Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Úplne zmenené Slovensko

Onedlho si Slováci pripomenú rok od parlamentných volieb vo februári 2020, v akej atmosfére? Ako si možno z moskovského pohľadu vysvetliť prieskumy verejnej mienky, že predseda vlády Igor Matovič, šéf hnutia ktoré pred necelým rokom voľby drvivo vyhralo a získalo ústavnú väčšinu má dnes takú nízku popularitu? S touto otázkou sa obrátila Jana Petrova z redakcie SPUTNIK na Dušana D. Kerného. Uverejňujeme redakčne upravený text Kerného odpovedí.

 

Budem sa držať verejne prístupných prieskumov. Tak napríklad agentúra MEDIAN.SK pre verejnoprávnu televíziu a rozhlas RTVS robila prieskum, ktorý je pre vládnu koalíciu väčšmi zdrvujúci – veľmi nespokojných je 38 percent opýtaných a skôr nespokojných je 33 %. Denník Pravda /8. 2./ tomuto prieskumu z konca januára /22. – 27. januára/ tohto roku dal pri zverejnení titulok 71 percent ľudí je s vládou nespokojných. Agentúra SITA, ktorú Pravda cituje o. i. uvádza, že minister poľnohospodárstva získal len 2 percentá kým minister vnútra a ministerka kultúry len jedno, minister zahraničných vecí 11 % a obrany 9%. Najlepšie z celej vlády obišiel podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík – získal naviac dôvery – 24 % hoci je nepretržite otvorene kritizovaný predsedom vlády Igor Matovičom.

 

Čo za ten rok spôsobilo, že v jednom z januárových prieskumov Igor Matovič a Marián Kotleba sú na tom v obľube verejnosti narovnako, videné z Moskvy to vyvoláva doslova šok. Bolo to také neočakávané aj pre slovenskú verejnosť, pre vás? Spôsobila to pandémia?

 

Zjednodušene povedané je to preto, lebo Igor Matovič sa snažil robiť všetko možné i nemožné, bol nepretržite dlhé hodiny na televíznych obrazovkách takmer od rána do večera a Marián Kotleba rozumne nerobil nič a čakal v parlamente kým sa iní politici znemožnia. A presne to sa stalo a bolo to šokom pre všetkých, kto tvrdí iné, málo si pamätá. Vytriezvovanie išlo rýchlo – ako poznamenal Denník N /8.2./ hnutie Igora Matoviča je európsky unikát, lebo nijaká vládna strana v Európskej únii nestratia počas prvých desať mesiacov viac než polovicu hlasov. Avšak OĽANO Igora Matoviča kleslo z viac ako 25 % na ledva 10 percent. Pred rokom získal Igor Matovič a OĽANO 721 tisíc hlasov, drvivo porazil skúsenú stranu SMER dovtedajšieho dlhoročného predsedu vlády Róberta Fica a do parlamentu sa nedostala Slovenská národná strana Andreja Danku, dovtedy predsedu parlamentu.

 

Pokiaľ ide o názory, skúsený politik, niekdajší spolupracovník Alexandra Dubčeka pri zakladaní sociálnej demokracie, donedávna europoslanec Boris Zala povedal v denníku Pravda /8.2./ okrem iného že prežívame úpadok slovenskej politiky i spoločnosti, úpadok vlády. Vláda sa úplne vychýlila z normálnej civilizačnej osi neschopnosťou vládnuť, rozkladom právneho štátu a priamym rozbíjaním ústavného systému. Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík povedal podľa denníka SME a iných médií /8.2/., že pri chaotickom štýle vládnutia Matoviča sa nedajú vylúčiť ani predčasné voľby. Dlhoročný politický analytik Ján Beránek v televízii TA3 v nedeľu 7. 2. hovoril o chaose vytváranom vládou s tým, že koalícia nemôže vládnuť ďalej lebo šíri anarchiu, chaos a podkopáva pomaly všetky piliere demokracie. K tomu sa druží v rámci vládnych strán otvorený spor o škandálnom údajnom nevyužívaní miliárd z fondov pre Slovensku z rozpočtu Európskej únie. Za okolností keď sa hovorí o rozklade štátu je pre väčšinu EÚ skôr kotvou než hrozbou.

 

Tradične iné je to na Slovensku pokiaľ ide o Severoatlantickú alianciu NATO, kritika poukázala na to, že za desať dní, takmer bez verejnej diskusie a pozornosti verejnosti sa schválila v parlamente nová doktrína strategickej obrannej a bezpečnostnej politiky. Tá na rozdiel od predošlej dôsledne sleduje spoločný postup s NATO o. i., osobitne aj pokiaľ ide o Ruskú federáciu.

 

Je vôbec možné tvrdiť, že na Slovensku rastú sympatie k nacionalistickým politikom takým ako Marián Kotleba ktorí sú za odchod z Európskej únie či zo Severoatlantickej aliancie NATO. Akú náladu verejnosti vlastne odráža prieskum jeden z prieskumov agentúry FOCUS?

 

Podľa zberu dát, ktorý urobila agentúra FOCUS /12.-19. januára/ pre Inštitút verejných otázok podporovaný Adenauerovou nadáciou je terajšia vláda považovaná prakticky za najhoršiu od vzniku samostatného štátu v roku 1993. Prieskum a januárový zber dát agentúry ACTLY uvádzaný v dennej tlači mal ukázať, že len 4,2 % oslovených by uprednostnilo Igora Matoviča ako predsedu vlády, kým Petra Pelegriniho 24,1 percenta.

Niektorí tvrdia, že slovenský volič je prelietavý, iný, že je zmeskou rôznych protichodných ale rýchlo sa meniacich postojov. Hovorí sa o explózii iracionality – súčasný predseda vlády raketovo ovládol tesne pred voľbami vo februári 2020 kampaň, keď nalepil na plot vily vo francúzskom Provence plagát Majetok Slovenskej republiky. Bolo to najsledovanejšie video. Obrátili kampaň hore nohami. Išlo o údajnú vilu ministra Ficovej vlády. Tento mediálny ťah, trik zaúčinkoval, ale z nádejí na Matoviča sa volič v ťažkej ére pandémie stále väčšmi a väčšmi spamätáva. A samozrejme, ako to slovenský volič už neraz urobil, bude si hľadať namiesto starých nositeľov novej nádeje. Podľa bývalej predsedníčky vlády Radičovej v televízii denníka Pravda, Matovič doslova zlomil dôveru voličov.

 

Najnovšie sa už nedá ani hovoriť o sporoch vo vládnej koalícii ale sú to škriepky, hádky ak na trhu a to všetko pred očami verejnosti, vláda nevedela na primeranej úrovni vyriešiť ani rozdiel názorov o zaobstaraní ruskej vakcíny SPUTNIK a to pred očami verejnosti, ktorá denne vidí s akým predstihom a v záujme zdravia obyvateľstva to urobila maďarská vláda. Tento prudký kontrast značná časť verejnosti chápe tak, že dokonca aj keď ide o život politické a geopolitické okolnosti zväzujú Slovensko v samostatnom rozhodovaní.