Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

„Využime svoje ústavné právo voliť hlavu štátu!“ – Stanislav Kubánek

Máme za sebou prvé kolo prezidentských volieb. Skončilo podľa očakávania. Aspoň čo sa týka umiestnenia kandidátov na prvých dvoch miestach a teda postupujúcich do 2.kola. možno sa niekomu môže zdať náskok Roberta Fica malý, mám na mysli výsledky prieskumov verejnej mienky, ale mnohí z jeho priaznivcov nešli k volebným urnám z jednoduchého dôvodu – boli jednoznačne presvedčení o jeho prvenstve.

Prvé kolo volieb potvrdilo aj to, čo predpokladali všetky agentúry, zaoberajúce sa prieskumom verejnej mienky, politológovia i samotní politici a nakoniec i občania: vyhrá ho R. Fico a voľby budú iba akési primárky, v ktorých sa rozhodne o jeho súperovi. Stalo sa, bude ním Andrej Kiska. Nechcem ho hodnotiť, nepoznám ho. Beriem však do úvahy slová jedného z najznámejších a najostrieľanejších slovenských politikov – Rudolfa Schustera. Ten tvrdí, že do Prezidentského paláca by mal vstúpiť a začať tam pracovať ako hlava štátu iba ten, kto dôkladne pozná protokol. Pokiaľ sa prezidentom stane človek, ktorý ho nepozná a nemá s ním skúsenosti tak mu potrvá celý rok, než sa ho naučí.

Roberta Fica poznám už takmer dve desaťročia. Nielen poznám, ale úzko s ním spolupracujem. Nielen ja viem o jeho prednostiach, poznajú ich takmer všetci poprední politici v Európe a ďalších krajinách, samozrejme medzi nimi sú všetci premiéri členských štátov Európskej únie. Niektorých z nich oslovili aj naše médiá a agentúry s tým, aby charakterizovali kandidáta č. 1 na funkciu prezidenta Slovenskej republiky. Všetci sa jednoznačne vyjadrili slovami na jeho podporu, ocenili jeho odbornú pripravenosť i charakterové vlastnosti, ktoré ho predurčujú k zasadnutiu na stoličku hlavy štátu. Vyslovili sa tak bez ohľadu na svoju politickú príslušnosť, teda boli to ľudia nielen ľavicového zmýšľania, ale i klasickí konzervatívci, liberáli, či kresťanskí demokrati.

Nie však oni budú rozhodovať o tom, kto sa stane v poradí štvrtým prezidentom SR. Rozhodnú o tom občania Slovenska, teda aj vy, čitatelia Slovenského rozhľadu a vaše široké príbuzenstvo i priatelia a známi. Pozývam ich prostredníctvom vás s vami vybrať z týchto dvoch toho správneho. Určite vás nemusím presvedčovať kto z nich by to mal byť. Jasné že človek, ktorý už v politike preskákal všeličo, ale najmä dokázal a urobil. Príďte teda v sobotu do volebných miestností svojich volebných okrskov a tam využite právo, ktoré vám patrí – voliť v priamej voľbe prvého muža krajiny. Použijem také klasické, už síce ošúchané, ale stále platné heslo všetkých demokratických volieb – Každý hlas je potrebný a práve ten váš môže byť rozhodujúci.
Stanislav KUBÁNEK
Krajský predseda strany SMER-SD v Prešove