Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

„Objektivita“ našich médií – Stanislav Kubánek

Stávalo sa, že veľvyslanci USA, pôsobiaci v Bratislave, kritizovali prácu našich vlád, medzi nimi aj tých, na čele ktorých stál Robert Fico. Nechcem teraz komentovať vtedajšie ich názory a pripomienky, samozrejme boli vždy subjektívne a niekedy aj neobjektívne. Čím však boli kritickejšie tým väčší priestor im venovali naše média – jednoducho mali si koho podať. Samozrejme, neanalyzovali vyjadrenia veľvyslanca, nepoukazovali na to v čom mal pravdu, v čom bola kritika z jeho strany až prehnane tvrdá a nezaslúžená, ale našli príležitosť – obrazne povedané – kopnúť si do premiéra a zároveň predsedu nášho Smeru-SD.

 

Nedávno sa súčasný veľvyslanec USA v Bratislave Theodore Sedgwick stretol s Robertom Ficom a vtedy ocenil kroky, ktoré Slovensko v súčasnosti podniklo v boji proti korupcii. Uviedlo  to vo svojom vyhlásení po tomto stretnutí americké veľvyslanectvo. Na tomto stretnutí najvyšší oficiálny predstaviteľ USA na Slovensku ocenil spoluprácu s iniciatívou štrnástich rôznych profesijných a odborových organizácií na čele s Americkou obchodnou komorou, ktoré pripravujú nový protikorupčný akčný plán.  USA  tiež vysoko oceňujú všestrannú pomoc, teda morálnu aj materiálnu, ktoré Slovensko poskytuje Ukrajine. Jeho Excelencia nášmu premiérovi doslova povedala: „Ďakujem vám za to, že Slovensko umožnilo spätný tok plynu. Sme vám vďační za skutky, ktoré Slovensko vykonalo vo vzťahu k Ukrajine...“.

 

Prečo sa vraciam k tomuto stretnutiu, keď neprinášam z neho žiadne, doteraz nezverejnené informácie? Len preto, lebo prevažná väčšina médií ho dokonca vôbec nezaregistrovala a keď áno, tak o ňom priniesla iba stručnú informáciu. Samozrejme, našim pravicovým tzv. mienkotvorným  médiám nehrá do karát pochvala  Slovenska zo strany USA v čase, kedy na čele vlády stojí Robert Fico! Jednoduché a pravdivé vysvetlenie. Aký veľký priestor by však páni novinári venovali vo svojich médiách v prípade, že by pán veľvyslanec nejaké skutky súčasnej našej vlády ostro odsúdil a kritizoval. To by si prišli na svoje!  Takto sa museli tváriť, že o žiadnom stretnutí T. Sedgwicka s R. Ficom a vyhlásení americkej ambasády nič nevedia a pokiaľ niečo zverejnili, tak iba veľmi  stručnú a nenápadnú informáciu. Nuž, tak to už u nás na Slovensku chodí...

 

Slovenská republika v súčasnosti zlepšuje aj svoj index ekonomickej slobody. Rebríček krajín sa zostavuje za Atlantikom, teda mali by sme mu dôverovať. Znížili sme mieru korupcie, zlepšili podnikateľské prostredie aj trh práce. Na výsledky za uplynulý rok si ešte musíme počkať, ale za rok 2013 sme postúpili o sedem priečok na 50. miesto na svete. Žiaľ, v súčasnosti ešte nemáme na také krajiny ako Singapur, Nový Zéland, Austráliu, Švajčiarsko, Kanadu, Írsko, Fínsko a ďalšie, ale sme dokonca na tom lepšie než Taliansko, Francúzsko a Portugalsko a na úrovní Španielska. Nie najhoršia bilancia, ale verme, že ju z roka na rok budeme zlepšovať. Máme predsa čo.

 

Ani o tom, že index ekonomickej slobody sa od nástupu vlády R. Fica zlepšuje a je dokonca vyšší ako za predchádzajúcej pravicovej vlády I. Radičovej, sa v našich masovokomunikačných prostriedkoch veľa nepísalo a nehovorilo. Keby to bolo naopak, tak by SMER-SD dostal svoje. Ale – na tú „objektívnosť“  prevažnej väčšiny  našich denníkov, časopisov i súkromných televízií sme si už zvykli.

Stanislav KUBÁNEK

poslanec NR SR /SMER-SD/