Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Čaputová ignoruje novinárov – Štefan Nižňanský

Členské krajiny EÚ musia vyvinúť väčšie úsilie na ochranu novinárov“, uviedla podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová, ktorá bola vo februári 2020 jedným z účastníkov podujatia s názvom Nesmrteľná pravda. Jourová počas svojho vystúpenia spomenula potrebu vytvoriť špeciálny fondu na pomoc novinárom, ktorých neprávom a účelovo zažalovali. V rozhovore pre médiá ale zdôraznila, že „nemá kúzelnú paličku na naprávanie systematického zlyhávania v oblasti ochrany novinárov“. Jourová dodala, že eurokomisia chystá takzvaný „skríning“, hĺbkové preskúmanie podmienok práce novinárov vo všetkých členských krajinách EÚ, pretože novinári sú „ohrozený druh“.

 

Samozrejme, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová to pochopila po svojom. Tak „po pezinsky“... Preto v Bratislave 19. februára 2020 pri druhom výročí od vraždy vo Veľkej Mači prijala v Grasalkovičovom paláci podivuhodnú partičku. Tlačové agentúry spomenuli šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petra Bárdyho, šéfa investigatívneho tímu portálu Aktuality.sk Mareka Vagoviča, agentku v šatách novinárky z Denníka N Moniku Tódovú, z Nadácie Zastavme korupciu riaditeľku Zuzanu Petkovú, a jej pravú ruku Xéniu Makarovú, no a nemohli chýbať aktivisti z iniciatívy Za slušné Slovensko:  Eva Lavríková, Peter Nagy, Veronika Bruncková, Karolína Farská a Ján Gálik. Prezidentka podotkla, že ten, kto sa po vražde Kuciaka spoliehal na to, že investigatívni novinári nebudú vo svojej práci ďalej podstupovať osobné riziko, sa veľmi prepočítal. „Chcem odmietnuť všetky verbálne a fyzické útoky, šikanu a zastrašovanie, ktorým v súvislosti s vašou prácou čelíte. Nemôžeme dopustiť, aby v krajine zomierali rukou vraha novinári,“ poznamenala Čaputová. Takto to vyjadrila údajná prezidentka vraj všetkých občanov Slovenskej republiky. Akoby teda tí ostatní – my všetci, okrem novinárov – by sme rukou vraha umierať mohli... Prezidentská kancelária uvoľnila i fotografie, na ktorých spomínaný výkvet spoločnosti vidieť. Po polstoročných skúsenostiach z práce v médiách i v politike ma však vždy viac zaujímalo oveľa viac to, čo vidieť nebolo. Toma Nicholsona, ktorý hneď po vražde Kuciaka bleskovo zmizol, no predtým podhodil oligarchickým médiám a verejnosti údajnú „taliansku stopu“, som na snímkach nezbadal. Ani nikoho z agentov Bellingcat napojených na americké a britské tajné služby, ktorí na Slovensku pred voľbami školili slovenských liberálov. Pritom všetci spomínaní sú pozoruhodne poprepájaní pupočnou šnúrou tvoriacou SIEŤ. Trochu odlišnou, no skríženou i s tou najznámejšou celosvetovou, v ktorej sa americký miliardár židovského pôvodu z Maďarska a zakladateľ neziskového koncernu Open Society Foundations, George Soros, rozhodol po januárovom Svetovom ekonomickom fóre v Davose, rozhodol uskutočniť personálne zmeny. Celé prijatie u prezidentky  akoby demonštrovalo stretnutie protivládnych pučistov, ktorí sa potľapkali po ramenách, že sa im „beťarstvo“ podarilo a zatiaľ aj „prepieklo“... Čaputová to navyše sama potvrdila slovami, že iniciatíva na protestoch žiadala, aby Slovensko malo dôveryhodnú vládu. „Akú vládu mať budeme, môže rozhodnúť iba suverén, ktorým sú všetci oprávnení voliči SR. Novinárom a občianskym aktivistom slúži ku cti, že spravili všetko, čo mohli, aby rozhodnutie suveréna viedlo k tomu, že Slovensko bude štátom, akým podľa ústavy má byť,“ uviedla.

 

Pýtal som sa šéfov všetkých troch stavovských organizácií v Slovenskej republike, či aj ich prezidentka prijala? Či sa zaujímala o podmienky pre ich činnosť, o názory na spoločenské postavenie žurnalistov, o návrhy na zvýšenie profesionality a navrátení dôveryhodnosti novinárskemu poslaniu? Predseda Slovenskej asociácie novinárov (SAN) Mgr. Štefan Dlugolinský: „Nie, my nie sme vyvolení ....a predtým ani Kiska.“ Predseda Slovenského syndikátu novinárov (SSN)  Daniel Modrovský: „Zatiaľ sme pozvaní neboli, v minulosti sme s prezidentskou kanceláriou komunikovali iba oficiálnou cestou v súvislosti s apelom na nepodpísanie novely Tlačového zákona.“ A predseda Únie slovenských novinárov (ÚSN) PhDr. Jozef Kuchár: „Ozajstní slovenskí prezidenti Rudolf Schuster aj Ivan Gašparovič sa so mnou aj s kolegami stretávali  každý rok. Našu členskú základňu tvoria prevažne novinárski bardi, seniori, teda bývalí kolegovia – spolupútnici – poradcu prezidentky Mariána Leška. Zatiaľ nás nepozvali. Zrejme z obavy, že by v Grasalkovičovom paláci hlasno zaznel pozdrav ´Česť práci!?´“...

 

Takže ako je to s významom novinárskej práce v tejto spoločnosti? Ako chce štát chrániť najmä tých alternatívnych, ktorí si dovolili v uplynulých dvoch rokoch otvorene vyjadrovať svoj názor odlišný od hlavného finančného prúdu a písať komentáre či postoje nevyhovujúce liberálnej kamarile? Je možné očakávať, že práve oni budú po zmene vlády vystavení otvorenej nenávisti mediálnych teroristov a ich fašistickým úderkám typu : Zomri.     Túto predjarnú epizódku prijatia v paláci považujem za pornografiu dôležitosti a lacnú snahu urobiť zo sekty škrabákov najvplyvnejšiu skupinu „neohrozených“.  

 

Budem pozorne sledovať, či nám v najbližšom období investigatívni novinári platení Pentou či Esetom napíšu, prečo by sme si mali v každej domácnosti nakúpiť a zabezpečiť najnutnejšie zásoby trvanlivých potravín - ako napríklad ryža či sušená fazuľa... No tiež informácie zo sveta kultúry a šoubiznisu, či po predvolených účelových filmoch Amnestie, Únos, Sviňa i po viacerých nechcených videách manipulujúcich verejnú mienku a teda voliča – suveréna, nenastúpi na scénu producent či režisér nového podtatranského filmu Megasviňa?