Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ŠPORT: Kvalitný florbal láka do hľadiska divákov – Milan Országh

K tým moderným, populárnym športovým odvetviam, ktoré sa na Slovensku v pomerne krátkom čase vďaka veľkému záujmu mládeže zaradili medzi najpopulárnejšie s nevšednými olympijskými ambíciami, patrí aj florbal. Jeho aktéri, organizátori, predstavitelia a priaznivci už niekoľko rokov obetavo a s nadšením pracujú a vytvárajú čo najoptimálnejšie podmienky pre jeho ďalší rozvoj. Organizujú nielen dlhodobé súťaže, ale aj jednorazové podujatia. K mestám, v ktorých sa tento šport dostal do centra pozornosti patrí aj Prešov. K jeho popularite prispeli a naďalej prispievajú prešovské florbalové hry mužov, žien a mládeže. K tým najvydarenejším patrili tie, ktoré sa uskutočnili v auguste 2013 a ich spoluorganizátorom bola aj redakcia časopisu Svet športu. Prebiehali v hádzanárskej hale na Baštovej ulici za rekordného počtu účastníkov, ale aj divákov. Možno konštatovať, že práve športové hry prinášajú zvýšený záujem najmä v radoch mladej generácie.

 

Bratislava - Trnava, Zvolen - Banská Bystrica, Prešov - Košice, Spišská Nová Ves – Poprad, tieto dvojice miest píšu vzájomnými zápasmi svojich klubov samostatnú farebnejšiu históriu Slovenského športu. Či už ide o futbal, hokej, hádzanú, volejbal, nech je to ktorákoľvek veková kategória. Akýsi moderný dedičný hriech prechádzajúci u generácie na generáciu.

 

Pred niekoľkými dňami sa jedno z takýchto derby zápolení odvíjalo v Prešove, nie však na trávniku či ľade, ale na palubovke jednej zo základných škôl. A bolo to derby v športe, ktorý nám vďaka vynikajúcim výsledkom našej ženskej reprezentácie na majstrovstvách planéty práve teraz prináša radosť – vo florbale.  Keďže išlo o dorastencov, divácke emócie chýbali, prítomní pozorne  sledovali výkony mladých florbalistov a rozjasali sa najmä pri vstrelených góloch. Tlieskali často, veď v zápase 5. kola dorasteneckej ligy prešovský FBC Mikuláš zvíťazil 11:3 (tretiny 1:0, 5:2, 5:1) aj keď to po prvej tretine tak optimisticky nevyzeralo, pretože v nej košickí gamisti boli viac ako vyrovnaným súperom. Svoje ovocie prinieslo dôrazné „umývanie hláv“ v priebehu prestávok medzi tretinami, počas ktorého tréner chlapcov z FBC H. Komínek upozorňoval na mnohé nepresnosti a nedostatky pri dodržiavaní taktických pokynov. Pomohlo to, lepšie zaberali predovšetkým obranné formácie. FBC Mikuláš Prešov nastúpil v zostave (v zátvorke počet gólov): Dominik Barnišin, Marián Figula (2), Dominik Borbuliak, Ivo Dovičák (1), Viliam Schichman, Daniel Minich (3), Daniel Pavlík, Anton Matis (3), Alex Kuchár (1), Patrik Pustý, Martin Ormoš (1).

 

Zostava ŠK Gama Košice: Juraj Šašala, Tomáš Marčák, Adrián Hadbavný, Simon Senčár, Adam Črep, Matúš Medveď, Karol Kováč, Michal Marton, Tomáš Žatko.

Tréner domácich H. Komínek po konečnom hvizde rozhodcovskej dvojice Lenka Cupráková/Erik Roba zhodnotil výkon svojich zverencov slovami: Chlapci v tomto veku hrajú viac spontánne, v zápale boja zabúdajú na taktické pokyny a svoje herné povinnosti. Časom však dozrejú rovnako, ako ich predchodcovia. Aj v športe platí, že opakovanie je matkou múdrosti...

 

V tejto súvislosti pre časopis Svet športu okrem iného povedal: Družstvá mládeže aj dospelých si niekedy počínajú na hranici pravidiel a takéto zápasy divákov nepotešia. Nejde tak ani o fauly v hre ako skôr o tie, ktoré sú zákernejšieho charakteru a znechutia hru súperovi. Rozhodne nehráme šport pre baletky, ale tvrdá hra telom v rámci pravidiel je správna a je to určite korenie florbalu. Ja osobne tiež rád hrám tvrdé, ale čisté zápasy, ktoré sú náročnejšie a plné emócií. Ale nesmie to prekročiť hranice únosnosti. Je to stále len a len šport. V mládežníckych kategóriách hrá mnoho veľmi šikovných a talentovaných hráčov, v ktorých vidieť veľký potenciál. Len kvalitný florbal priláka mnoho divákov.

 

V histórii prešovsko-košických florbalových derby zápasov však boli aj také, v ktorých  dostali  „na frak“ aj Prešovčania, také zápasy však podľa vyjadrení aktívnych aj bývalých hráčov v ktoromkoľvek športe majú jednu devízu – nútia porazeného pracovať na sebe, dôslednejšie trénovať a vstupovať do zápasov s vedomím väčšej zodpovednosti. Nie nadarmo sa však na Slovensku  hovorí, že každý chvíľku ťahá pílku. O dva dni neskôr prehrali tí istí chlapci s ATU Košice 7:4 najmä vinou slabej úvodnej tretine zápasu, aby potom vyprášili rovesníkov z FBC Skalica 17:3.

 

Amatérsky športový tím FBC Mikuláš Prešov prichýlil v podstate všetky vekové kategórie florbalistov, od mladších žiakov po mužov. Zvyšovanie kvality a výkonnosti je vďaka premyslenej a systematickej práci s mládežou zachovaná. Príprava hráčov z vlastnej liahne teda nie je výsadou iba svetových veľkoklubov, ale aj v skromných podmienkach v Prešove. Vrchovatou mierou je však potrebný poctivý prístup k športu a k práci s mládežou. Najvyššie dve kategórie klubu, družstvá juniorov a mužov, sú vo svete slovenského florbalu známe z úspešného účinkovania v extralige.

 

K vytváraniu lepších podmienok v jednotlivých kluboch na celom Slovensku s určitosťou prispeje aj nový Zákon o športe. Dotýka sa aj oblasti financovania a aktivity na jednotlivých školách. Väčší priestor dostanú učitelia telesnej výchovy. Športovci a kluby sa na základe prijatého zákona budú po novom podieľať aj na riadení a kontrole ich zväzov.

 

Na snímke zľava (v tmavom drese) tréner H. Komínek, M. Ormoš, D. Pavlík, D. Minich, J. Dovičák, V. Schichman, D. Barnišin, M. Figula, A. Kuchár, P. Pustý.

Na snímke zľava (v tmavom drese) tréner H. Komínek, M. Ormoš, D. Pavlík, D. Minich, J. Dovičák, V. Schichman, D. Barnišin, M. Figula, A. Kuchár, P. Pustý.

Traja proti jednému. V bielom drese FBC Prešov Alex Kuchár.

Traja proti jednému. V bielom drese FBC Prešov Alex Kuchár.

V útočnom pásme v bielych dresoch D. Pavlík a P. Pustý.

V útočnom pásme v bielych dresoch D. Pavlík a P. Pustý.

Pred súperovou bránkou prešovskí dorastenci s číslom 13 - M. Figula a s číslom 6 - D. Minich

Pred súperovou bránkou prešovskí dorastenci s číslom 13 - M. Figula a s číslom 6 - D. Minich

Technická porada počas tréningu.

Technická porada počas tréningu.