Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Županmi sa chce stať až 55 záujemcov – Vladimír Mezencev

Veľa povolaných, málo vyvolených

Pred každými voľbami predsedov samosprávnych krajov konštatujeme, že táto funkcia je medzi politikmi na regionálnej úrovni (ale nielen medzi nimi) zaujímavá a príťažlivá. Veď aj v tomto roku o stoličky ôsmich „županov“ bude zápoliť až 55 uchádzačov, teda v priemere v jednom kraji sedem. Okrem toho musíme pripomenúť, že všetci doterajší predsedovia samostatných krajov, až na jednu výnimku, chcú vo svojich kanceláriách zostať aj v najbližších piatich rokoch. Aj tá výnimka je skôr symbolická. Predseda BBSK Ján Lunter (nezávislý) sa síce rozhodol nekandidovať, ale o jeho stoličku sa bude uchádzať syn Ondrej Lunter, v súčasnosti aj otcov zástupca vo funkcii podpredsedu Banskobystrického samosprávneho kraja!

 

Aj doterajší predsedovia idú do volieb ako kandidáti rôznych koalícií, trochu pozmenených v porovnaní s tými, s ktorými pred piatimi rokmi vyhrali vo svojich krajoch. Nuž, čo sa týka tých koalícií v prípadoch niektorých kandidátov sa objavujú aj také mená strán a hnutí, ktoré väčšine z nás nič nehovoria. Napr. Práca slovenského národa, Život, Strana moderného Slovenska, Starostovia a Nezávislí...

Vráťme sa ale k tým počtom kandidátov v jednotlivých krajoch. Čísla hovoria jednoznačne: čím ďalej na východ, tým je ich viac. V Bratislavskom a Trenčianskom sú iba traja, v Žilinskom piati, Trnavskom a Banskobystrickom šiesti, Nitrianskom a Prešovskom desiati a rekord drží Košický kraj s dvanástimi kandidátmi na funkciu prvej osoby v kraji, teda až štyrikrát viac (!) než v Bratislavskom a Trenčianskom. Ešte jedno porovnanie: Bratislavský, Trenčiansky, Žilinský, Trnavský a Banskobystrický kraj majú dohromady iba o jedného kandidáta na predsedu viac, než dva východoslovenské kraje.

 

NIE SME STÁVKOVÁ KANCELÁRIA!

Nie, rozhodne nebudeme analyzovať zloženia kandidátov na predsedov samosprávnych krajov od Bratislavy po Košice a Prešov. To skutočne necháme na rôznych politológov a tipérov. Predsa však chceme upozorniť na niektoré zaujímavosti súvisiace s týmito voľbami. Tak tradične doterajší predsedovia majú určitý náskok a ten si nenechajú ujsť. Aj ich sa síce týkali rôzne kauzičky, ale ako to už na našich zemepisných šírkach chodí, ľudia na ne zvyknú rýchlo zabúdať. Zaujímavou záležitosťou, ktorá začala ešte v prvej polovici minulého roku bolo uvažovanie o tom, že strany Smer-SD a Hlas-SD (i keď vtedy ešte poriadne rozhádané) nájdu spoločných kandidátov na županov. V podstate sa to v žiadnom kraji nestalo, i keď tieto dve strany sa stretli v niektorých koalíciách. Napríklad za doterajším predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslavom Baškom (pred piatimi rokmi koalícia Smer-SD, SNS, Most-Híd a Strana zelených) stojí dnes koalícia Smer-SD, Hlas-SD, Sme rodina a SNS!

Silným kandidátom v Prešovskom kraji bude určite Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS-u, ktorý je síce oficiálne nezávislý, ale s podporou strán Hlas-SD, Smer-SD, SNS, Szövetség-Aliancia.

 

Košický kraj je doslova zaplavený bilboardami súčasného predsedu KSK Rastislava Trnku a zdá sa, že od roku 1990 ani jeden slovenský politik ich toľko nemal. Sú doslova všade a zároveň okrem Trnkovej tváre propagujú niektoré udalosti a výsledky práce Košického samosprávneho kraja. Je ich síce naozaj dosť, ale na druhej strane aj tých káuz. Jedno je isté: tých protikandidátov má R. Trnka naozaj dosť, konkrétne toľko, že sa z nich môže postaviť futbalová jedenástka. Tým najvážnejším určite bude súčasný primátor Michaloviec Viliam Záhorčák (Smer-SD, Sme rodina, SNS, Život, Strana moderného Slovenska, Národná koalícia/Nezávislí kandidáti). Už sme aj počuli Košičanov, ktorí sa netaja tým, že svoje hlasy dajú michalovskému primátorovi. Predovšetkým preto, lebo má nemalú zásluhu na tom, že toto zemplínske okresné mesto sa môže pochváliť vynikajúcimi športovými výsledkami, ktoré im môžu závidieť Košičania i Prešovčania. Michalovské hádzanárky sú najlepšie na celom území bývalého Československa, futbalisti pre zmenu sú jedinými zástupcami celého východného Slovenska v najvyššej futbalovej súťaži a toto mesto má aj zastúpenie medzi slovenskou hokejovou elitou.

 

Za zmienku stojí aj nominácia bývalého žilinského primátora Igora Chomu (Smer-SD), ktorý bude mať štyroch súperov, medzi nimi aj terajšiu predsedníčku ŽSK Eriku Jurinovú. Za ňou stojí predovšetkým OĽaNO, SaS, Sme rodina, Za ľudí, Kresťanská únia, DS, ODS, Spolu, NOVA, OKS, Zmena zdola. Nuž, je ich skutočne veľa. Ale Igor Choma je jej už teraz dôstojným súperom...

Z menoslovu uchádzačov o funkciu predsedu niektorého zo samostatných krajov udrú do očí mená takého skúseného regionálneho politika, akým je terajší predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica (Smer-SD a SNS), či bývalého banskobystrického župana a predsedu politickej strany Kotlebovci-ĽSNS Mariána Kotlebu, či podpredsedu KDH a vicežupana v ŽSK Igora Jackulíka.

 

KTO JE VLASTNE NEZÁVISLÝ KANDIDÁT?

V posledných rokoch sa na úrovni regionálnej a komunálnej politiky dostávajú do popredia nezávislí kandidáti a potom už nezávislí poslanci, primátori, župani. Mnohí z nich síce o sebe vyhlasujú, akí sú nezávislé, ale zároveň uvádzajú aj strany a hnutia, ktoré ich počas celej volebnej kampane jednoznačne podporujú. Ťažko tu potom hovoriť o klasickej nezávislosti, keď potom úspešný kandidát po zvolení musí splácať svoje dlhy voči politickým podporovateľom. Tých skutočne nezávislých je na ôsmich kandidačných listinách dohromady iba dvanásť, z toho najviac v Košickom kraji – traja. Ťažko napríklad za nezávislého kandidáta považovať Ondreja Luntera, ktorý síce o sebe tvrdé, že je nezávislým, ale s podporou SaS, KDH, Hlasu-SD, PS a Spolu. Takže – nie je nezávislý ako nezávislý...

 

BUDÚ PREKVAPENIA?

Možno áno. V predchádzajúcich voľbách boli najviac na východe. Vtedy tam svoje postavenie stratila strana Smer-SD, ktorá mala svojich osvedčených predsedov samosprávnych krajov v Košiciach (Zdenko Trebuľa) i Prešove (Peter Chudík). S tým, že v metropole východu takú známu a obľúbenú osobnosť, akou bezpochyby bol košický primátor Richard Raši zdolá vo voľbách vtedy celkom neznámy Rastislav Trnka, skutočne nerátal nikto. Rašimu „zlomila krk“ jedna jediná záležitosť – jeho nevydarená aktivita v súvislosti s platením parkovného v meste. V tomto prípade sa ukázalo, že o víťazovi volieb sa rozhodlo v krajskom sídle. V tomto roku však nekandiduje ani jeden primátor sídla samosprávneho kraja a Viliamovi Záhorčákovi z Michaloviec jeho súčasná funkcia môže iba pomôcť...