Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
„ČESKO HLEDÁ PREZIDENTA“... – Štefan Nižňanský
No veď práve... A v týchto slovách z predvolebného klipu českých komerčných televízií je povedané i prezradené všetko. Lebo v skutočnej demokracii si občania hlavu štátu nehľadajú (ako CNN Prima News), ale volia. Vyberajú si (resp. mali by si vyberať) z niekoľkých významných a občanom všeobecne známych, uznávaných osobností s nespochybniteľnými výsledkami práce, verejného pôsobenia aj vzťahu k svojmu štátu. Tiež podľa úcty k parlamentnej demokracii. Podľa mňa je prezidentská funkcia vrcholom politickej kariéry a nie štartom pre verejne neznámu, úplne neskúsenú postavičku. „Vhodného“ – hoci aj úplne neschopného - kandidáta v poslednej dekáde v praxi Európskej únie hľadá iba metropolitná liberálna kaviareň vo východnej časti starého kontinentu, najmä v Bratislave, Prahe, Budapešti, Varšave, Bukurešti, v Sofii a v Pobaltských štátoch. A to spoločne s „otvorenými“ agentúrami, politickými think-tankami a lobistickými klubmi oligarchov, sledujúcimi svoj biznis, záujmy či temné ciele. V štátoch s „ustálenou demokraciou“ Západu je už tento trend doriešený dávnejšie a k žiadnemu prekvapeniu (napr. zvolením nezávislého, ľavicového prezidenta, či euroskeptického alebo anti amerického štátnika ) nemôže dôjsť. Geopolitika, transatlantické záujmy NATO, ciele deep state a jeho apoštolov, kapitál nadnárodných korporácií, tútori svetového mainstreamu to nedopustia. Súc poučený slovenskou skúsenosťou pri voľbe vyhľadaných a podľa oranžovej šablóny dotvorených prezidentov: Andreja Kisku či Zuzany Čaputovej, môžem smutne skonštatovať, že trendy boli viditeľné od začiatku i v Česku. Niektoré médiá dokonca prezidentské voľby neskrývane nazývali „bojom o Pražský hrad“. Lebo mocenské ciele nadovšetko!
Metodika zužovania
Neblahé skúsenosti s vetchými starcami v čele štátu škrtli 8 200 000 voličom hneď v začiatku šance uchádzačov nad hranicou 70 rokov. No i pod 40. Pôvodný scenár „spracovania“ relevantných hlavných kandidátov a modelácie verejnej mienky staval na likvidácii Andreja Babiša – jasného kandidáta politickej opozície. Diskreditáciou a s využitím súdnej moci, k čomu výdatne nahrávala kampaň jeho politických odporcov s mainstreamovými médiami. Žiaľ, v čele tohto prúdu plávala ako ľadoborec vyzbrojený raketami s plochou dráhou letu verejnoprávna ČT, ovládaná liberálnymi aktivistami a novinárskymi snajpermi v redakcii Reportéri. S podporou nacionalistov a šovinistov nemal mať ďalší Slovák (po Gustávovi Husákovi) na Hradčanoch žiadnu šancu. Podľa správania sa i rečí niektorých českých politikov sa zdalo, že by si radšej zvolili Ukrajinca... Najvplyvnejšími sa javili od štartu kampane zákulisné dielne, stružlikajúce budúceho českého prezidenta z „občianskeho kandidáta“ - generála Petra Pavla. Práve kvôli vojnovému konfliktu na Ukrajine, keďže vhodne zapadal do súčasnej protiruskej propagandy Západu a zámerov NATO. Napomáhali tomu napr. reklamné klipy stávkovej kancelárie TIPSPORT, vysielané v českých televíziách, ktorá už vraj začiatkom januára vedela, kto bude víťazom volieb. V grafike favorizovala oboch kandidátov preferovaných voličmi súčasnej Fialovej vládny -generála vo výslužbe Petra Pavla s Danušou Nerudovou – pred tretím Andrejom Babišom. V stávkových kanceláriách sa na hlavných favoritov minulo takmer 150 miliónov českých korún! A vo svojej talkšou Všechnopárty v ČT zasiahol (po vzore Jana Krausa v tv Prima) pred 1.kolom do kampane už aj 77-ročný moderátor Karel Šíp. Už v minulosti vo svojej apolitickej relácii neskrývane vyjadril svoje pohŕdanie Milošom Zemanom. Na javisku slávneho divadla Semafor tentoraz povedal: „Je mi úplne jedno, či v prezidentských voľbách vyhrá Petr alebo Pavel“...
Dostatočne silným sa javilo v českých regiónoch tiež volanie po žene v kresle prezidenta. Po žene, ktorá vraj naštartuje Česko... Bolo zjavné, kým sa inšpirovala časť českej populácie aj niektorých médií ... Ozaj, viete ako najľahšie rozoznať autentického politika od kozmopolitnej bábky, ktorá bude poslušne slúžiť komukoľvek inému než svojmu národu a štátnym záujmom vlasti? Stačí načúvať a ak z úst kandidáta vyletujú s guľometnou kadenciou slová: INKLÚZIA, INAKOSŤ, KOMUNITA, LGBT, DEZINFORMÁCIE, SLUŠNOSŤ, ZMENA .. , volič si môže byť istý, že ich vypúšťa „podchytená“ figúrka na nitkách Bieleho domu či skorumpovaného Bruselu. Každý, kto sledoval vývoj na českej politickej scéne a videl - okrem trápnych predvolebných tv spotov – nebodaj i televízne superdebaty..., postrehol, že tento slovník a gender agendu si na sklonku roka 2022 osvojila práve ekonómka Danuša Nerudová.
Dúchanie do pahreby nudy
Nudu a pre niekoho aj „istotu“ už ale pred prvým kolom, (ktoré sa konalo 13.a 14.januára) vystriedali zásadné zvraty. Z 9-tich vyprofilovaných kandidátov sa ako prvý vzdal kandidatúry odborový predák Josef Středula. Odstúpil z volieb týždeň pred prvým kolom práve v prospech jedinej kandidujúcej ženy - bývalej rektorky Mendelovej univerzity v Brne. Urobil tak krátko po tom, čo sa mu na transparentom účte objavilo od sponzora 5 miliónov, ktoré si obratom z účtu stiahol... Takže voličom ostalo na šachovnici 8 figúrok.
Politickou scénou ale viac zatriasol vzápätí rozsudok pražského súdu o oslobodení Andreja Babiša v kauze farmy „Čapí hnízdo“. Bývalý premiér a predseda ANO k tomu na tlačovej besede povedal: „Je to dôkaz, že máme nezávislú justíciu. Úľavu cítim najmä kvôli svojej rodine, ktorá v posledných rokoch žila traumatizovaná.“ No nezabudol dodať, že naďalej trvá na svojom vyjadrení o politickom stíhaní, ktoré malo ovplyvniť voľby. Zaujímavým momentom bola tiež rýchla reakcia predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, ktorý na sociálnej sieti Twitter privítal oslobodzujúci rozsudok voči českému expremiérovi a predsedovi hnutia ANO Andrejovi Babišovi. Sprostredkoval nám ho spravodajca TASR v Budapešti . "Som rád, že na faktoch stále záleží! Prajem všetko najlepšie, Andrej Babiš. Bojuj ďalej!" napísal Orbán. Tendencia urobiť z Babiša martýra mu vlastne pomáhala, čo dokazoval napr. i volebný model agentúry Ipsos, ktorá mu namerala 28,6% hlasov. V tesnom závese za ním zaostal generál Pavel (27,8%) a Nerudová (24,6%). Prieskum ale odhalil, že asi tretina voličov nebola stále ešte o svojom výbere rozhodnutá. Priznám sa, že som podozrievavý a napadla mi myšlienka, či Babišovo oslobodenie spod obžaloby nebol len diabolský ťah vo „vysokej hre patriotov“, namierený práve proti expremiérovi slovenského pôvodu. Siahol dokonca k pozoruhodnému spôsobu kampane, keď televíznym debatám, ktoré vyzerali skôr ako televízne kvízy – sa vyhýbal. Bol iba v jedinej – vysielanej v komerčnej tv NOVA. Zaujímavé, že? Napriek tomu mu preferencie stúpali. Americké ambasády v štátoch „Východu“ sú rozpálené do biela. Vedel som si predstaviť ako sa veľvyslanci strhávali zo zlého sna, v ktorom sa plní hrozba - že by k neposlušnému Orbánovi v srdci Európy - pribudol tvrdohlavý a odolný Babiš. A nebodaj že by sa pod Tatrami vrátil k valaške (na čele zjednoteného národného bloku) Fico!
Rozuzlenie – víťazstvo či prehra demokracie?
Napokon sčítanie hlasov vyše 68% zúčastnených voličov v prvom kole prinieslo remízu, no rozhodlo, že postúpili: Petr Pavel s 35,40 % , pred Andrejom Babišom. Tomu dalo svoje hlasy 34,99 % elektoriátu. Prognózy stávkových kancelárií sa potvrdili, agentúry odhadovali alebo „merali“ zase chybne. Výsledok (prepadnutie/vypadnutie) jedinej ženy medzi kandidátmi - Danuše Nerudovej - nepriamo vystavilo vysvedčenie chorej politike Čaputovej v susednom štáte. Druhé kolo vytýčili na 27. a 28.januára 2023. Kampaň bola ostrejšia, špinavá, ba až nechutná. Voliči mali zdanlivo – očami mainstreamu - v tejto „hre o tróny“ na výber : buď oligarchu alebo vojaka. Babišovo heslo: „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat, ne voják“, mohlo mnohých prekvapiť. No znalci generálovej temnej vojnovej minulosti pochopili, že Andrej Babiš naráža na jeho veľmi konkrétny a nebezpečný čin. Podľa oficiálneho záznamu z rokovania velenia NATO spis: 254 DSC 15 F , bod 86 z nedele 11.októbra 2015, práve generál Petr Pavel navrhol de facto rozpútať nové kolo pretekov v jadrovom zbrojení s Ruskom. Našťastie vtedy český vojnový štváč pripomínajúci piateho mušketiera, s volaním po rozmiestnení nových a početných atómových zbraní na ochranu Pobaltia i ďalších nových štátov NATO v USA, stroskotal...Ešte aj niekoľko rokov po jeho návrhu totiž, najvyššia šéfka NATO pre jadrové zbrane – Američanka Jessica Cox - udržala zdržanlivý postoj USA v tejto otázke. Zabránila tak obrovskej a v dôsledkoch úplne nevypočítateľnej eskalácii konfliktu medzi NATO a Ruskom, vyvolanom udalosťami na Ukrajine v roku 2014.
Praha a láska zvítězí nad vsí a nenávistí!
Tým, že za chrbát Petra Pavla sa zoradil pred druhým kolom celý šík neúspešných kandidátov prvého kola, prezidentské voľby boli vlastne referendom proti Babišovi (ako kedysi na Slovensku proti Vladimírovi Mečiarovi alebo proti Róbertovi Ficovi). Český politológ Oskar Krejčí to v Slove glosoval: Vyhrává ten, kdo dokáže lépe naplnit přání Jeho Veličenstva Bruselu“.
V poslednom týždni kampane sa objavili urážky, lži, vyhrážky, nábojnica v obálke pre Babišovu manželku, no v politickom mariáši sa vytiahla dokonca nacionalistická a šovinistická karta. V Prahe sa objavili plagáty: „Dalšího Čechoslováka už NE!“ s fotkou Husáka i Babiša. Proti hnusu sa síce ozvali Slováci združení v Pražskej kaviarni, no príliš to nepomohlo... Dnes už vieme, že v stávkových kanceláriách zbohatli priaznivci generála vo výslužbe. Aj to, že Andrejovi Babišovi “vykypelo z hrnca“... Pod kotlom si ale zakúril sám, neuváženými až hlúpymi výrokmi. Po troch dvojnásobných prezidentoch: Václavovi Havlovi, Václavovi Klausovi a Milošovi Zemanovi prichádza teda na Pražský hrad a do Lánov nová hlava štátu. Petr Pavel. Napriek všetkému, opäť generál a s komunistickou minulosťou. Na Hradčanoch totiž už na prezidentskom tróne generál sedel. Bolo to prvý raz 30.marca 1968, keď sa hlavou socialistického Československa stal armádny generál Ludvík Svoboda. Ten sa ale nasadením vlastného života zaslúžil o oslobodenie vlasti aj Európy spod fašistického jarma. Tento fakt (30 rokov po „Nežnej revolúcii“) niektorí bystrí pozorovatelia označili za novembrovú kontrarevolúciu v Českej republike. A my – na Slovensku – by sme podľa pražskej spravodajkyne RTVS mali byť nadšení z toho, že k víťazstvu nového prezidenta ČR Petra Pavla vedú aj slovenské stupaje. V jeho volebnom štábe boli totiž dvaja Slováci, známi tiež z prezidentskej kampane Zuzany Čaputovej. Teda nespochybniteľné transatlantické sieťovanie európskych politických kádrov.
Spolu s obyvateľmi krajín V4 – môžeme teraz tiež tipovať. Ako a kam sa bude uberať politika Českej republiky v nasledujúcich 5-tich rokoch? No i to, či sa stred Európy (ako možný terč) vzdiali alebo priblíži v ďalekohľadoch vojnových plánovačov?
PREZIDENTSKÉ VOĽBY v ČR 2023
Účasť elektoriátu = 70,25%
Petr Pavel = 58,32 % hlasov (3 358 926 voličov)
Andrej Babiš = 41,67 % hlasov (2 400 271 voličov)
Na tipovanie v stávkových kanceláriách Česi minuli = 500 milión korún)