Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ŠOS sa stáva centrom sily Eurázie – Vladimír Mikunda

Po tom, ako sa členmi Šangajskej organizácie spolupráce stane India a Pakistan, ŠOS sa nenávratne zmení z regionálneho zväzu na globálnu štruktúru. Zatiaľ to ešte nebude anti-NATO, no už to nebude len klub susedov.

Nová ŠOS bude zväzom, pozostávajúcim z troch najmocnejších štátov Eurázie a zo štyroch atómových mocností. Už len kúsok bude chýbať a toto nové združenie bude samostatne kontrolovať bezpečnosť v srdci Ázie.

 

ŠOS založili pred 15 rokmi spolu s Ruskom a Čínou štyri bývalé sovietske republiky strednej Ázie (okrem Turkmenistanu), aby si zaručili bezpečnosť v regióne.

Rusko a Čína si vzali na starosť bezpečnosť strednej Ázie, lenže v roku 2001 dostali nečakaného suseda. USA vtrhli do Afganistanu. Všetkým naokolo bolo jasné, že USA sa tam nezjavili kvôli Talibanu, ani kvôli teroristom – prišli tam zaujať strategickú pozíciu medzi Ruskom a Čínou. Určite aj preto boli Spojené štáty po pár rokoch odmietnuté aby získali štatút pozorovateľa ŠOS.

USA sa z Afganistanu nechystajú odísť rovnako, ako pred 20-timi i 15-timi rokmi a tak ich Ázia v Afganistane začína „dusiť“. V prípade čohosi stačí jeden pokyn a afganské zoskupenie je tam úplne obkľúčené. Jedno je totiž isté. Američania v tomto regióne nielen, že neznížili miestne hrozby, oni ich dokonca zostrili. Taliban pod ich opaterou zmocnel a okrem neho sa tu objavili aj ďalšie radikálne extrémisticky naladené zoskupenia.

 

Napriek tomu, že afganský sud so strelným prachom sa nepodarilo vyriešiť, samotný Afganistan sa stal pozorovateľskou krajinou ŠOS, ktorá k tejto téme raz čosi povie. A bude to v momente, ako tieto štáty prinútia USA tento región opustiť. Moskva a Peking dnes vedia, že samotnými výzvami to nepôjde.

Vyriešenie afganského problému nepôjde bez Pakistanu, nakoľko tento štát je kľúčovým pri riešení akejkoľvek afganskej otázky. (Pakistan je moslimskou časťou bývalej britskej Indie, ktorá susedila s Afganistanom, horskou krajinou medzi Ruskou a Britskou ríšou. Afganistan sa nepoddal Angličanom, preto boli nútení nechať ho na pokoji, odrežúc si z neho časť území, obývaných najväčším a štátotvorným národom Afganistanu – Paštúnmi.

 

Po vzniku nezávislého Pakistanu Afganistan i tak považuje paštúnské územia za svoje a vyjadroval to aj neuznávaním nijakých (umelých) hraníc. Rozdelený národ, rozdelené jeho územie bolo perfektným nástrojom na koloniálnu manipuláciu.

Dnešný Pakistan je základňou Talibanu, no otvorene už odmieta úlohu amerického satelitu.

Zlepšujú sa aj čínsko-indické vzťahy. Rusko začalo s dodávkami zbraní do Pakistanu, a tým sa Islamabad presvedčil, že niekto si neželá jeho vojny s Indiou. Navyše, najviac sú zainteresovaní na zlepšení pakistansko-indických vzťahov Rusko a Čína. Čiže vstup Pakistanu a Indie do ŠOS je toho očividným vyjadrením.  

 

Jeden z najdôležitejších zákonov anglosaskej politiky hlása – kto kontroluje Hartland (Rusko, stredná Ázia s Čínou, Irán a Afganistan), ten kontroluje Euráziu. No a ten, kto kontroluje Euráziu, ten kontroluje celý svet. No a ŠOS k tomu nezadržateľne kráča.

Podľa vz.ru, 24. 6. 2016