Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Športové hviezdy si to rozdali vo fajnballe – Ján Sliačan

Nie tak dávno sme v Slovenskom rozhľade písali o novom športovom odvetví, konkrétne o loptovej hre, ktorá sa zrodila na východnom Slovensku, v Snine. Dostala meno fajnball a môžu sa jej venovať deti predškolského veku až po dôchodcov. Samozrejme, určitý čas potrvá, než sa fajnball rozšíri do všetkých kútov republiky, ale raz sa tak určite stane. Zatiaľ existujú iba dve špecializované ihriská, jedno v Snine a druhé v obci Budimír /okr. Košice-okolie/.

 

To budimírske  nedávno navštívili členovia Olympijského klubu Košice na čele s jeho čestným členom Antonom Švajlenom, účastníkom  LOH 1964 v Tókiu a držiteľom striebornej olympijskej medaily. Tento v minulosti vynikajúci futbalový brankár VSS Košice, ktorý dokonca v najvyššej čs. súťaži – I. lige – dal až 13 /!/ gólov, sa stal veľkým propagátorom fajnballu, len čo sa ešte „na diaľku“ v sídle košických olympionikov zoznámil s princípom tejto nekontaktnej hry. Zahrať si fajnball prišli do Budimíra aj ďalšie významné osobnosti nášho športu – Jozef Móder, majster Európy vo futbale z roku 1976, bežec – účastník štyroch /!/ olympiád /1968,1972,1976,1980/ Jozef Plachý, napriek tomu, že už má 65 rokov, stále je držiteľom niekoľkých slovenských rekordov. Tí skôr narodení sa pamätajú na jeho veľké víťazstvo v roku 1969 v behu na 800 m v medzikontinentálnom stretnutí Európa – USA v západonemeckom Stuttgarte. Fajnball si do Budimíra prišiel zahrať aj 80 ročný Július Kánássy, ktorý pred polstoročím v drese Jednoty Košice a Slovana Bratislava svojim driblérskym  umením privádzal do vytrženia futbalových priaznivcov v celom bývalom Československu. S loptou to vie dodnes a ešte stále chodí pravidelne hrávať za košických „starých pánov“. Má vynikajúcu kondičku a nielen na ihrisku, ale aj napríklad v tanci majú aj tí o polovicu mladší, teda štyridsiatnici, čo robiť aby s ním udržali  tempo.

 

Ešte pred samotnými stretnutiami sa členovia Olympijského klubu Košice zoznámili s autorom tejto hry, riaditeľom ZŠ P. O. Hviezdoslava v Snine PhDr. Jurajom Skripom a predsedom správnej rady Asociácie slovenského fajnballu /ASFB/ Ing. Danielom Antolikom, zástupcami vedenia obce Budimír a riaditeľkou ZŠ a MŠ  v tejto obci PaedDr. Janou Bavoľarovou. Na tomto stretnutí sa zúčastnili aj predseda Únie slovenských novinárov a šéfredaktor Slovenského rozhľadu PhDr.Jozef Kuchár a poslanec Mestského zastupiteľstva v Košiciach, predseda komisie mládeže a športu PhDr. Igor Sidor.

 

Starých skúsených športových harcovníkov fajnball skutočne zaujal. Napriek tomu, že jedno stretnutie trvá iba 5 minút a hráči počas hry sedia, poriadne sa zapotili. Samotným fajnballom však boli doslova nadšení.

 

Počas  spoločenského posedenia sa všetci zainteresovaní dohodli na prvom oficiálnom medzinárodnom stretnutí vo fajnballe, ktoré sa uskutoční práve dnes, v stredu 17.decembra 2014 medzi stredoškolákmi z ČR a východného Slovenska.

 

Nemôžeme nespomenúť sponzorov, ktorí mali veľkú zásluhu na tom, že členovia Olympijského klubu Košice strávili v Budimíri nezabudnuteľné Mikulášske popoludnie pri fajnballe. Boli to košický  podnik na spracovanie rýb a výrobu pestrého sortimentu z nich Ryba, a.s., Penzión Marika v Budimíri, vedenie tejto obce a Asociácia slovenského fajnballu.

 

Takže, nový šport, zrodený na Slovensku, ktorý raz možno bude mať svojich priaznivcov na celom svete, má už svoju oporu aj v slávnych osobnostiach košického športu. Veď fajnball si ich získal veľmi ľahko a veľmi rýchlo...