Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ŽIADNA KOALIČNÁ KRÍZA SA NEKONÁ! – Stanislav Kubánek

Tak tu máme to, čo som už naznačil v predchádzajúcom vydaní Slovenského rozhľadu. Z iniciatívy Igora Matoviča /OľaNO/ sa opozícia snaží odvolať v parlamente premiéra Roberta Fica, ministra hospodárstva Petra Žigu a akoby to nebolo dosť, tak celú vládu! Napriek tomu, že si dobre uvedomuje, že chce nemožné. Prečo by sa o to aj neúspešne nepokúsili, veď vo vláde sa síce nič nezmení, ale o nich sa bude hovoriť. Nakoniec, ide predsa o reklamu zadarmo.

 

Robert Fico i minister Peter Žiga v celej záležitosti zaujímajú také stanoviská, aké od nich verejnosť očakávala. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík z pohľadu tejto funkcie je už pre nás minulosťou a okrem toho jeho nedávne kroky pri preceňovaní majetku energetických spoločností bude preverovať polícia. Oficiálne to oznámil prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Jednoducho do celej záležitosti so zvyšovaním cien elektriny R. Fico vstúpil veľmi rázne a z jeho iniciatívy sa budú nanovo prepočítavať koncové ceny elektriny, čaká sa iba na vypracovanie a schválenie novej vyhlášky o elektroenergetike. Bodka. Veď občania aj firmy, pokiaľ už zaplatili zvýšené zálohové platby, tak ich v priebehu roka budú mať zúčtované a neprídu preto ani o jediné euro. V novej vyhláške sa nebudú riešiť ani poplatky za ističe, ktoré v mnohých prípadoch spôsobili vysoký medziročný nárast zálohových faktúr odberateľov.

 

Áno, v súvislosti s touto celou kauzou vznikli určité koaličné spory medzi Smerom-SD a SNS. Nie, nie je to žiadna veľká politická kríza, na ktorú stále opozícia čaká. Je to súčasť života v každej krajine, v ktorej funguje parlamentná demokracia. Každá takáto koalícia je ako manželstvo z rozumu, v ktorom to niekedy poriadne zaiskrí. Naši koaliční partneri zo SNS tento súčasný stav berú ako súčasť politického života, nehovoria o žiadnej kríze a vychádzajú z toho, že parlament je funkčný.

 

I keď náš premiér od začiatku celej kauzy so zvyšovaním cien elektriny si zachoval jasnú hlavu a veľmi pohotovo reagoval na všetko, čo s tým súviselo, je to celé aj ponaučenie pre nás všetkých. Napríklad to, že ani svojim nominantom sa nedá automaticky a bezvýhradne veriť, i keď majú svoje mandáty tak tu predsa musí lepšie fungovať kontrolná činnosť. Okrem toho predsedovia koaličných strán musia viac komunikovať medzi sebou, veď nie je predsa možné aby v takejto situácii sa premiér a predseda NR SR, teda lídri dvoch stále najsilnejších politických a zároveň koaličných subjektov nestretli až štyri dni. Pre nabitý program R. Fica síce nemohli, ale tu predsa vôbec nejde ani tak o koaličnú radu, ako o neformálne stretnutie predsedov koaličných strán. Na druhej strane R. Fico a A. Danko si vedia vyriešiť všetky problémy sami medzi sebou a určite k tomu nepotrebujú žiadneho koaličného zmierovateľa, konkrétne B. Bugára, ktorý sa podľa niektorých médií do tejto funkcie sám nominoval. Veď každý z tejto trojice si uvedomuje, že súčasná vládna i parlamentná koalícia je to najrozumnejšie riešenie v krajine, je to symbol jej politickej stability. Ľudia z najbližšieho okolia R. Fica i A. Danka sú presvedčení, že tu nejde o žiadny osobný spor medzi nimi, jednoducho vzniklo určité politické napätie. Veď predsa na J. Holjenčíkovi nemôže stáť či padať vládna koalícia. To už by bola absurdita najväčšieho kalibru...