Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

„Bonus“ v podobe piva iba záchranárom, hasičom a policajtom – Vladimír Mezencev

Bratislavská Dúbravka, Gabčíkovo, Lipt. Ján, Piešťany, Donovaly, Tatranské Zruby, Tatr. Lomnica, Štrbské Pleso, Lipt. Mikuláš – Demänová, Rožňava, Kysak, Košice... Čo spája tieto mestá a obce? V súčasnosti iba jedna jediná záležitosť: boj s korona vírusom. Ide totiž o karanténne strediská, v ktorých sústreďujú predovšetkým navrátilcov z cudziny. Tí, ako vieme, musia prejsť etapou izolácie a testovania a až keď sa potvrdí, že sú „čistí“ môžu pokračovať ďalej v ceste do vytúženého domova.

 

O košickom stredisku, ktoré zriadil krízový štáb pri VÚC Košický samosprávny kraj v študentskom domove pre stredoškolákov na Medickej ulici sa doteraz veľa nehovorilo. Akoby ho naschvál chcel niekto zatajovať. Nie je to však tak. Presvedčil nás o tom riaditeľ Hotelovej akadémie na Južnej triede v Košiciach Radko Rakušan. „Od 31.marca naša škola zabezpečuje kompletné stravovanie tých, ktorí sa ocitli izolovaní za múrmi tohto internátu. Dostali sme úlohu a snažíme sa ju svedomite plniť. V takomto zariadení, v ktorom sa býva sa variť nesmie a tak stravu pripravujeme v našej školskej jedálni. Nie je to jednoduchá záležitosť, niektoré dni personál pripravuje až 220 kompletných jedál na raňajky, obed i večere. V najprísnejších hygienických podmienkach a tie sa týkajú dopravy na Medickú i samotného výdaja stravy,“ hovorí R. Rakušan. Sám zo skromnosti nespomína, že aj on, spoločne s ďalšími technicko-hospodárskymi pracovníkmi školy, ktorí vlastnia vodičské preukazy, zabezpečujú prepravu jedál z Južnej triedy na Medickú ulicu. Teda s údržbármi, ekonómkami, chyžnými, recepčnými. Veď súčasťou školy je aj hotel Garni Akademia, ktorý momentálne je mimo prevádzky, ale jeho zamestnanci si neužívajú voľna. Nikto neoddychuje, Medická im jednoducho dáva zabrať... Veď každý deň, aj cez Veľkú noc, ich čakala vyčerpávajúca 12-hodinová pracovná smena.

 

Ľudí do košického karanténneho strediska najskôr zvážali z hraníc autobusy s policajným sprievodom, teraz už navrátilci prichádzajú sami vo svojich automobiloch. Na Medickej preto vidieť vozidlá s číslami takmer zo všetkých slovenských okresov, ale aj českými či britskými. Prečo sa ich posádky vrátili na Slovensko až v apríli? Nuž, povráva sa, že niektorí našinci si chceli ešte vybrať rôzne sociálne dávky i detské prídavky v zahraničí, predovšetkým v Spojenom kráľovstve, ešte i za tento mesiac.

 

DOSTÁVAJÚ „MARATÓNSKE“ PIVO

Celú činnosť v karanténnom stredisku zabezpečujú dobrovoľníci z mesta a okolia. Ide predovšetkým o policajtov, hasičov, záchranárov, ktorí majú vytvorené svoje tímy. Ani im nie je čo závidieť, ale večer po skončení smeny sa môžu tešiť aspoň na odmenu v podobe 10-stupňového piva. Venoval im ho Maratónsky klub Košice, ktorý ho v predstihu zakúpil pre účastníkov premiérového májového polmaratónu. Ten, ako vieme, sa pre terajšiu pandémiu neuskutoční a tak pivo nakoniec skončí v hrdlách tých, ktorí síce 21 100 metrov neprebehli, ale nápoj si rozhodne zaslúžia.

 

Tak, ako nikto nevie dokedy nám tu bude šarapatiť korona vírus, tak ešte nikto nevie i to, dokedy bude študentský domov zmenený na karanténne stredisko. Jedno je však isté: i keď aj to na Medickej ulici pripomína skôr staničnú budovu, veď jední prichádzajú, druhí po negatívnom  výsledku testu odchádzajú, dočasne ubytovaným nie je čo závidieť. Majú síce kvalitnú a pravidelnú stravu, ale sú doslova zavretí medzi štyrmi stenami. Prevažná väčšina z nich však chápe, že je to pre nich, aj nás ostatných, jediná cesta k bezpečnému prežitiu.