Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

„Nechceme novú železnú oponu!“ – Vladimír Mikunda

Čo tu ďalej zaznelo?  Že agresívna politika NATO je v rozpore so záujmami Európskej únie! Že Európa siaha až po Ural a mier sa dá zabezpečiť len spoluprácou s Ruskom! Nie proti nemu. Že „naši novinári sú pokrytecky potichu, no my mlčať nebudeme!“, „Spočiatku vás budú ignorovať, potom sa vám budú vysmievať, neskôr sa vás začnú báť a keď vydržíte – vyhráte, zvíťazíte!“.

 

„Nárast počtu utečencov Blízkeho východu je jednou z hlavných obžalôb politiky NATO a jej členských štátov“, povedal expert na medzinárodné právo Branislav Fábry, ako prvý rečník štvrtkového mierového zhromaždenia „Za mier, proti vojne a proti cudzím vojenským základniam na území Slovenska“.

·         Dodal, že „všetci si pamätáme neslávne intervencie v Iraku, v Líbyi a v iných krajinách Blízkeho východu, ktoré doviedli  mnohé bohaté ropné krajiny do stredovekých pomerov. Na militantnú expanzívnu politiku NATO na Blízkom východe pritom doplácame my, Európania. V posledných rokoch tak EÚ stratila svojich dôležitých partnerov v krajinách Blízkeho východu a takto to už ďalej nemôže pokračovať!  Nechceme ďalšie vojny! Nechceme vojenskú infraštruktúru NATO! Nechceme základne NATO na Slovensku!“ .

·         Branislav Fábry potom zdôraznil, že „je načase, aby si aj európski politici uvedomili, že agresívna politika NATO je v rozpore so záujmami Európskej únie!“  

·         Štvrtkové zhromaždenie nastavilo zrkadlo aj „nezávislým“ novinárom: „Pred 16-timi rokmi 23. apríla 1999 zbombardovali lietadlá NATO juhoslovanskú televíziu v Belehrade a zavraždili pri tom množstvo novinárov. Známy filozof Chomsky porovnal tento útok a útokom na časopis Charlie Hebdo. Spýtajte sa však slovenských novinárov, ktorý z nich ten útok odsúdili a ktorí proti nemu protestovali. Naši novinári majú plné ústa slov o slobode médií, o slobode slova, avšak keď zabíjajú novinárov s opačným názorom, tak sú pokrytecky potichu. My však mlčať nebudeme!“

 

x x x

 

Z vystúpenia vysokoškolského pedagóga Františka Škvrndu:

Najskôr predniesol myšlienku jedného z najznámejších bojovníkov za nenásilie, za mier, Mahatmú Gándhiho: Spočiatku vás budú ignorovať, potom sa vám budú vysmievať, neskôr sa vás začnú báť a keď vydržíte – vyhráte, zvíťazíte!

·         Nechceme nič zlého, chce opakovať stále len jedno a to isté: chceme blaho pokoja a mieru pre nás, pre naše deti, pre našich vnukov, ale aj pre celý svet. Preto sme proti tomu aby sa na našom území rozmiestňovali akékoľvek cudzie vojenské základne, aby sa tu umiestňoval akýkoľvek cudzí vojenský materiál, aby tu boli nastálo akýkoľvek cudzí vojaci!

·         Najväčšie nebezpečenstvo tzv. „americkej vojenskej pomoci“ je v tom, že Washington má plné ústa sladkých, ale slizkých rečí o tom, že je za spravodlivosť a za poriadok.

·         Americkí vojaci keď sa umiestnia na území ktoréhokoľvek štátu, nemusia rešpektovať zákony toho štátu. Nech sa dopustia akéhokoľvek trestného činu, hoci aj najhoršieho, nemôže ich súdiť ten štát, na území ktorého trestný čin spáchali.

Vyplýva z toho, že ten, čo je za základne NATO na Slovensku, tak ten nezvyšuje našu bezpečnosť, ale naopak, skôr nás ohrozuje!!!

·         Treba vidieť aj predstavu Američanov o kovbojskom práve: najskôr budeme strieľať a potom sa pozrieme na koho sme strieľali.

Aj preto toto je nebezpečný každý, kto hovorí, že podporuje rozmiestňovanie základní NATO, predovšetkým amerických, na našom území.

·         Treba sa opýtať načo chce NATO zvyšovať výdavky na zbrojenie? Podľa Štokholmského inštitútu pre mier v krajinách NATO dnes žije asi 13 % svetového obyvateľstva. No títo na zbrojenie vydávajú takmer 52 % peňazí, ktoré na vojenské účely vydáva celý svet. 

Proti komu zbroja? Prečo Američania a NATO chcú, aby sa zvyšovali výdavky na zbrojenie keď Rusko a Čína spolu nevydávajú na tieto účely ani polovicu toho, čo vydávajú samotní Američania.

·         Podobné zhromaždenia ako toto sa konajú nielen v Českej republike, ale už aj v Taliansku – pod heslo NIE NATO, NIE VOJNE!

 

K programu tohto zhromaždenia sa pripojila aj významná postava slovenského herectva národná umelkyňa Eva Kristínová, ktorá svoj obrovský vnútorný náboj vložila do slov básne Andreja Žarnova Domovina. Viacerí účastníci sa jej potom prišli za tento prednes osobne poďakovať.

 

Štefan Kalina, Charta:

·         Mimoriadne nás znepokojuje politický teror na Ukrajine! Vraždy politických oponentov, zastrašovanie každého, kto má iný názor, prijímanie antidemokratických zákonov, glorifikácia krajného nacionalizmu a fašizmu, ničenie historických a kultúrnych hodnôt minulého obdobia, totálne ničenie hospodárstva.

Sme znepokojení keď vidíme ako slovenskí politici tieto negatívne javy alibisticky opomínajú a strkajú hlavu do piesku. Oficiálne podporujú fašistickú politiku Kyjeva – politicky, vojensky, materiálne a propagandisticky.

·         Hanbím sa za to, že máme v najvyššom zastupiteľskom zhromaždení takých zástupcov ako Šebej a ďalší, ktorí apelujú na miestne samosprávy aby tieto urobili (ruským) motorkárom (Noční vlci) všemožné prekážky (v Bratislave na Slavíne položia veniec 2. mája) a nazývajú ich bandou Putina.

Chcem dodať, že keď dedovia motorkárov oslobodzovali Európu od fašizmu (schengenské) vízum na to nepotrebovali!

My budeme ruských motorkárov vítať ako bratov a ako potomkov našich osloboditeľov.

·         Nakoniec chceme povedať: Nie NATO, pretože NATO – to je vojna! Nie NATO, pretože vojna – to je utrpenie, bieda a smrť. Nie NATO – lebo my chceme žiť!

Na záver Štefan Kalina všetkých pozýva na manifestáciu Slovensko za mier“

 Bude sa konať 1. mája o 11.55 hod. (čiže doslova a do písmena „o päť minút dvanásť“) v Bratislave na Hodžovom námestí pred prezidentským palácom. „Prídťe, čakáme vás!“

 

Silvia Motlová

Nie som tu za nikoho, som tu z vlastného presvedčenia a chcem povedať: Tak, ako sa za našimi chrbtami rozhodlo o tom, že vstúpime do NATO, tak sa za našimi chrbtami rozhoduje o zmluve o TTIP (transatlantická zmluva medzi USA a EÚ).

·         Chcú nám zničiť naše poľnohospodárstvo! Naše mliekarenské výrobky, chcú nám sem navláčiť geneticky modifikované potraviny. ...tie sú rakovinotvorné!!!

·         Pred týždňom, dvoma sa predala mliekarenská spoločnosť, ktorá sa volala „Zvolenský“ a patrí Američanom!

·         Ako viete, EÚ vydala vyhlášku, že každá krajina, ktorá je v EÚ sa môže slobodne rozhodnúť, či chce prijať TTIP alebo ho nechce prijať. Pred týždňom sa pán premiér vyslovil, že on nepôjde proti EÚ a takáto zmluva by mohla byť teoreticky prijatá!!! Je to hanba!

 

Vo štvrtok sa medzi nami objavilo aj niekoľko aktivistov z Českej republiky a z ich vystúpení boli zaujímavé tieto myšlienky:

·         Že ak budeme len kričať čo nechceme, tak to je málo. Dokedy, my, občania, nebudeme mať právo vyvolať referendum a svojou vôľou zaviazať vládu, parlament... i prezidenta vašej krajiny, mojej krajiny, tak sme stále len stádo oviec, s ktorým si budú robiť čo chcú!

·         Môžeme tu na námestí hovoriť rok, dva, tri, štyri... to znamená, „dohodnite sa, vyvolajte tlak na vašu vládu, aby ste mali právo... naozaj to zmeniť!!! Aby ste vedeli za čo tu ste!

·         Vyvolajme generálny posteľový štrajk. Toho sa budú môcť zúčastniť aj policajti v civile (aj vojaci, aj štátni zamestnanci, aj...)

·         Prestaňme byť ovcami, ktoré nemajú právo na referendum!!!

 

Marián Ostatník

·         Najskôr na zhromaždení privítal „všetkých pracovníkov Slovenskej informačnej služby“ a že nech zostanú aj naďalej, nakoľko v ďalšom informoval o práve podanom trestnom oznámení na prezidenta SR Andreja Kisku.

·         „Dnes o 14.40 hod. som podal trestné oznámenie na pána, ktorý tiež, ako na Ukrajine je oligarcha a podal som na pána prezidenta Kisku trestné oznámenie.“ „Za porušovanie volebného zákona!... za korupciu...“

Zaznamenal Vladimír Mikunda