Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ŠPORTOVÝ MÁJ – Štefan Nižňanský

Časy istoty a tešiacich sa športových fanúšikov sú nenávratne fuč! Lebo aj do slovenského športu i do jeho mediálnej prezentácie vtrhol progresivizmus a liberálny obchodný egoizmus. No aj babráctvo a diletantizmus. Vysielacie práva na vrcholné podujatie najobľúbenejšieho  a najúspešnejšieho športu, akým je na Slovensku ľadový hokej, no tiež na európsky šampionát najmasovejšieho športu – futbalu – „vyfúkli“ verejnoprávnemu vysielateľovi komerční konkurenti. Práva na Majstrovstvá sveta IIHF v hokeji získala televízia  JOJ a ME vo futbale TV Markíza. Z môjho pohľadu absolútne neprijateľná situácia, aby najväčšie športové zväzy (žijúce a fungujúce vďaka verejným financiám zo štátneho rozpočtu), nezabezpečili značnej časti obyvateľstva vidieť štátnu reprezentáciu na vrcholných podujatiach. Diskriminácia! Načo nám je potom takáto RTVS?! No tiež jej rada, spolu s Radou pre mediálne služby, ktoré nedokážu zjednať nápravu? Ešte 20.marca 2024 som ako pobúrený občan a nespokojný divák poslal podnet na preskúmanie. Argumentoval som tým, že pokiaľ vlastnila vysielacie práva Slovenská televízia a po nej i RTVS, všetci obyvatelia Slovenskej republiky mali zápasy štátnej reprezentácie sprístupnené. Tak, ako diváci verejnoprávnej televízie, rovnako všetci kmeňoví diváci celoplošných televíznych staníc: JOJ-ky, Markízy alebo TA3.   

 

Rada komunikuje s vysielateľom, ktorý bude tento program vysielať,  s cieľom preveriť skutočnosť, či sledovanie zápasov slovenskej hokejovej reprezentácie na predmetnom podujatí bude umožnené bez zaplatenia osobitného poplatku viac ako 80 percentám obyvateľom,“ odpísala mi až 15.4.2024 (!) vedúca komunikačného odboru RPMS Mgr. Lucia Michelčíková, PhD. Samotný vysielateľ bol oveľa pružnejší. Lebo manažérka pre kontakt s verejnosťou  JOJ Group Monika Hambáleková ma už na druhý deň upokojila zaslaním e-mailového ubezpečenia: „K MS v hokeji budeme pre našich ctených divákov vysielať prenosy na JOJ ŠPORT, na JOJ a na JOJ PLUS, nakoľko budeme všetky zápasy vysielať LIVE, čo doposiaľ žiadna televízia neuskutočnila. Taktiež budete mať možnosť na JOJ PLAY zadarmo, iba za registráciu, sledovať všetky zápasy z MS v hokeji Live. SVK zápasy budú vysielané na stanici JOJ.“

 

Do športu sa miešajú boľševici

Skôr než na tohtoročnom svetovom šampionáte IIHF v hokeji po prvý raz dopadol puk na ľadovú plochu v Prahe či v Ostrave, všetkých prijímateľov tv signálu cez anténu súčasný systém dokonale znechutil. Najskôr tým, že sa do zloženia reprezentácie zamiešali politici. Presnejšie boľševici, ako to trefne k otázke hráčov KHL v reprezentačnom výbere vystihol 16.4.2024 na sociálnej sieti historik Anton Hrnko. „Keď som počul vyjadrenie poslancov za PS a KDH z Európskeho parlamentu v tejto otázke, tak som si myslel, že ma ovial závan politického myslenia zo začiatku 50.rokov minulého storočia“, komentoval politický aktivizmus. „Čistý boľševizmus!“ Poukázal na fakt, že progresívci a kádeháci nepovedali, že si myslia, žeby hokejisti z KHL nemali byť pozvaní. „Nie, oni rovno po boľševicky žiadali zväz, aby im účasť zakázal. Lebo oni sú držiteľmi pravdy, takže ako správni boľševici majú právo zakazovať a prikazovať. Ináč beda!

 

Je máj a popri zápasoch na hokejových Majstrovstvách NATO (Rusku a Bielorusku totiž IIHF zakázala účasť), vrcholí tiež príprava na Majstrovstvá Európy UEFA vo futbale. Vysielať ich bude komerčná televízia Markíza na svojich dvoch kanáloch: na Dajto a Voyo. To je šialené, keďže súkromná televízia v Záhorskej Bystrici nie je dostupná v terestriáli. Takže my všetci, ktorí sledujeme televízne vysielanie cez anténu, budeme diskriminovaní (každá piata rodina) a zo sledovania národného futbalového tímu bezohľadne vylúčení. Ešteže existuje a úspešne funguje Česká televízia!

Slovenský športový fanúšik sa teší i na letné prázdniny, keď svoju pozornosť bude môcť uprieť na XXXII. LOH v Paríži. Na olympiáde v Tokiu štartovalo 41 slovenských športovcov, aktuálne má miestenku na meno iba 14. Črtá sa tak najmenšia slovenská výprava pod piatimi kruhmi. 

   

Ruskí olympionici: „Ponižujú nás!

Hlasnejšie  než vzlykot slovenskej výpravy je protestné volanie Rusov: „Potrestajme zvyšok sveta našou neúčasťou, pretože bez nás budú ich medaily úplne bezcenné.“ Hovorí tak napríklad Olga Zajcevová, bývalá olympijská víťazka v biatlone. „Na stupňoch víťazov teraz stoja športovci úplne iného kalibru ako predtým. Vidíte ich, ako sa radujú? Tí priemerní sa zrazu prezliekli za víťaza. To všetko iba zráža úroveň svetového športu. Nazývame svetovými šampiónmi tých, ktorí by pri súperení s Rusmi patrili do zástupu priemerných. Je to od MOV akýsi druh klientelizmu. Ako keby najlepší šprintér musel zastaviť pred cieľom a nechať vyhrať niekoho na piatom mieste.“ K Zajcevovej sa pridal aj olympijský víťaz v behu na lyžiach Michail Devjatjarov: „Účasťou v Paríži za týchto podmienok by sme predali svoju vlasť. Mali sme okamžite povedať: ‚Nie‘. Médiá informujú o tom, že drvivá väčšina obyvateľov Ruskej federácie odmieta účasť svojich športovcov v pozícii neutrálov.

Najhlasnejšou odporkyňou štartu sa stala Irina Vinerová, predsedníčka Ruskej federácie modernej gymnastiky, členka Prezidentskej rady. Pre RIA Novosti konštatovala: „Tím Rusov bez vlajky, hymny a fanúšikov pôjde na olympiádu? Potom to bude tím bezdomovcov. Považujem za ponižujúce, aby tam stáli pod bielou vlajkou a aby našim šampiónom hrali namiesto hymny nejakú hudbu podobnú pohrebnému pochodu.

Vinerová tak prehovorila po tom, čo tenisti Darja Kasatkinová a Daniil Medvedev dali najavo, že rozhodne chcú na hry aj pod neutrálnou vlajkou.

Zatiaľ čo v Tokiu 2021 (napriek obmedzeniam kvôli dopingu), bolo 335 ruských športovcov, teraz ich - podľa odhadu môže byť len 40 až 65. Najviac má byť tenistov a zápasníkov.

 

Prinesie olympiáda svetu mier či aspoň prímerie?

Mohla by - v duchu pôvodného poslania i Coubertinovho sna  - no dnes je to asi príliš naivná predstava. I nesplniteľné želanie. K vojne Západu proti Rusku na území Ukrajiny a k vojenskej genocíde Palestíncov židovským štátom v Pásme Gazy, pridal sa aktuálne ďalší nebezpečný konflikt medzi Iránom a Izraelom. Potenciál pre explóziu globálneho rozmeru. Preto by svetové autority (kto nimi dnes vlastne sú?) mali dosiahnuť zastavenie bojov a pritiahnuť strany konfliktov k mierovým rokovaniam. Možno práve do meste štúrovskej „bratskej slávy“ – teda Bratislavy – ktorá sa kedysi hrdila označením „mesto mieru.“ Zatiaľ to však smeruje viac k tomu, že letné olympijské hry v Paríži budú zneužité k demonštrácii zla. Aspoň tak to naznačujú informácie tajných služieb, kvôli ktorým už organizátori pripravujú alternatívu otváracieho ceremoniálu LOH. Tak si držme palce, nech politici nevstupujú do športu ale viac do upratania toho chlieva, na ktorý v poslednej dekáde obrátili svet.

A čo myšlienka na záver májového športového zamyslenia? Najvhodnejším sa mi zda historické poohliadnutie neznámeho klasika: „Potom, čo Nemci prehrali dve svetové vojny, nezostalo im nič iného, ako sa stať prinajmenšom trikrát majstrami sveta vo futbale.“