Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Český prezident stále prekypuje aktivitami, ale nevie, koho bude voliť za svojho nástupcu – Vladimír Mezencev

Určite je v Európe málo takých skúsených a uznávaných politikov ako v súčasnosti dvojnásobný prezident Zeman. Napriek tomu aj v jeho prípade platí, že majster tesár sa utne. Sám dlho považoval ruského kolegu Vladimíra Putina za vynikajúceho chlapa, po 24. februári si už začal sám, z vlastnej iniciatívy sypať popol na hlavu a teraz už tvrdí, že vládca Kremľa by mal stáť pred medzinárodným súdom ako vojnový zločinec. Nuž, ide tu predovšetkým o to, že 78-ročný ostro sledovaný politik sa nehanbí tak výrazne zmeniť svoj názor na jedného človeka a pritom urobiť poriadnu sebakritiku.

 

Nechajme však Vladimíra Vladimiroviča v pokoji, veď musí riešiť oveľa viac a vážnejších problémov, než česká hlava štátu, tá si dokonca môže dovoliť tráviť dovolenku bez toho, aby si hlavu zaťažoval nepríjemnými záležitosťami. Teší sa na tradičný pobyt na Vysočine, na plavby vo svojom kajaku a okrem toho chce spoznať Křivoklát s okolím, teda preňho doteraz nepoznané miesta.

V susednom Česku sa začiatkom budúceho roka uskutočnia prezidentské voľby, začnú sa v piatok 13. januára. Kandidátov je už dosť, ale určite ešte pribudnú ďalší. Tak napríklad zatiaľ má najväčšie šance pôvodne Slovák, predseda strany ANO, ešte nedávno vykonával funkciu premiéra českej vlády. Podľa prieskumov verejnej mienky ho chce za prezidenta približne štvrtina Čechov. Jeho najväčším konkurentom (zatiaľ) je generál vo výslužbe, bývalý náčelník gen. štábu Českej armády Petr Pavel, ten dostáva v predvolebných prieskumoch asi 20 % hlasov. JosefStředula je u našich západných susedov veľmi známa osobnosť. Nečudo, dlhé roky vykonával funkciu prezidenta odborov v celej ČR. Za prezidenta by ho chcelo však iba 5 % Čechov. Ale... prezident M. Zeman sa netají tým, že on bude voliť jedného z dvojice A. Babiš – J. Středula. Zatiaľ nie je rozhodnutý koho. Nakoniec, do januára je ešte ďaleko a tak aj veľa času na definitívne rozhodnutie, ktorý z týchto kandidátov na prezidenta dostane hlas toho súčasného. M. Zeman však prekvapil svojím vyhlásením, že o jeho definitívnom výbere rozhodnú až televízne debaty (!) jednotlivých uchádzačov o prezidentské kreslo.

 

Nuž, v každom prípade zaujímavé rozhodnutie, ktorým Českej televízii urobil obrovskú reklamu už teraz.

Miloš Zeman je prezidentom ČR od 8. marca 2013 a to znamená, že v ten deň mu aj skončia dve volebné obdobia, počas ktorých vykonáva funkciu prvého muža v štáte. O tom, že tých takmer desať rokov je dosť, potvrdzuje aj fakt, že od jeho príchodu na Hradčany je šéfom českej vlády už piaty premiér!

Miloš Zeman je už veľmi dlho v horných poschodiach politiky a je známy svojimi bonmotmi. Jeden z nich je ako ušitý na mieru na našu politickú scénu. Tak teda – český prezident si kladie otázku a sám na ňu odpovedá: Ako sa stupňuje výraz nepriateľ? Odpoveď: Nuž, prvý stupeň nepriateľ, druhý – veľký nepriateľ a tretí – koaličný partner!

 

BOLA TO SABOTÁŽ?

Český prezident, známy aj svojím ostrým, ale zároveň pohotovým jazykom, ktorým dokáže niekedy tvrdo, inokedy vtipne reagovať na rôzne situácie a otázky (aj tzv. podpásové) v súčasnosti zvažuje preverenie možnej sabotáže pri jeho chorobe. Teda do úvahy prichádza aj trestný čin. Podľa Zemana sa sabotáž mohla stať v čase od septembra do novembra v minulom roku, keď sa o jeho zdravotnom stave šírili vyslovene klamlivé informácie s jediným cieľom – zbaviť najvýznamnejšieho ústavného činiteľa a reprezentanta suverénneho štátu jeho ústavných právomocí. Takto malo dôjsť k poškodeniu ústavného zriadenia Českej republiky a to pri zneužití postavenia osôb z radov lekárov, niektorých senátorov a dokonca i predstaviteľov akademickej obce.

 

„Tento podnet nie je cielený snahou drakonického postihu konkrétnych osôb. Základným impulzom k jeho podaniu je odstránenie nebezpečenstva modelového zásahu do ústavných právomocí priamo voleného prezidenta republiky, a to predovšetkým do budúcnosti,“ dodal M. Zeman.

Český prezident bol 10. októbra minulého roku, deň po voľbách do snemovne, prevezený na kliniku intenzívnej medicíny Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe. Podľa lekárskej správy, ktorú od ÚVN neskôr dostal predseda senátu Miloš Vystrčil, Zeman nebol v tom čase schopný vykonávať pracovné povinnosti. Dlhodobá prognóza jeho zdravotného stavu bola navyše mimoriadne neistá – ako to vtedy konštatovali lekári. Niektorí senátori a poslanci preto začali uvažovať o dočasnom prevode časti právomocí prezidenta na predsedu Snemovne a vlády. V polovici februára t. r. Miloš Zeman v jednom rozhovore pre denník MP Dnes snahy o prenos právomocí označil za pokus o puč...

 

Podľa trestného zákonníka ČR sabotáž spácha ten, kto marí, alebo sťažuje plnenie dôležitého orgánu verejnej moci a to zneužitím svojho postavenia s úmyslom poškodiť ústavné zriadenie, alebo obranyschopnosť ČR. Trestná je aj príprava takéhoto činu. V základnej sadzbe možno za takýto trestný čin uložiť tri až desať rokov väzenia, alebo prepadnutie majetku.