Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

„Nepatríme medzi národy, ktoré ničia pomníky, ale my ich zveľaďujeme“ – Vladimír Dobrovič

Na spomienkovom podujatí - 27. ročníku pochodu na Malý Slavín - 25. mája si Bratislavčania uctili pamiatku dvoch sovietskych vojakov Ivana Gorjonova a Nikolaja Finuškina, ktorí padli 4. 4. 1945, pri oslobodzovaní Bratislavy a pochovaní sú v Malých Karpatoch.

 

Na pozvanie organizátorov: Klubu Nového slova, OblV SZPB Bratislava, Klubu bratislavských antifašistov pri strane SMER-SD, Inštitútu ASA (analýzy, stratégie, alternatívy) a Veľvyslanectva RF prišla položiť kytice kvetov a pokloniť sa k pamiatke červenoarmejcov, našich osloboditeľov s pod fašistickej poroby, vyše stovka účastníkov Pochodu, ktorý zrejme pre vek a zdravotné obmedzenia mnohí absolvovali  autobusmi. Potešiteľné je, že prišli aj celé rodiny s deťmi i s vnúčatami.  

 

Ako prvý s príhovorom vystúpil Milan Ftáčnik, jeden zo zakladateľov tejto tradície. Vzdal úctu obetiam a všetkým tým, ktorí sa podieľali na víťazstve nad nacizmom a fašizmom a zabezpečili pre nás, že môžeme žiť v mieri. 

Veľvyslanca RF Alexej L. Fedotov poďakoval organizátorom a prítomným za toto už tradičné spomienkové podujatie, ktoré potvrdzuje, že naše národy majú spoločný názor na históriu 2. sv. vojny, históriu víťazstva, na to, akú cenu stálo toto víťazstvo. Pripomenul však, že napriek historickej porážke fašizmu pred 74 rokmi musíme byť naďalej obozretní pred rôznymi nebezpečnými prejavmi, ktoré nám pripomínajú tú otrasnú dobu.

Veľvyslanec Bieloruskej republiky v SR Igor A. Leščeňa poukázal na historické súvislosti Dňa víťazstva s hrdinským protifašistickým odbojom Slovenska, ktorý vyvrcholil SNP.

Predseda OblV SZPB Bratislava M. Krno, vyjadril úprimnú hrdosť na to, že „nepatríme medzi národy, ktoré ničia pomníky ale my ich zveľaďujeme“ a pripomíname si tých, ktorí bojovali proti fašizmu a pritom mnohí z nich položili aj svoj život.

 

Oficiálnej časti sa zúčastnil aj zástupca Veľvyslanectva Čínskej ľudovej republiky.   Predseda Klubu Nového slova Jozef Lysý, tak ako vždy, aj tentoraz pozval všetkých na výborný guláš a posedenie pri vatre s opekaním zapekačiek. Spomínanie a výmenu názorov ukončili až pristavené autobusy.