Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
ŠPORT: Nie je šestka ako šestka – Štefan Nižňanský
Po iné roky sme už o takomto čase sledovali finálové zápasy svetového hokejového šampionátu alebo už dokonca poznali majstrov sveta. Osobne nikdy nezabudnem na 14.mája 2000, keď sme sa neskoro v noci vracali špeciálom z Petrohradu do Bratislavy s prvou medailovou trofejou v ére samostatnej republiky. Bola strieborná a v pamäti sa mi zakorenil aj jagavý a horúci 12. máj 2002, keď „Šarki“ zdvihol nad hlavu pohár svetových šampiónov. Pred preplneným námestím v centre hlavného mesta Slovenskej republiky.
Koronavírus tohto roku všetko mení. Tak sa i zamestnanci a manažéri riadiaci svetový hokej vo švajčiarskom Zürichu zabávajú po svojom. Virtuálne. Ešte pred príchodom Troch ľadových mužov s ich kuchárkou Žofiou, prilieta pre hokejových fanúšikov zaujímavý chýr. Medzinárodná hokejová federácia zverejnila na svojom webe historicky najlepších hráčov jednotlivých krajín. Najlepšiu šestku Slovenska vytvorila IIHF z brankára Vladimíra Dzurillu, obrancov Ľubomíra Višňovského so Zdenom Chárom a z útočného tria Peter Šťastný, Miroslav Šatan, Žigmund Pálffy. Klobúk dole pred každým z týchto hokejových velikánov! Ale pravdu povediac, v momente vysielania tej správy by som nechcel byť niekde pri poháriku na trhovisku s priateľmi „Žiletkom“, „Slížom“ alebo na košickom námestí s „Vincom“ či s „Igorom“... Zrejme o zaradení do šestky IIHF nerozhodol ani počet štartov v reprezentačnom drese, počet strelených gólov, body v NHL. Veď to by ani neboli objektívne kritériá. Veď čože už vedia dnešní manažéri nadnárodnej federácie o tom, aké zložitosti sprevádzali Slovákov, aby ich nominovali do federálneho výberu ČSR alebo ČSSR na majstrovstvá sveta či na ZOH? Veľkosť hokejových osobností a ich prínos pre ľadový šport tkvie v inom. Preto „bafuňári“ v hlavnom meste Švajčiarska na svojom webe „pre istotu“ spomenuli aj ďalších hráčov, ktorí sa do najlepšej šestky nedostali. Vyzdvihli Ladislava Nagya, Mariána Hossu, Jozefa Stümpela, Mariána Gáboríka, Pavla Demitru i Petra Bondru. Zo starších hráčov vyzdvihol web Jozefa Golonku, nositeľa Ceny Gabriela Zelenaya.
Neoceniteľné sú preto nové a ďalšie dokumentárne filmy, pripomínajúce najúspešnejšie osobnosti našej športovej histórie, no mapujúce tŕnistú cestu k úspechu i sláve. Tlieskam preto RTVS za tohtoročnú výrobu aj odvysielanie dokumentu „Zlatí chlapci“. Ktovie ako by dopadla tvorba slovenskej hokejovej „šestky snov“ medzi našimi fanúšikmi, alebo ak by ju zostavovali zväzoví funkcionári či samotní hráči najrýchlejšej kolektívnej hry? Chvalabohu, že od roku 2002 máme Sieň slávy slovenského hokeja! Bola prvou dvoranou slávy, ktorou sa v Európe prezentoval národný zväz ľadového hokeja. V nej sa neurčuje poradie v anketách, netvoria sa komerčné rebríčky popularity či účelové hlasovania. Najväčšie slovenské hokejové osobnosti (z pomaly storočnej éry existencie ľadového hokeja v časoch ČSR, povojnového spoločného čs. štátu i po vzniku samostatnej Slovenskej republiky) v nej stoja rovnocenne vedľa seba, plece pri pleci. Navždy. Zakladatelia, tréneri, hráči, funkcionári, rozhodcovia, novinári. Ako piliere stavby, ktorá pretrvá veky. Lebo v hokejovom hnutí nie je nik väčší, ako je slovenský hokej.
Autor je bývalý marketingový riaditeľ SZĽH, projekt manažér Siene slávy slovenského hokeja a jej prvý riaditeľ.