzanej, basketbale a volejbale. Pretože v týchto športoch sú napriek pandémii naďalej povolené zápolenia v bojoch o majstrovské tituly, nečakane sa medzi nich zaradili aj amatérske extraligy mužov a žien vo florbale. Je to skutočne veľké uznanie tomuto športu o ktorom sa aj nie tak dávno uvažovalo, že bude aj súčasťou vyučovacieho procesu na základných školách. „Musíme však zostať realistami, veď už jeden minister školstva chcel do učebných osnov zahrnúť vyučovanie jogy na základných školách a nepodarilo sa mu to“, konštatuje J. Dudovič st., ktorý je zároveň členom Výkonného výboru Slovenskej asociácie univerzitného športu.

Slovenskému zväzu florbalu sa spomínané významné uznanie od takejto v súčasnosti dôležitej inštitúcie ako je Úrad verejného zdravotníctva SR dostalo zrejme aj preto, lebo zväz, na čele ktorého stojí Košičan Martin Kopejtko /FLORKO/ je známy svojím precíznym organizovaním dlhodobých súťaží od prípraviek pre mladšie, teda päťročné deti až po extraligy.

Florbal teda v Košiciach, ale i na celom Slovensku zapustil nielen pevné korene, ale už z nich vyrástol aj symbolický košatý strom v podobe silných klubov s početnými detskými a mládežníckymi konármi. Preto pri troche optimizmu verme, že o šesť rokov v Los Angeles sa už táto pomerne jednoduchá, ale o to zaujímavejšia hra stane súčasťou zápolení o olympijské medaily a slovenská reprezentácia so solídnym počtom Košičanov pritom nebude chýbať.

 

Foto: Archív J. Dudoviča st. 

V mestskom extraligovom derby medzi Akademikom TU a FLORKO-m sa tradične neúprosne bojuje o každú loptičku...

V mestskom extraligovom derby medzi Akademikom TU a FLORKO-m sa tradične neúprosne bojuje o každú loptičku...

Už aj najmladší florbalisti vo veku od päť rokov dostávajú príležitosť zápoliť na turnajoch Cassovia Game. V roku 2001 ho vyhral domáci kolektív Akademika TU a zásluhu na tom mal aj brankár Lukáš Palai. Na snímke  s predsedom klubu Jurajom Dudovičom st.

Už aj najmladší florbalisti vo veku od päť rokov dostávajú príležitosť zápoliť na turnajoch Cassovia Game. V roku 2001 ho vyhral domáci kolektív Akademika TU a zásluhu na tom mal aj brankár Lukáš Palai. Na snímke s predsedom klubu Jurajom Dudovičom st.

V juniorskej extralige v ročníku 1018/19 sa florbalistom Akademika TU   podarilo vybojovať už tretí titul majstrov Slovenska.

V juniorskej extralige v ročníku 1018/19 sa florbalistom Akademika TU podarilo vybojovať už tretí titul majstrov Slovenska.