Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ŠPORT: Na zlej križovatke – Vladimír Mezencev

Košický futbal so slávnou vyše 110 ročnou tradíciou sa ocitol vo veľmi nepriaznivej situácii. V súčasnosti ho reprezentuje niekoľko klubov, ale jeden z nich – FC VSS nadväzuje na najslávnejšiu éru, jedna bola za čias VSS Košice, vtedy klub úspešne reprezentoval mesto v najvyššej čs. súťaži, druhá bola nie tak dávno – vtedy 1.FC Košice, niekoľkonásobný majster Slovenska, posledný víťaz Čs. pohára a ako prvé mužstvo zo Slovenskej republiky sa prebojovalo do záverečnej fázy Ligy majstrov.

 

Žiaľ, dnes je situácia úplne inakšia. Slávne časy 1.FC Košice sa skončili a futbal pre druhé najväčšie mesto v republike zachránili aspoň v druhej lige futbalisti z obce Ličartovce /okres Prešov/ fúziou s takmer umierajúcim klubom. Potom sa nad futbalovými Košicami vyjasnilo, mužstvo sa vrátilo do najvyššej národnej súťaže, vyhralo Slovenský pohár a v Košiciach sa opäť hrali dôležité medzinárodné stretnutia. Potom sa však začali rôzne problémy. Napriek tomu, že klub výhodne predával hráčov, ktorí predtým prišli za symbolické ceny, 1.FC Košice už s novým majiteľom nedokázal dať do poriadku finančné záležitosti, teda ani platy hráčov. Nasledoval administratívny zostup do II. ligy s tým, že v priebehu roka sa všetko podarí vyriešiť a pre kvalitný celok by návrat do najvyššej súťaže nemal byť žiadny problém. Nakoniec z návratu nebolo nič. V záverečných stretnutiach súťažného ročníka už pod názvom FC VSS Košice mužstvo hralo tak, akoby sa do najvyššej súťaže vôbec nechcelo vrátiť! Aj sa nakoniec nevrátilo...

 

Ďalšou ranou bolo neuzavretie dohody o prenájme tradičného pôsobiska – na štadióne Lokomotívy v košickom Čermeli. Klub sa najskôr presťahoval do mestskej časti Krásna nad Hornádom, teda na perifériu veľkých Košíc, potom však do mesta Boldava nad Bodvou, vzdialeného cca 30 km od Košíc. Netreba zdôrazňovať, že priaznivci futbalu v Košiciach sú z tohto rozhodnutia poriadne nahnevaní. Žiaľ, realita je taká, že kto chce vidieť svoje obľúbené mužstvo tak musí cestovať až do Moldavy. Vzápätí prišla ďalšia správa: majiteľ klubu Blažej Podolák, vďaka ktorému sa svojho času v Košiciach dostal futbal opäť do najvyššej súťaže, tak teraz pre finančné problémy chce FC VSS Košice doslova podarovať /!!!/ nejakému záujemcovi. Ten však ho bude musieť presvedčiť, že bude mať dosť prostriedkov, aby klub nielen zachoval, ale ho i zveľadil.

 

To, že FC VSS Košice je na zlej križovatke svedčí aj striedanie trénerov. V tomto Košičania už dokonca konkurujú bratislavskému Slovanu i Trnave. V priebehu uplynulého ročníka sa vystriedali štyria tréneri, dvaja v jeseni a rovnaký počet v jarnej časti, aby po skončení sezóny 2015/16 nastúpil piaty, zatiaľ súčasný tréner...

 

Čo k tomu dodať? Iba toľko, že v košickom futbale niečo smrdí a nikto zo zainteresovaných  nevie, čo s tým robiť. Mesto Košice, ktoré bolo svojho času spolumajiteľom žlto – modrých a dalo na určitý čas klubu aj nový názov MFK /Mestský futbalový klub/  z tohto manželstva už pred časom vycúvalo. Takže teraz už za nič nezodpovedá. Podľa Bedřicha Brunclíka, pražského rodáka a naturalizovaného Košičana, ktorý v Košiciach žije už polstoročie a tento jeden z najlepších čs. hokejistov v 70-tych rokoch minulého storočia, majster Európy a vicemajster sveta z roku 1971 má na celú záležitosť svoj názor: za tento stav môžu všetci zainteresovaní – majiteľ klubu, hráči, predstavitelia mesta i samotní priaznivci futbalu v Košiciach.