Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ŠPORT: Za slzy sa nehanbili – Vladimír Mezencev

Hokejové majstrovstvá sveta juniorov, teda hráčov do 20 rokov, majú už bohatú tradíciu. Začala sa písať v roku 1977 na Slovensku, konkrétne vo Zvolene a v Banskej Bystrici. Odvtedy už v rieke Hron pretieklo veľmi veľa vody a tieto šampionáty sú z roka na rok ostrejšie sledované nielen odborníkmi, ale i fanúšikmi najrýchlejšieho kolektívneho športu. Tých máme u nás skutočne veľa. MS 20 majú toľko priaznivcov aj preto, lebo sa tradične začínajú po Vianociach a končia už v novom roku, teda v čase, keď je iných športových zápolení ako šafranu.

 

Tohtoročný šampionát v Kanade sa začal ešte 25. decembra minulého roku a vyvrcholil 5. januára t. r., pričom domáci mladíci na nich obhájili titul. Veľa však nechýbalo, aby si s týmito hviezdami poradili ich rovesníci spod Tatier. Žiaľ, nakoniec sa tak nestalo. Slováci v skupine obsadili 3. miesto so siedmimi bodmi. Pred šampionátom by ich brali obidvoma rukami, ale nečudo, že potom sa im tento rezultát málil. Treba spomenúť, že v tíme chýbala naša najjagavejšia hviezda Juraj Slafkovský... 

 

Naši nezačali najlepšie, v úvodnom zápase s Fínmi im chýbalo potrebné sebavedomie, hrali defenzívne a na to doplatili prehrou 2 : 3. Našťastie, potom sa vzchopili a favorizované USA zdolali 6 : 3, v ďalšom stretnutí dosiahli povinné víťazstvo nad Lotyšskom 3: 0. Potom sa od nich šťastena úplne odvrátila. So Švajčiarskom prišli o výhru až po samostatných nájazdoch (3 : 4) a vo štvrťfinále sa vysoko favorizovaná Kanada veľmi dlho obávala o výsledok: napokon si víťazstvo 4 : 3 zabezpečila až v predlžení. Veľká škoda, veď naši juniori boli obhajcom titulu viac než vyrovnaným súperom. Nečudo, že zverencom Ivana Feneša tiekli po nešťastnom závere zápasu slzy po tvári a vôbec sa za ne nehanbili. Odborníci a zároveň aj tvrdí kritici jednoznačne tvrdili, že naši na účasť v semifinále rozhodne mali. Nakoniec sa však museli uspokojiť so 6. miestom. Určitou útechou bolo vyhlásenie slovenského brankára Adama Gajana za najlepšieho gólmana celých majstrovstiev. Nebýva zvykom, aby sa takéto uznanie ušlo hráčovi z tímu, ktorý vypadol vo štvrťfinále. Gajanova úspešnosť však predstavovala až 93,6 percenta, a tu je už každý komentár zbytočný. Azda stojí za pripomenutie, že rovnaké uznanie sa dostalo v roku 2015 Denisovi Godlovi, ale vtedy náš tím skončil na treťom, teda bronzovom stupienku. 

 

Známy hokejový expert a publicista spoza Atlantiku Tony Ferrari napísal, že „slovenský celok bol jeden z najzaujímavejších a jedno z najväčších prekvapení“. Okrem toho vysoko ocenil hru kapitána Simona Nemca, ofenzívneho obrancu, ktorý nazbieral 5 bodov (1 + 4) a „pomohol dotlačiť Kanaďanov na pokraj vypadnutia už vo štvrťfinále, a to mohlo dopadnúť akokoľvek“. 

 

Ďalšie MS juniorov sa uskutočnia v tradičnom termíne vo švédskom Göteborgu, v ktorom slovenský hokej dosiahol zatiaľ svoj najväčší úspech – zisk titulu svetových šampiónov v roku 2002. Takže dobrá motivácia pre našich mladíkov. Dôvodom na patričný optimizmus je však predovšetkým to, že až dve tretiny účastníkov MS 2023 majú možnosť reprezentovať Slovensko aj v decembri 2023 a januári 2024. Dnes asi nikto nepochybuje o tom, že títo hráči budú mať všetky predpoklady zasiahnuť do bojov o medaily. Pretože táto partia má reálny potenciál získať niektorý z kovov...