Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ŠPORT: V Prešove to jednoducho vedia! – Vladimír Mezencev

V metropole  Šariša vždy vedeli zorganizovať športové i spoločenské podujatia na najvyššej úrovni. Mohli by sme obšírnejšie spomenúť rôzne turnaje a súťaže v hádzanej, stolnom tenise, cyklistike, hokeji a ďalších odvetviach športu. Bez ohľadu na to, či to bolo pred rokom 1990, alebo po ňom.

 

Na túto tradíciu nadviazalo aj vyhlasovanie najúspešnejších športovcov a športových kolektívov Prešovského kraja za rok 2016, ktorého organizátorom je Prešovský samosprávny kraj. Táto akcia sa pravidelne uskutočňuje v historických priestoroch Divadla J.Záborského, organizátori nezabúdajú ani na vyhlasovanie najlepších z radov stredoškolákov, telesne postihnutých športovcov, deti a mládež. Príťažlivé je i to, že medzi ocenené sa dostávajú aj neolympijské športy, resp. tí, ktorí sa im úspešne venujú, napr. kickboxéri, tanečníci, fitnesky, siloví trojbojári, kulturisti, nohejbalisti, armwrestling... Skvele pripravený scenár celého slávnostného večera, prítomnosť najvýznamnejších predstaviteľov Prešovského samosprávneho kraja s jeho predsedom Petrom Chudíkom, poslancov NR SR, slovenského TOP televízneho športového moderátora, prešovského rodáka Marcela Merčiaka, bývalých významných športovcov – reprezentantov, to všetko robí z tohto podujatia neobyčajne významnú a sledovanú udalosť.

 

Po prvýkrát v dejinách týchto vyhlasovaní sa medzi kandidátmi na víťaza ocitli aj olympijskí víťazi /bratranci Ladislav a Peter Škantárovci /, ale ako vo svojom príhovore zdôraznil P.Chudík „olympijské zlato by nás nemalo zaslepiť. V športe, aj keď sa každý snaží o tie najlepšie výsledky, ide totiž o fair-play, o krásu a radosť z pohybu. V kraji máme množstvo jedinečných športovcov, ktorí každodenne trénujú, prekračujú svoje možnosti a dosahujú krásne umiestnenia v rámci Slovenska, prípadne na európskych a svetových podujatiach. Je možné, že mnohí športovci sa na olympiádu nikdy nedostanú. Význam ich výsledkov to však neznižuje...“.

 

Netreba hádať, komu prisúdia prvenstvo. Samozrejme, držiteľom zlatých olympijských medailí Ladislavovi a Petrovi Škantárovcom, goralom, rodákom z čarokrásneho Zamaguria, ku ktorému sa vždy hrdo hlásia, i keď už žijú pri Dunaji. Stáva sa, že titul olympijského víťaza získa niekedy športovec, ktorý pred Hrami, ani po nich už žiadny podobný úspech nezopakoval. Škantárovci medzi takýchto rozhodne nepatria. Doteraz majú na svojom konte tri celkové prvenstvá vo Svetovom pohári, dva tituly majstrov sveta a sedem z európskych šampionátov...

 

Medzi ďalšími ocenenými v TOP 10 jednotlivcov sú majstri sveta i Európy, či medailisti z takýchto šampionátov. Na výpočet všetkých ich úspechov by sme potrebovali mimoriadne vydanie našich novín... Takže na ďalších miestach /bez určenia poradia/ sa za Škantárovcami umiestnili: Igor Čupryna /hádzaná/, Stanislava Dolinská /fitnes/, Marek Karlík /kickbox/, Martin Otčenáš /letný biatlon/, Oliver Rábek /hádzana/, Veronika Semaníková /karate/, Martin Sopko /volejbal/, Jana Vašková /silový trojboj/, Soňa Vnenčáková /atletika/. Medzi kolektívmi prvé miesto patrí hádzanárom Tatrana Prešov, pred volejbalistami VK Mirad PU Prešov a džudistami MŠK Vranov nad Topľou. Titul najúspešnejší kolektív mládeže patrí mladým volejbalistom VK Slávia Svidník, na ďalších miestach skončili Kickboxing Club Panter Prešov a Tanečno – športový klub Grimmy Prešov. V kategórii postihnutých športovcov ocenili dvojicu účastníkov paralympiády v Rio de Janeiro Michaelu Balcovú a Samuela Andrejčíka v u nás ešte nie veľmi známom druhu športu – v boccii. Domov sa vrátili so zlatou medailou. S.Andrejčík v individuálnej súťaži k nej pridal aj striebornú. Medzi športovcami – stredoškolákmi za víťazov vyhodnotili Klaudiu Liškovú zo Súkromného športového gymnázia ELBA, vicemajsterku sveta a Európy v armvrestlingu /pretláčanie rukou/ a Jána Velgosa z Hotelovej akadémie J.Andraščíka, majstra sveta a Európy medzi dorastencami a juniormi v silovom trojboji. Najúspešnejšou strednou školou v Prešovskom kraji z pohľadu športu sa stalo Gymnázium v Stropkove. Dievčatá tejto školy sa stali majsterkami SR vo volejbale študentiek stredných škôl.

 

Zvláštne ocenenie – Cenu predsedu PSK Petra Chudíka získal Karate klub Junior Prešov ani nie tak za športové výsledky, ale v tomto prípade za projekt Juniorko na podporu detí zo slabšieho sociálneho prostredia, konkrétne aj z Detského domova v Prešove. Pritom klub sa môže pochváliť doslova takmer 200 medailami, ktoré za jednu sezónu získali tieto karatistky a mladí karatisti na rôznych súťažiach, vrátane majstrovstiev Slovenska.

 

Ceny odovzdávali funkcionári PSK, ale aj osobnosti, úzko spojené priamo so športom. Napríklad Alžbeta Havrančíková, poslankyňa Prešovského samosprávneho kraja /SMER-SD/, bývalá čs. reprezentantka v behu na lyžiach, druhá žena v celom bývalom Československu, ktorej sa podarilo vyhrať preteky Svetového pohára, či Stanislav Kubánek, poslanec NR SR /SMER-SD/, riaditeľ Úradu PSK, v minulosti jeden z najvýznamnejších funkcionárov kolkárskeho športu v ČSSR. Pôsobil vo funkcii prvého viceprezidenta Svetovej kolkárskej federácie, predsedu Čs. Kolkárskeho zväzu a od roku 1993 aj Slovenského kolkárskeho zväzu, ktorého je v súčastnosti čestným predsedom.

 

Krásny večer sa skončil recepciou v Čiernom orli a jej súčasťou bol prípitok zlatých chlapcov, ktorí sa abecedu plavby na divokých vodách učili na rodnom Dunajci. Dodnes to nezabudnú pripomenúť na každej významnej udalosti...